V Múzeu rusínskej kultúry v Prešove vo štvrtok otvorili výstavu rusínskych veľkonočných tradícií.
PREŠOV. Prvá výstava s názvom Veľká noc u Rusínov predstavuje podľa riaditeľky múzea Oľgy Glosíkovej tradície, ktoré sú príznačné pre túto skupinu obyvateľstva. Nie sú to len tradičné kraslice, ale tiež jedlá či vysvetlenie významu jednotlivých dní sviatkov a ich symboliky.
Návštevníci múzea môžu v jeho priestoroch vidieť napríklad niekoľko sto kraslíc zo súkromnej zbierky, ale aj vajíčka patriace múzeu.
Cieľom je podľa riaditeľky múzea zdôrazniť špecifickosť a rôznorodosť tradícií a najmä poukázať na tú rusínsku, podľa ktorej sa napríklad na Veľkonočný pondelok nešibe, ale oblieva.
Výstava potrvá do polovice mája, pretože medzi exponátmi budú v máji v múzeu realizovať praktickú maturitu aj marketingovo zameraní študenti zo Strednej odbornej školy podnikania v Prešove.
O parašutizme
V Múzeu rusínskej kultúry otvorili zároveň výstavu s názvom O parašutizme v Prešove, ktorá potrvá do konca apríla.
Táto výstava vznikla preto, že v budove, kde dnes sídli múzeum, kedysi prebývali aj parašutisti. Oni sa obávali, že po prebratí priestorov sa ich veci stratia a zabudne sa na nich, čo riaditeľka múzea nechcela podľa vlastných slov pripustiť.
V tejto časti múzea sú na malom priestore predstavené osobnosti prešovského parašutizmu, ale nechýbajú ani exponáty ako odev či padáky.
Na malom priestore je tu zhrnutá história prešovského parašutizmu až po súčasnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári