Šesť chlapov, jeden stôl, jeden večer a poker. Nové predstavenie z dielne Divadla Jonáša Záborského Dílerova voľba prináša pohľad do mužského sveta a zároveň otázku vzťahov rodičov a ich detí. Mužskú zostavu režírovala žena, autentickosti predstavenia pomohol príznačný mužský jazyk.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PREŠOV. S notorickou pravidelnosťou sa vždy po záverečnej stretáva za jedným stolom majiteľ reštaurácie s ďalšími hráčmi, aby sa oddali pokrovej vášni.
Jeden večer je však iný. Do partičky sa pridáva profesionálny hráč. Rozbieha sa rušný večer, noc je mladá, hrá sa o všetko, a tak sa odhaľujú charaktery i vízie a sny jednotlivých hráčov.
Hazard a rodinné vzťahy
Tretia premiéra sezóny v prešovskom divadle sa po hrách Obchod na korze a Kabaret vymyká téme „Nezabúdame“ s vojnovou tematikou. Tentoraz dostala priestor myšlienka hazardu.
Práve ten inšpiroval režisérku Marianu Luteránovú. „Zaujala ma silná hazardérska tematika a tiež vzťah otec a syn,“ vysvetlila režisérka, ktorá zo svojej pozície rodiča vníma túto tému citlivejšie.
Luteránová prezradila, že pôvodná podoba hry z pera Patricka Marbera bola písaná pre mužskú zostavu približne tridsiatnikov. V tomto spracovaní však využili hercov rôzneho veku: „Bol to úmysel, vzniká širší generačný rozptyl.“
Tým dosiahli to, že hazard ako taký a závislosť na ňom sa nevníma len ako generačná záležitosť, ale vec chlapov vo všeobecnosti.
Krupiérka i návšteva kuchyne
Niektorí herci sa poker museli naučiť. Pomáhali im spoločné pokrové posedenia, najmä po skončení skúšok.
Ešte i vtedy bola realita totožná s divadelným prevedením.
„Hrávali sme poker a bez toho, aby sme to plánovali, vypadávali sme v tom istom poradí, ako to máme v inscenácii,“ prezradil s úsmevom Boris Srník.
Počas skúšok mali v divadle aj krupiérku. Dokonca režisérka s Igorom Kasalom navštívili aj kuchyňu, keďže on v role kuchára počas predstavenia pripravuje flambované steaky.
„Teraz ich robím celej rodine,“ prezradil so smiechom.
Foto: René Miko
Vrátil sa do mladosti
„Keď som si to prečítal, zistil som, že som jediný profesionálny hráč pokru na svete, ktorý o tom nemá ani šajn,“ hodnotil Ján Ivan s úsmevom.
Popasovať sa s týmto faktom mu pomohol skvelý kolektív. Napríklad aj Lukáš Šepták, ktorý si už v minulosti poker zahral. Tentoraz však priznal, že sa v hre viac zameriaval na myšlienku vzťahu otca a syna.
„Každý z nás si prežil konflikty s rodičmi, tak som sa vrátil do pubertálnych čias, keď som aj ja vzdoroval. Viac som hru vnímal cez to svetlo, cez otca a syna. A s Jožom sa mi výborne spolupracovalo,“ zhodnotil Lukáš.
Jazyk je autentický - chlapský
Mužská partia a pokrový večer je odrazom typického obrazu mužov počas zápalu hry. Vtipné „hlášky“ sú skvelo zasadené do slovníka a celkového rečového prejavu.
Podľa režisérky je pôvodná podoba hry z pera Patricka Marbera v jazyku menej drsnom, ako sú jeho ostatné diela. Pri príprave predstavenia sa spolu s prekladateľkou Zuzanou Šajgalíkovou skôr „pasovali“ s jeho prevedením do súčasnej podoby slovenčiny, aby to malo tú správnu „ľahkosť“.
Výnimkou nie sú vulgarizmy ani sexistické narážky. Napriek tomu to pôsobí v kontexte prirodzene.
„Dramaturgia malej scény je aj o modernej dráme, ktorá tento jazyk používa. A to môže toho, kto príde nepripravený, možno i zaskočiť,“ vysvetlil umelecký šéf divadla Michal Náhlik.
„Čo sa týka vulgarizmov, kolega (Michal Novodomský, pozn.red.) tam má pasáž, že samé ehm... ale on to tak bravúrne spraví, že človek nevie, či nadáva, alebo sa modlí,“ pochválil ho Jožo Stražan.
Jeho „jazykový zásah“ vraj nezobrali. „Chcel som presadiť napríklad tisíc hrmených, ale akosi to neprešlo,“ zavtipkoval Jožo Stražan.
Premiéra predstavenia Dílerova voľba bude v piatok o 18.30 hod. na scéne Divadla Jonáša Záborského.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári