Prešov je na polceste k volejbalovému titulu

Prešovčania doma nezakopli. Útočí Ľuboš Macko (vpravo).
Prešovčania doma nezakopli. Útočí Ľuboš Macko (vpravo). (Autor: SITA)
Sportnet|14. apr 2015 o 00:00

Volejbalisti VK Mirad PU Prešov vedú po dvoch domácich dueloch vo finále play–off nad Komárnom 2:0.

V sobotu sa začalo finále play-off extraligy volejbalistov. Prvý raz v ňom hrá dvojica Prešov - Komárno. Prešovčania bojujú o majstrovský titul tretí raz, Komárno premiérovo. Prešov získal titul šampióna v sezóne 2004/2005, pred piatimi rokmi mu pod vedením trénera Ľuboslava Šalatu patrila ako nováčikovi súťaže strieborná priečka. Finálová séria sa hrá na štyri víťazstvá. V sobotňajšom kvalitnom a dramatickom zápase vyhral Prešov nad zverencami Daniela Oravca 3:0. V treťom sete malo Komárno dokonca dva setbaly, domáci ich však odvrátili a zaknihovali si dôležité prvé víťazstvo v sérii. Šarišania aj v nedeľu potvrdili svoju dominanciu a svojho finálového súpera zdolali 3:1. Zaslúžene ich diváci odmenili potleskom.

PREŠOV. V sobotňajšom prvom finálovom zápase Prešovčania potvrdili, že sú v laufe, hlavne v prvom sete eliminovali najviac bodujúcich hráčov Komárna Patúca a Horníka, ukázali i viac túžby po víťazstve a parádne zvládli koncovky setov.

Jediným kazom bolo zranenie kolena smečiara Michala Hudáka pri poslednej lopte prvého setu.

„Od začiatku sme tento zápas chytili za pačesy, do stretnutia sme dobre vstúpili,“ zvýraznil tréner VK Mirad PU Ľuboslav Šalata.

„Tak, ako sme si predsavzali, tlačili sme súpera servisom. Odtiahli sme ho od siete a ten útočil z ťažších pozícií. Vývoj prvého setu mali chlapci pod kontrolou.V druhom sete nás hostia viac pritlačili servisom a výrazne sa zlepšili blokársky, viedli o jeden, dva body. V koncovke sme stav vyrovnali a rozhodujúce chvíle prišli v závere setu, ktorý sa nám podarilo zvládnuť ako už niekoľkokrát v tejto sezóne. Tretí set mal podobný priebeh. V jeho závere za stavu 22:24 pokazil podanie Patúc a potom smečovali Horník a Kišš do autu. V prvom sete sa zranil Mišo Hudák, nahradil ho Juraj Drobňák, ktorý si neprestával veriť a v treťom sete bol strojcom toho, že sme sa na súpera dotiahli. Bol to veľmi dobrý zápas, o každú loptu sa bojovalo, spĺňal vysoké kritériá.“

Prišli o jediný set

Aj v nedeľu ukázal Prešov svoju domácu dominanciu nad týmto súperom. V základnej zostave ostal miesto Hudáka na poste smečiara Drobňák, na lavičke sa objavil Mikovčík.

„V prvom sete potvrdilo Komárno svoju vysokú kvalitu, neustále viedlo, nám sa však opäť podarilo zvládnuť jeho koncovku,“ poznamenal Ľ. Šalata.

„V druhom sete sme trochu stratili útočný rytmus, v útoku sme urobili niekoľko chýb, aj keď sa chlapci usilovali tento set zdramatizovať, na obrat v ňom to však už nestačilo. V treťom dejstve sme zabrali hneď od začiatku, chlapci si vytvorili päťbodový náskok, ktorý si udržiavali počas celého setu. Podobný priebeh mal i štvrtý set. Podali sme dobrý útočný výkon, dôležité je to, že družstvo zaberie vtedy, keď je to najviac potrebné. Teší nás, že sme stopercentne využili domáce prostredie, taký bol aj náš cieľ. Pred nami je však ťažšia časť série. V Komárne sa bude potrebné adaptovať na prostredie, pred sobotňajším zápasom tam absolvujeme aj tréning. Verím, že už zápas v sobotu zvládneme.“

Je fajn, keď je šport skutočnou zábavou. A keď sa k tomu pridá kvalita, padá mýtus, že dnes už takmer nikoho, okrem aktérov, nezaujíma, píše Martin Belej

Sopko: Dva najlepšie tímy

„Vo finále hrajú v súčasnosti dve najlepšie slovenské družstvá,“ podčiarkol kapitán Prešova Martin Sopko st.

„V sobotu to bol kvalitný zápas, dobre sme sa naň pripravili, hlavne mentálne. To bolo dosť rozhodujúce. Dobre nám fungovali herné činnosti, mali sme síce nejaké krátke výpadky, silnou vierou vo víťazstvo sme to však zvrátili a dotiahli zápas do víťazného konca. V treťom sete nám veľmi pomohol Juraj Drobňák, ktorý nastúpil za zraneného Miša Hudáka. Dobre sme si prihrávali, servis a príjem nám fungoval na vysokej úrovni. Od začiatku sa Komárno muselo vyrovnávať s naším veľkým odporom, našimi hernými činnosťami sme ich eliminovali a nedovolili sme im rozvinúť ich herný štýl."

S kapitánom VK Mirad PU sme si podebatovali aj po nedeľňajšom dueli.

„Domáce prostredie nám pomohlo, dosiahli sme výborný výsledok. Čo sme si zaumienili, to sme aj splnili. Treba nám dosiahnuť ešte dve víťazstvá... Komárno chcelo ísť do druhého zápasu ešte s väčšou vervou, sme radi, že sme ho utlmili a eliminovali. Tri sety sme mali pod kontrolou, šliapali sme, ako sme mali. Domáce prostredie robí v bojoch play–off veľa, našou snahou bude získať pre seba hneď prvý duel na jeho pôde. Teraz je pod tlakom náš súper, on musí vyhrať, vydať zo seba ešte viac. Komárno vie doma zatlačiť servisom, keď to ustojíme, bude dobre. My chceme pokračovať v tom štýle, ktorý hráme.“

ŠTATISTIKA

1. zápas: Prešov - Komárno 3:0 (20, 21, 26)

Hralo sa 80 minút, rozhodovali: Malík a Mokrý, 650 divákov.

Prešov: Feňo, M. Sopko st. 16, Macko 13, Lux 9, Hudák 5, Červeň 6, libero T. Lampart (Drobňák 8, Faron, Digaňa).

Komárno: Pělucha 3, Hollý 1, A. Patúc 19, Demčák 6, Horník 18, Kišš 4, libero Ľ. Nemec (M. Patúc, Demeter).

2. zápas: Prešov - Komárno 3:1 (22, -21, 18, 14) - stav série 2:0

Hralo sa 95 minút, rozhodovali Daruľa a Porvazník, 650 divákov.

Prešov: Feňo 2, M. Sopko st. 18, Macko 5, Lux 10, Drobňák 16, Červeň 10, libero T. Lampart (Faron). Tréner: Ľ. Šalata.

Komárno: Pělucha 4, Hollý 5, A. Patúc 16, Hinduliak 6, Horník 13, Kišš 7, libero Ľ. Nemec (M. Patúc, Demeter 4, Demčák, Ferencz). Tréner: D. Oravec.

Ďalší program: 3. zápas - sobota 18. apríla Komárno - Prešov, 4. zápas– nedeľa 19. apríla Komárno - Prešov.