Hračka dokáže potešiť malých aj veľkých. Svet rozprávok pre ľudí odjakživa znamenal nielen zaujímavé príbehy, ale aj večný boj medzi dobrom a zlom. No a v rozprávkach dobro vždy víťazí, preto ich máme radi. Prešovčanka Lenka Lopuchovská sa ponorila do sveta rozprávok v čase, keď sa stala mamou syna Patrika a začala šiť textilné hračky.
PREŠOV. Hovorí, že je to pre ňu relax a vie si pri tej práci zresetovať hlavu od všetkých problémov.
Všetko sa to začalo nevinne. Najprv šila nápadité aj praktické tašky. Po čase si všimla, že sa jej začal hromadiť odpad a ako dobrá gazdiná uvažovala, čo s ním.
Nápad prišiel rýchlo. Prvé hračky vytvorila pre svojho syna, potom pre priateľov aj známych ako darčeky, teraz ich už tvorí aj na objednávku.
„Nakreslila som si nápady. Často ma inšpirovali rozprávky, ale našla som si svoj vlastný štýl. Postupne som hľadala vhodné materiály, preskúmala všetky staršie látky, dokúpila nové, všelijaké stužky, bavlnky aj korálky a šila,“ povedala nám o svojej záľube Lenka (na snímke).
Hračky vyplňuje a tvaruje výplňou do vetroviek. Hmota sa volá joko. Použité látky, najmä z bavlny a úpletov, kombinuje tak, aby sa „handrová hračka“ dala v prípade potreby aj vyprať. Tiež je mama a vie, že sa to stáva.
„Jednoducho recyklujem zvyšky a zo starého tvorím nové. Nedokážem sedieť pred televízorom nečinne a pri počítači už vôbec nie, musím si zamestnávať ruky a keď tým ešte niekoho aj poteším, tak som spokojná,“ dodáva Lenka.
Rodina ju podporuje
Zaujímalo nás, ako to vyzerá v jej domácej dielni. Netajila, že má poschovávané kufre látok, truhlice gombíkov, stužiek, bavlniek a všelijakých drobností.
Keď šije, rozloží si ich a vtedy akoby sa reálny svet kamsi vyparil. Sústredí sa len na nápad, ktorý práve premieňa na hračku.
Manžel Ľubomír síce občas hundre, že sú všade porozkladané jej „fidlátka“, ale už si zvykol a hračky, ktoré napokon ušije, vie oceniť. Syn Patrik má teraz 13 rokov a na hračky je už veľký, ale je jej inšpirátor aj kritik.
Ešte ako študentka mala blízko k ručným prácam. Pred rokmi získala prvé zručnosti, keď sa učila „knepľovať“.
Je totiž Solivarčanka a ako mnohé dievčatá, aj ona sa snažila naučiť sa paličkovať soľnobanskú čipku. Aj sa to naučila.
Keď si však založila rodinu a narodilo sa jej dieťa, vankúš, paličky, ktorým Solivarčania hovoria kneple a množstvo potrebných špendlíkov radšej odložila.
Považovala za nebezpečné, aby sa malé dieťa dostalo k takému množstvu ostrých predmetov, ktoré sú pri paličkovaní čipky potrebné.
K tejto práci sa už nevrátila, ale začala robiť iné textilné techniky či rôzne dekorácie. Postupne sa prepracovala k hračkám a tým sa venuje doteraz.
Šašovia a princezné sú súčasťou mnohých rozprávok. Foto: lol
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári