Na Okresnom súde v Prešove pokračovalo v piatok hlavné pojednávanie v prípade nočnej streľby pred prešovskou herňou. Rozsudok zatiaľ nepadol.
PREŠOV. Proces proti 33-ročnému Prešovčanovi Vladimírovi H. pokračoval v piatok na okresnom súde. Muž je obžalovaný z vraždy v štádiu pokusu a nebezpečného vyhrážania sa.
Ide o prípad streľby, ktorý sa stal v noci z 28. februára na 1. marca pred herňou v centre Prešova.
Obžalovaný mal po hádke a fyzickom útoku postreliť svojho vrstovníka a zasiahnuť ho do krku.
Vypovedali záchranári
Na pojednávaní vypovedali pred súdom traja svedkovia. Priebeh udalostí zo svojho pohľadu opísal službukonajúci anestéziológ rýchlej lekárskej pomoci.
„Bolo nám oznámené, že na mieste má byť postrelený človek. Keď sme prišli, boli tam prítomní policajti, ktorí nás priamo navigovali k poškodenému. Robili sme život zachraňujúce úkony,“ uviedol lekár.
Podľa jeho slov pacientovi v takom stave dávajú len otázky typu, či je pri vedomí, alebo či nemá bolesti, na ktoré môže odpovedať áno/nie.
„Pokiaľ si spomínam, bol pri vedomí. Odpovede sme odčítali z pier. Mal na prvý pohľad viditeľnú ranu, ale to, ako k nej prišlo, sme sa nepýtali, keď potrebujeme pacienta v ohrození života urýchlene transportovať, nepýtame sa ho na také detaily,“ vypovedal.
Nespomínal si, či bol pri vedomí po celý čas odvozu do nemocnice. V zápise o výjazde uviedol, že vedomie sa mu zhoršovalo.
„Pri takomto poranení sa ten stav mení v priebehu niekoľkých sekúnd. Keď to tu píšem, tak to tak asi bolo, ale nepamätám sa,“ uviedol svedok.
Takisto si nepamätal, či mu pri pichnutí injekcie odstránili časť odevu, alebo to nebolo nutné.
Po prvotných úkonoch ho záchranári v ľahu previezli na kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde ho prevzali do opatery tamojší lekári.
V podobnom duchu sa vyjadril ďalší člen výjazdového tímu.
„Pacienta sme po príchode na miesto ošetrili a previezli do nemocnice. Mal strelné poranenia v oblasti krčnej chrbtice. Pri príchode bol pri vedomí. Myslím, že počas transportu došlo k strate vedomia...“
Na bližšie okolnosti výjazdu si nespomínal.
Agresívne sklony pôvodne nemal
Pred súdom vypovedal aj svedok, ktorý v roku 2012 robil psychologické vyšetrenia Vladimíra H., nutné pre vydanie zbrojného preukazu.
„Z výsledkov komplexného vyšetrenia som nezistil nič, čo by mu bránilo byť držiteľom zbrojného preukazu,“ konštatoval.
Na otázku obhajcu, ako si vysvetľuje, že znalec uvádza „zvýšené predispozície k agresívnym reakciám“ povedal, že treba brať do úvahy udalosti, ktoré sa medzitým udiali.
Na svojom pôvodnom posudku v plnom rozsahu trvá. Štruktúra osobnosti sa podľa jeho slov za dva roky zmeniť nemôže, ale na jeho reakcie mohli mať vplyv rôzne okolnosti, ktoré sa medzičasom udiali.
Nepredpokladá, že by agresivita bola zásadnou črtou osobnosti obžalovaného.
Kamerové záznamy nemohli overiť
Súd sa zaoberal aj listinnými dôkazmi, medzi ktorými bola analýza kamerových záznamov.
V tomto prípade sa dokazovanie skomplikovalo. Poskytnuté záznamy z jednej kamery najprv nemohli orgány činné v trestnom konaní prehrať.
Následne ich nebolo možné overiť a priradiť ich ku konkrétnemu času.
Ďalší záznam spochybňoval samotný obžalovaný.
„Mám za to, že boli úmyselne predložené úplne iné záznamy.“
Malo teda ísť o záznam z iného času.
V tejto súvislosti obhajca žiadal overiť aj to, či mohla kamera mestskej polície zachytiť chodcov prichádzajúcich od bývalého hotela Šariš k herni.
Malo by to potvrdiť, alebo vyvrátiť možnosť, že poškodení vystúpili z auta (taxíka) priamo pri nej, čo je v rozpore s ich tvrdeniami.
Súd túto požiadavku zváži. Hlavné pojednávanie bolo odročené na apríl.
Ako svedok by mal znovu vypovedať aj postrelený muž, ktorý sa teraz ospravedlnil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári