V Caraffovej väznici v Prešove otvorili výstavu Vrstvy/Layers štyroch mladých umelcov Petra Fabiana, Dariny Kazimirovej, Jakuba Scholtésa a Petra Varchola. Okrem obrazov predstavujú aj videoprojekcie, či vystavujú netypický stolný futbal.
PREŠOV. Tretí rok svojej existencie zavŕšila prešovská Caraffova väznica netradičnou výstavou.
Štyria autori, ktorých spája košická fakulta umení, vytvárajú reflexie na súčasnú postmodernú dobu v podobe obrazov, inštalácií a objektov.
Niektorí diváci sa môžu pristaviť pri obrazoch, iní pri videoprojekciách, alebo zhliadnuť oboje.
Z rovnakej školy
„Spojila nás Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach,“ povedala výtvarníčka Darina Kazimirová.
„Som absolventom fakulty umení, spoločne s Jakubom, Peter je v piatom ročníku, v ateliéri súčasného obrazu a Darina v ateliéri nových médií,“ doplnil ju kurátor výstavy Peter Varchol.
Jeho profil prináša aj aktuálne vydanie týždenníka Prešovské noviny.
Obaja spomínaní umelci prezentujú v „Caraffke“ svoje unikátne videoprojekcie.
Ďalšou netradičnou inštaláciou je stolný futbal, teda FUTUbal (podľa skratky fakulty). „Už dlhšie pracujem s hrou a je to prvá práca, kde už je hra reálny objekt. Ten futbal odzrkadľuje vzťahy na našej škole,“ opísala ho.
Virtuálny život mladých
Prešovčan Jakub Scholtés zaujal veľkorozmerným obrazom, na ktorom sú prvky súčasnej internetovej doby (ako masky Anonymous či znak „like“ známy zo sociálnych sietí.
„Je to akryl na plátne. Obraz sa volá My máme už nových hrdinov. Sú to kvázi novodobí hrdinovia, narážam na fenoném anonymous a virtuálny svet, v ktorom sa dnešní mladí ľudia pohybujú. Žijú skôr virtuálne než fyzicky,“ vysvetlil výtvarník, ktorý vo svojej tvorbe analyzuje súčasné myslenie dnešného človeka.
Ako na ulici
„Abstraktné obrazy, v ktorých uplatňujem formu mesta, keď používam techniku spreja, akrylu, koláže, papiera. Vytváram si vlastné kompozície, ktoré vznikajú určitým procesom. Je to proces, ktorý vidno aj vonku, že niečo sa na stenu dá, niečo sa odkryje, niečo premaľuje,“ pripojil sa Peter Fabian, ďalší člen výtvarného kvarteta.
Je to prvá spoločná výstava spomínanej štvorice. Potrvá do 10. apríla.
Predstavujeme
Mladá generácia výtvarníkov
Peter Fabian vo svojej tvorbe inklinuje k téme mesta. Prvky urbanizmu, anonymné odkazy, reklamu a banality aranžuje do krajiny. Pracuje s vrstvami v rôznych časových etapách, čím autor zdôrazňuje procesuálnosť diela. Dominantnou technikou je akryl na plátne dopĺňaný minimalistickými gestami realizovanými pomocou akrylového spreja alebo techniky koláže a dekoláže.
Darina Kazimírová pracuje s témou konfliktu prevažne v sociálno-politickej sfére. Odkazuje na osobnosti slovenskej politickej scény, ktoré ironizuje. Pracuje s novými médiami v podobe počítačových hier, ale aj akcií a reálnych objektov. Hra sa stáva silným výrazovým prostriedkom jej tvorby.
Jakub Scholtés vo svojej tvorbe reaguje na aktuálne dianie v spoločnosti. Cez otváranie rôznych kontroverzných tém sa snaží niekedy vážnym a inokedy ironickým spôsobom analyzovať a pochopiť zmýšľanie a správanie človeka v súčasnosti. Primárnym médiom je maľba realizovaná technikou akrylu na plátne.
Peter Varhol prispieva do tejto výstavy svojimi inštaláciami, ktoré sú výsledkom jeho tvorby v kontexte sociálnej intervencie do verejného priestoru. Nosnou témou je genius loci konkrétneho miesta, kde sa autor usiluje o rekonštrukcie priestoru z minulosti za pomoci recipientov, fotografie a dobových artefaktov.
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári