Za oknami to síce ešte nevyzerá na jar, ale prešovskí hasiči už upozorňujú na opakujúci sa problém. Pri jarnom upratovaní sa totiž často stáva, že ľudia vypaľujú trávu. Neuvedomujú si, že môžu spôsobiť aj rozsiahlejší požiar a veľké škody na majetku. Platí to aj pri prechádzkach v prírode. Odhodený ohorok z cigarety môže spôsobiť požiar.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PREŠOV. Skúsenosti hasičov z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove hovoria o tom, že ľudia sú akoby nepoučiteľní a musia ich opakovane varovať.
Na druhej strane osveta priniesla ovocie. Vlani zaznamenali 105 požiarov, čo bol najnižší počet za posledných 5 rokov.
Vo voľnej prírode však zasahovali pri 37 a vyše 20 požiarov bolo práve v mesiacoch február až máj.
Najčastejšími príčinami ich vzniku bolo vypaľovanie trávy, suchých porastov, ale aj nedbalosť ľudí.
Pravidlom je, že za podpálenou trávou na väčších trávnatých plochách, a to aj na sídliskách, sú často deti. Aj preto hasiči varujú znova.
„Fyzická osoba je povinná dodržiavať vyznačené zákazy a plniť pokyny týkajúce sa ochrany pred požiarmi. Musí tiež zabezpečovať pravidelné čistenie komínov a ich kontrolu, pri manipulácii s horľavými látkami musí dodržiavať požiadavky protipožiarnej bezpečnosti,“ pripomínajú hasiči.
Mimochodom, v roku 2010 hasili 158 požiarov, o rok neskôr až 2014, ale potom sa ich počet postupne znižoval. V roku 2012 ich bolo ešte 191, ale už iba 124 v roku 2013.
Vlani počet klesol na 105 a hasiči by ocenili, keby sa aj ďalej znižovali.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári