Starí obyvatelia obce Tulčík, okres Prešov, si ešte pamätajú na časy, kedy nebolo veľa áut. Väčšina ľudí chodila do okresného mesta pešo alebo na koňoch a ich cesta viedla cez horské sedlo na hraniciach obcí Tulčík a Fintice. Tento priestor v lesnom poraste dodnes nesie názov Kikapa.
TULČÍK. Ešte dávno predtým však týmito miestami údajne viedla obchodná cesta.
V horskom sedle, ktoré je od dediny vzdialené asi štyri kilometre, si ľudia vždy odpočinuli, pomodlili sa a nabrali síl na ďalšiu cestu. Preto tu v 30. rokoch minulého storočia z vďaky veriaci postavili kaplnku.
Na mieste, kde dnes táto kaplnka stojí, bol ešte pred jej vybudovaním umiestnený na strome liatinový obraz znázorňujúci Ježiša v Getsemanskej záhrade, ktorý váži 68 kilogramov. Ten vraj darovali svojej obci americkí emigranti. Obraz bol neskôr v kostole a keď postavili na Kikape kaplnku, zabudovali ho do nej.
Kaplnku posvätili v roku 1933
"Pokiaľ ja viem, Slovenská liga v Amerike, kde sa angažovali aj rodáci z Tulčíka, dala podnet na stavbu kaplnky, ktorá je v pôvodnej podobe, iba sa roky udržiavala. Pri nej neskôr postavili kríž. Kaplnka bola posvätená začiatkom júna 1933," povedal predseda Pozemkového spoločenstva Kikapa Jozef Frimer.
Pripomenul, že veriaci sa tu stretávajú aj dnes. Asi 25 rokov, vždy v prvú júnovú sobotu sa tu koná slávnostná svätá omša, ktorú celebrovali napríklad košickí biskupi Alojz Tkáč či Bernard Bober.
O prípravu púte na Kikapu sa starajú miestni poľovníci spolu s obcou, cirkvou a pozemkovými spoločenstvami.
Frimer pripomenul, že podľa historikov je názov Kikapa odvodený od Kamennej kapury (Kamenná brána) a pravdepodobne súvisí s časťou cesty vytesanej do skaly.
Kaplnka z vďaky za ochranu
Ľudia z Tulčíka sa pristavujú aj pri ďalšej kaplnke. Tú dal v roku 1890 na svojom pozemku postaviť sedliak Juraj Husovský z vďaky Pánu Bohu a Matke Božej, že ochránili jeho dom pred veľkým požiarom, ktorý v tom čase zasiahol dedinu.
"Vtedy zhorelo veľa domov v Tulčíku a keď už bol oheň blízko nášho domu, ľuďom z dediny sa ho podarilo uhasiť. Stará mama nám rozprávala, že tento malý domček (kaplnku) dal postaviť dedko, aby mali kde bývať Panna Mária s Ježiškom," spomína si dôchodkyňa Terézia Hersteková, vnučka tohto sedliaka.
Doplnila, že vždy 15. septembra na sviatok Panny Márie sa pri nej stretávajú ľudia a modlia sa pri vynovenej kaplnke.
Kaplnka, zasvätená Sedembolestnej Panne Márii. Foto: tulcik.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári