Rybár Erik Zbiňovský sa svojmu koníčku venuje už 41 rokov. Loveniu sumcov sa začal špeciálne venovať až v roku 1986, ale odvtedy sa už nezastavil. Na Domaši sa mu podarilo zlomiť slovenský rekord, keď chytil 97-kilogramového sumca, ktorý meral 231 centimetrov. V Taliansku na rieke Pád dosiahol neoficiálny svetový rekord, keď spolu s Jurajom Hrickom ulovil 149–kilogramového obra, ktorý meral 260 centimetrov.
Prečo je svetový rekord v Taliansku neoficiálny?
Bolo to na rieke Pád v roku 2011. Neoficiálny je preto, lebo sme nedokázali zabezpečiť certifikovanú váhu. Bol obrovský a navážili sme 149 kíl, ale nemuselo to byť presné, lebo stále z nej padal. Zabral na asi 40–centimetrového úhora a zdolávali sme ho asi hodinu, dokonca v plytkej, len metrovej vode. Keby sme čakali na komisára s certifikovanou váhou, neprežil by. Vtedy sme chytili dokonca troch sumcov, ale ten bol najväčší.
Kedy ste ulovili svojho prvého veľkého sumca?
Bolo to v roku 2001 na Domaši, vážil asi 80 kíl. Nemal som ešte takú výbavu na lov veľkých rýb, ako dnes. Lovili sme prevažne v riekach Laborec, Bodrog a v takých riekach sa sumce aj ťažšie chytajú. Sú tam popadané stromy. Sumec po zábere ide rýchlo do úkrytu, a tak je problém zdolať ho. Technika nebola taká dokonalá, možno ani zručnosť a aj keď tam veľké sumce boli, nedostali sme ich z vody. Sumčiarsky boom sa začal asi o rok neskôr, keď už boli na trhu echoloty a rybárske šnúry, ktoré udržali váhu aj nad sto kíl. Predtým to boli skôr náhodné úlovky. Poznám človeka, ktorý už v roku 1965 chytil 128-kilového sumca, ale nie na udicu. Zapichol dlhý drevený kolík na brehu, uviazal naň hrubý silon a veľký kovaný hák. Sumec sa vlastne chytil sám. Rybár ho len vybral na breh. Väčšieho na Slovensku nikto nechytil ani v novodobej histórii. Podľa historických prameňov sa na Dunaji okolo roku 1800 chytali až 400-kilové sumce, ale do sietí pri hromadných výlovoch.
Musí mať sumčiar špeciálnu výbavu? Čo v nej nesmie chýbať?
Všetko záleží od toho, kde chce loviť. Môže mať len jeden univerzálny prút, použiteľný na všetky spôsoby lovu, ale najdôležitejšie sú šnúra, obratlík a háčik. Aj so zlomeným prútom a rozbitým navijakom sa dá vytiahnuť ryba, ale keď sa ohne háčik alebo roztrhne silon, príde o rybu definitívne.
Sumec je všežravec, na aké návnady sa dá prilákať?
Zožerie všetko mäsité, čo je vo vode. V čase neresu býva teritoriálne agresívny a vtedy zareaguje aj na kameň hodený do vody. Stalo sa mi napríklad, že som vybral z vody metrového zubáča, ktorého vypľul obrovský sumec. Bolo to v čase neresu a predpokladám, že sa mu zubáč motal okolo hniezda, on ho vzal do papule a vypľul na inom mieste. Na Slovensku sa inak ako nástrahy používajú ryby, dážďovky, rôzne druhy pijavíc, ale v iných krajinách sme chytali aj na žaby, slimáky, myši, potkany, krtkov aj vtáky. Sumec je vrcholový predátor, nemá prirodzeného nepriateľa v prírode. Zrak ako zmyslový orgán je preňho nepodstatný, ale má v hlave prioritný zmyslový orgán, ktorý je citlivý na otrasy a vibrácie. Preto sa u nás často používa vábnička. Jej zvuk vníma asi tak ako človek, keď mu sused celý deň búcha kladivom nad hlavou. Ide po zdroji tohto zvuku, napáda všetko, čo mu stojí v ceste a ide za návnadou. Stalo sa mi už, že nešiel po nástrahe, ale po ruke vo vode, v ktorej som mal vábničku a útočil na čln. Sumce sú pre ten zvuk nervózne. Keď ich chytíme viac naraz, tak sa v člne hryzú, prejavujú stres.
S rekordným sumcom na talianskej rieke Pád. Foto k článku: archív EZ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári