Po sezóne si prešovskí hokejisti hľadajú robotu

Michal Kivader. Keď si vyzuje korčule, musí makať na svoje živobytie.
Michal Kivader. Keď si vyzuje korčule, musí makať na svoje živobytie. (Autor: Róbert Andrejov)
Sportnet|27. mar 2015 o 00:00

Zmluvy sa im skončili a do začiatku nového ročníka sa musia starať o svoje živobytie.

Čo robia prvoligoví hokejisti Prešova, keď sa im skončí sezóna? Je to celkom prozaické: Klub ich pochopiteľne na základe vypršania kontraktov uzatváraných na súťažné obdobie neplatí a je na nich, ako si zaobstarajú peniažky. Takto sa to opakuje z roka na rok.

PREŠOV. Pre celok PHK 3b sa zápolenia skončili vzhľadom na vypadnutie v play–off už v úvodnom kole pomerne skoro.

Pomoc od otca

S výnimkou pár matadorov v tíme (Sabol, Pavlovský), ktorí mali aj počas sezóny svoje zamestnanie, pre drvivú väčšinu kádra je toto obdobie hľadaním si nejakej brigády alebo iného pracovného pomeru.

Až dovtedy, kým sa neupíšu pred nastávajúcim ročníkom buď Prešovčanom alebo prípadne inému klubu. Počas sezóny sú profesionáli, ale mimo nej amatéri.

„Spravidla si každý z nás nejaký čas po skončení bojov odpočinie, v mojom prípade to bol mesiac, a potom sa už obzeráme po robote. Lebo treba z niečoho žiť,“ uviedol Michal Kivader, ktorý má trošku výhodu v tom, že brigáduje u svojho otca v strojárskej firme. „Nie je to nič extra, ale je to zase lepšie ako nič.“

V Prešove je výber značne obmedzený, to je každému jasné a vedia to i hokejisti. „Otec mi už viackrát pomohol, raz som sa však napríklad vybral za prácou do Anglicka, ale tam bol zase stereotyp. Len práca a nič iné.“

Na druhej strane možno hráči majú istú výhodu v tom, že cez šport sa dostali ku kontaktom k rôznym podnikateľom.

„Na zimáku každý pozná každého a tak sa vzájomne rodí nejaká konkrétna pomoc. Je to i o vzťahoch funkcionárov a hráčov, no vždy sa nájde nejaké riešenie.“

Zaberačku neradno ignorovať

Druhá najvyššia súťaž vyčerpáva finančne jej účastníkov a kluby majú čo robiť, aby utiahli náklady spojené s bezprostredným účinkovaním mužstva. Už odzvonilo časom, keď boli aj iné benefity, spoločná príprava, ktorá bola tiež platená, či časovo dlhšie kontrakty.

Adeptovi nezostáva nič iné, len prijať realitu a zvyknúť si na to, že hokej ho celý rok živiť nebude.

„Zväčša sa zmluvy uzatvárajú od augusta dovtedy, kým je celok v akcii.“

Od mája však už hráči musia začať makať na svojej kondícii, lebo sa rozbehne individuálna príprava na suchu, ktorá vyvrcholí spoločným výcvikovým letným táborom na ľade. Vtedy je však nemožné chodiť do roboty a zároveň pracovať na rozvoji sily.

„Zladiť tréningy a prácu je komplikované, ale ide to s nejakými úľavami, kompromismi.“

Nazdáva sa Kivader, že keby mal plný priestor na letnú individuálnu prípravu, odrazilo by sa to výraznejšie na výkonnosti?

„Určite zaberačka na suchu a potom aj na ľade v lete robí veľa. Je to základ, z ktorého sa dá žiť celú sezónu. Pokiaľ hráč dočerpá rezervoár síl, je to vidno v zápasoch, na jeho výkonoch. Ak si kondíciu udržiava aj neskôr, tak mu to výrazne pomáha, hoci niekedy na kvalitu hry a výsledkovú úspešnosť alebo ústup z pozícií vplývajú i iné ukazovatele. Nie všetko je zase schované za fyzičkou,“ odvetil Michal Kivader.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Po sezóne si prešovskí hokejisti hľadajú robotu