Zoskoky na cieľ najčastejšie robia na voľnom priestranstve. Napriek pravidelnému tréningu sa nie vždy všetko podarí. Ich najväčším priateľom aj nepriateľom je vietor. Situácie, keď skákali v mestskom prostredí, preverili ich skúsenosti aj zručnosti. Riziko je tu vždy a ani zdanlivo pekný slnečný deň nemusí znamenať úspech plánovanej akcie. Podobná situácia sa odohrala v roku 1991 nad futbalovým ihriskom Tatrana Prešov.
PREŠOV. Potvrdzujú to aj niektoré zoskoky členov paraklubu. V máji 1991 dostal prešovský Aeroklub požiadavku od organizátorov istej akcie predviesť zoskok parašutistov nad futbalovým ihriskom Tatrana Prešov.
Rozbehol sa kolotoč príprav. Vtedajší náčelník Džimy (Gerhart Kövary) vybral na odporúčanie skúseného reprezentanta Laca Platka troch parašutistov.
Zoskok mali absolvovať Dušan Rigas, Mikuláš Ilkovič a Ľubomír Paučír. Z brigadýra ich mal vysadiť pilot Viliam Zbiňovský. Všetci už mali takých akcií za sebou niekoľko a náčelník im dôveroval.
Pilot Viliam Zbiňovský presne o 16. hod. odštartoval a nad ihriskom stúpol do výšky 1 200 metrov, aby parašutisti mohli padať na zem 10 sekúnd voľným pádom. V tom čase sa však rýchlosť vetra zvýšila.
Laco Platko dal preto pilotovi pokyn, ako má urobiť nálet a v ktorom mieste má vysadiť parašutistov, aby vôbec pristáli na štadióne.
Ihrisko je síce veľké a zdalo by sa, že pristáť na ňom nemôže byť problém, ale pri silnom vetre sa mohlo prihodiť všeličo.
Stačilo malé zaváhanie. Všetci sa však spoliehali na svoje skúsenosti, hoci paneláky a iné budovy, nad ktorými leteli, v nich až takú istotu nevyvolávali.
„Už len pomyslenie na to, že pri silnom vetre by musel parašutista otvárať okrúhly padák, ktorý sa dal ovládať len symbolicky, nepridávalo na pokoji. Nie nadarmo sa hovorí, že záložný padák je dobrý len na to, aby parašutista pristál živý, ale či aj zdravý, to je otázne. V súčasnosti sa preto odporúča mať v takých prípadoch záložné padáky typu krídlo a nie klasické okrúhle,“ pripomenul pravidlá parašutista aj inštruktor Ľubomír Paučír.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári