Bohaté kulisy, silné texty piesní, fantastické spevácke i tanečné výkony. Žánrovo sa presunuli do rozprávkového príbehu. A ako to už býva, pravda opäť vyjde najavo a dobré zvíťazí nad zlom.
VEĽKÝ ŠARIŠ/PREŠOV. V obci Tammir jednej noci vyrasie čarovný strom Jasom. Kto má otvorené oči i srdce, počuje jeho hlas. Najlepšie mu rozumejú deti. Prekáža však cudzinke Abenis, ktorá ho chce vyťať.
Tretí muzikálový príbeh z dielne veľkošarišských ochotníkov je plný hudby, napätia, romantiky, tanca. Trvá vyše dvoch hodín a je to veľkojaviskový projekt so svetelnou projekciou a profesionálnym ozvučením.
Nápad skrsol u Jozefa Ždiľu, ktorý so súborom už v minulosti spolupracoval a teraz mal záujem pomôcť aj hudobne.
„Divadlo by malo byť zážitkom a verím, že z tohto muzikálu si odnášate zážitky,“ povedal krátko po premiére.
Na základe námetu ocenenej knihy
Muzikál je inšpirovaný fantasy románom „Kráľovná z Tammiru“ z pera prešovského autora, kňaza Vladimíra Štefaniča.
Ten zaň dostal významné prestížne literárne ocenenie Cenu Ivana Kraska za debut roka 2009.
Jeho režisérka a scenáristka Katarína Pirohová nad titulom spočiatku váhala.
„Prečítala som si knihu a keď som videla, že vystupuje strom a zvieratá, tak si vravím, že toto isto nie,“ spomína s úsmevom.
Keď však spomínaný kňaz prišiel k nim do V. Šariša, počúvala ho, čítala blogy a zistila, že získal ocenenie, zaváhala, či tú knihu nečítala náhodou zle.
„Tak som si ju znova prečítala a za tie postavy som dosadzovala ľudí zo Šariša, ktorí majú talent a viem, žeby sa z nich dalo niečo vykresať,“ vysvetlila na margo počiatkov.
Katka si knihu prečítala, niečo vypustila, niečo doplnila. Tvrdí, že ten, kto si knihu prečítal, bude možno trošku zmätený, muzikál je však výsledkom kreatívnej práce s textom a základné artefakty v ňom ostali.
Pomohli aj gumové medvedíky či pizza
Dedina Tammir má svojich obyvateľov, ktorí žijú v rovnosti a radosti. Nemôžu chýbať aj deti. Práve tie sú obohatením.
„S deťmi je zaujímavá práca, lebo je málo muzikálov, kde sa vyskytujú,“ vysvetlila aistentka réžie Miriama Gajdošová, študentka herectva, ktorá si zahrala aj rolu Leny.
Neraz to vraj bola skôr pedagogická práca. Vedeli však, čo na deti platí.
„Bolo to hravé a neskutočne tvorivé. Keď bolo potrebné upútať pozornosť, použili sa napríklad gumové cukríky,“ povedala so smiechom Mirka.
Tiež prezradila, že režisérka Katka dbala na pohodu hercov, napríklad aj starostlivosťou o pitie a jedlo, trebárs v podobe objednania pizze.
Zatancovali aj hokejisti
Skúškové obdobie trvalo približne rok, intenzívne to bolo od septembra.
V predstavení hrá 16 ochotníkov a študentov herectva z V. Sariša a šesť tanečníc z Tanečného divadla Bodies pod vedením umeleckej choreografky Henriety Háberovej. Taktiež odhalili nové talenty medzi hercami – hokejistami.
Nový muzikál sa od tých predchádzajúcich z dielne Veľkošarišancov líši napríklad tým, že ide o rozprávku, rozdiel je v kostýmoch aj v hudbe.
Tá je viac počítačová, avšak silne chytľavá. Nepochybne zaujmú aj texty K. Pirohovej.
Výber muzikálových piesní vyšiel aj na CD, ktoré priamo na premiére požehnal veľkošarišský kňaz Bartolomej Salanci.
„Nech je tak, ako muzikál, jednou z nových foriem evanjelizácie,“ zaprial hudobnému nosiču.
Práca, škola, rodina a láska k divadlu
Hlavnú úlohu zlej Abenis si zahrala Dominika Tumidalská (23).
„Myslím si, že tie zlé postavy sú ľahšie ako tie dobré,“ povedala herečka, ktorá si už tie negatívne postavy zahrala.
Rola Abenis je však dosiaľ najväčšou, herectvo je jej snom. A to aj napriek časovej náročnosti, keďže študuje aj pracuje.
Nebola však jediná. Pracujúci, študenti, deti s mnohými krúžkami, mamy viacerých detí – aj takého pestré zloženie má ochotnícke divadlo vo Veľkom Šariši.
Všetci sa zhodujú, že práca bola skvelá.
„Začali sa pridávať takmer profíci, ale stále ochotní ochotníci,“ zhodnotila Katarína Pirohová.
„Dalo sa dokopy veľa dobrých a nadšených ľudí,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári