Názvami ulíc sa zaoberala mestská rada, návrhy však nateraz vrátila názvoslovnej komisii. Zdá sa, že dôjde k premenovaniu malej časti Ulice Marka Čulena, ktorá je dnes nelogicky členená. K radikálnejším krokom sa radní neodhodlali. Názvy nových ulíc sú navrhnuté podľa rastlín a „malých kožušinových zvierat“.
PREŠOV. V metropole Šariša je opäť aktuálna otázka pomenovaní nových ulíc. Materiál, pripravený ešte starou názvoslovnou komisiou, radní vrátili na prepracovanie. Vrátiť sa k nemu chcú v apríli.
Jedna z navrhovaných zmien sa týka Ulice Marka Čulena na Sídlisku II.
„To je jediná existujúca ulica, ktorej časť sa ide premenovať. Je nelogické, že keď odbočíte z ulice Marka Čulena, máte Átriovú ulicu, ktorá potom ďalej pokračuje ako Marka Čulena. Takže to treba vyriešiť,“ uviedla primátorka Andrea Turčanová (KDH).
Premenovanie celej ulice je neakceptovateľné
Návrh vzišiel z požiadavky občanov. Na to, aby sa premenovala celá ulica, pomenovaná podľa komunistického kolektivizátora, nedostala názvoslovná komisia žiadnu požiadavku.
„Nie je to také jednoduché. Ulica ako Marka Čulena, to sú stovky obyvateľov, ktorí si musia meniť doklady. Sídla firiem, množstvo občianskych i vodičských preukazov. Je otázne, čo by na to tí obyvatelia povedali,“ uviedol zástupca primátora a nový predseda komisie Štefan Kužma (SDKÚ-DS).
Podľa jeho slov je vôľa iba na logické priradenie názvu ulice, ktorý spomínala primátorka.
„V prípade tejto zmeny išlo o podnet práve zo strany obyvateľov, ktorých nikto nevedel nájsť, lebo prešiel Čulenovu a je nelogické, že musí prejsť cez Átriovú, aby bol znovu na Čulenovej,“ doplnil viceprimátor.
„Sú to tri domy, takže to nie je také zložité. Ale prekvapiť niekoľko stoviek ľudí, že zmeníme názov ulice, to je neakceptovateľné,“ zdôraznil.
Ak nerátame blahorečených biskupov a zosnulého, dnes svätého pápeža, akoby sme nemali nijaké nežijúce osobnosti, ktorých mená by si zaslúžili niesť naše ulice, píše Michal Frank
Zvieratká a rastlinky
Členovia mestskej rady neboli stotožnení ani s návrhmi nových ulíc, ktoré vyrástli napríklad na Šalgovíku či Vydumanci.
„Tam sme narazili na problém, že názvoslovná komisia mala v minulosti pravidlo, že označovala ulice ani nie zvieracími názvami, ale ako povedal jeden z pánov poslancov, dokonca názvami malých kožušinových zvierat. Boli také krkolomné, že sme si povedali, že treba vrátiť materiál do komisie, aby ho prehodnotila,“ konštatovala primátorka Turčanová.
Narážala na návrhy názvov ulíc Kunia a Veveričia, pričom existujúce susedné ulice sú Zajačia, Vlčia, Líščia a Jazvečia.
Ďalšie predložené návrhy sú Poľovnícka, Garbiarska, Hrnčiarska, Hraničná, Tulipánová, Levanduľová, Púpavová, Nevädzová, Astrová, Šalviová, Muškátová a Ulica Staré záhrady.
Názvy starých ulíc sa meniť nebudú
Do radikálnych zmien pri názvoch ulíc a námestí sa samospráva nepustí.
„Neviem si to dosť dobre predstaviť, lebo nejde len o jednu ulicu, ktorá nesie názov po exponentovi bývalého režimu, je ich viac. Myslím, že sa to nedotiahlo v rokoch 1990 - 91, keď sa premenovávali ulice v meste. Gottwaldova na 17. novembra, Slovenskej republiky rád na Hlavnú, Leningradská na Sabinovskú, a tak ďalej. Vtedy sa podľa mňa urobila len polovičná robota,“ dôvodil prednosta Mestského úradu v Prešove Jozef Smetana.
Do zaužívaných názvov preto samospráva zasahovať nebude.
„Neviem si predstaviť, že teraz, po štvrťstoročí by sme my mali dokončiť to, čo nespravili naši predchodcovia. Spôsobili by sme tým len problémy obyvateľom mesta,“ dodal prednosta Smetana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári