Profesor René Matlovič pôsobí vo funkcii rektora Prešovskej univerzity (PU) osem rokov, končí sa mu druhé volebné obdobie, na jeho miesto musí prísť iný človek. Lídrom sa stal v čase, keď sa pripravovala veľká akreditácia študijných odborov a bolo potrebné obhájiť jej pozíciu medzi vysokými školami na Slovensku. Do akej miery sa jeho vízie naplnili a čo všetko sa zmenilo, na to sme sa opýtali v rozhovore.
Pôsobili ste vo funkcii rektora Prešovskej univerzity (PU) celých osem rokov. Podarilo sa vám naplniť ciele, ktoré ste si na začiatku určili?
Situáciu pred ôsmimi rokmi si možno už mnohí nepamätajú. Hlavným cieľom bolo vtedy koncentrovať sa na kľúčové aktivity univerzity, ako je vzdelávanie, výskum a umenie. Novému manažmentu išlo o to, aby bola univerzita konkurencieschopná a udržala si pozíciu vysokej školy najvyššieho rangu. Som hrdý na 10. jún 2010, kedy som prevzal z rúk ministra školstva Jána Mikolaja listinu, potvrdzujúcu pre PU status univerzity. Novelizovali sme tiež vnútorné predpisy, modernizovali vzdelávanie aj výskum a optimalizovali organizačnú štruktúru. Za tým všetkým bola aj snaha posilniť medzinárodnú pozíciu univerzity a budovať značku. Keď mám bilancovať výsledky, dovolím si skonštatovať, že väčšinu zámerov sa podarilo splniť. Z dlhodobého zámeru sa nám podarilo uviesť do praxe 97 % z celkového počtu 150 opatrení. Je to zásluha všetkých mojich spolupracovníkov a v širšom slova zmysle celej akademickej obce. Veľmi si vážim ich súdržnosť a lojálnosť.
Nie všetci prijali organizačné zmeny pozitívne. Ako ich s odstupom času hodnotíte?
Uskutočnili sme integráciu pracovísk s identickým alebo podobným profilom na FF a FHPV PU, čo bolo nevyhnutnou podmienkou pre zavŕšenie komplexnej akreditácie v roku 2010 a podľa mňa to prinieslo dobré výsledky. Napríklad Vydavateľstvo PU, zriadené v roku 2008, vydalo už 234 publikácií. Ústav rusínskeho jazyka a kultúry sa etabloval ako jediné pracovisko svojho druhu na svete a má už akreditovaný aj doktorandský študijný program. Ústav rómskych štúdií zase koordinuje výskum spojený s rómskym etnikom z rôznych vedeckých hľadísk. Výsledkom sú viaceré monografie a vedecké štúdie. Najväčším projektom v ostatnom období bol rozsiahly terénny výskum a jeho spracovanie do podoby Atlasu rómskych komunít 2013. Ústav ázijských štúdií ponúka veľmi populárny kurz japonského jazyka a koordinuje našu spoluprácu s východoázijskými univerzitami v Taiwane, Číne aj Japonsku. Ústav maďarského jazyka a kultúry má akreditované štyri študijné programy prvého a druhého stupňa a je jediným aktívnym hungarologickým pracoviskom vo východnej polovici Slovenska. Centrum celoživotného a kompetenčného vzdelávania (CCKV) integruje Ústav jazykových kompetencií, Ústav digitálnych kompetencií, Univerzitu tretieho veku, Detskú univerzitu, Autoškolu a ponúkame mnoho zaujímavých vzdelávacích programov a kurzov, napríklad aj kurz sprievodcu cestovného ruchu. Unipocentrum zriadilo bod prvého kontaktu pre nových študentov, spravuje elektronický obchod e-shop a koordinuje marketingové aktivity univerzity. Na rektoráte sme zriadili Centrum pre komercionalizáciu výstupov výskumu a manažment duševného vlastníctva PU. Centrum koordinovalo aktivity a tým výrazne prispelo k udeleniu slovenského šľachtiteľského osvedčenia od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pre odrodu Kristinka (Mäta pieporná) a odrodu Lianka (rumanček kamilkový) v januári 2015.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári