Na stredajšom zasadnutí obecného zastupiteľstva v Ondavke v okrese Bardejov sa vzdal svojej funkcie 78-ročný starosta Andrej Marčišin i poslanci. Starosta tento krok avizoval už v marci, keď bolo jasné, že v obci v doplňovacích voľbách znova nikto nekandiduje.
Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára.
ONDAVKA. Marčišina do funkcie zvolili na začiatku roka 2013, avšak na post starostu nastúpil v polovici apríla a presne po dvoch rokoch sa starostovského kresla vzdal.
Andrej Marčišin (Smer) prebral úrad až po druhých doplňujúcich voľbách v marci 2013 a to po bývalom starostovi Andrejovi Kurimskom (HZDS), ktorý sa funkcie pred tromi rokmi vzdal.
Obec nefunguje
Obec má len 17 starších obyvateľov. Už niekoľko rokov sa snaží zbaviť nútenej správy a dlhu z minulosti, ktorý dosiahol zhruba 30-tisíc eur. Dlhujú Sociálnej aj zdravotnej poisťovni, daňovému úradu aj elektrárňam.
Nefunguje tu osvetlenie ani odvoz odpadu. Obecný úrad bol predaný v dražbe, starosta úraduje v budove bývalej predajne vo svojom dvore.
Ako uviedol Marčišin, dva roky robil svoju prácu bez výplaty, obec má dlh približne 30-tisíc eur a asi deväť exekúcií.
Exekúcie podľa neho spôsobili to, že nemôžu nakladať už ani s približne 270 eurami, ktoré dostávajú na účet.
Podľa jeho ďalších slov obyvatelia nerešpektujú ani potrebu platiť za vodu z obecného vodovodu i za odvoz odpadu, preto dospel k názoru, že jeho snaha nemá zmysel a vzdal to.
Riešením by podľa neho bolo spojenie Ondavky s niektorou väčšou obcou z okolia, avšak keď majú dlh a exekúcie, nikto ich nechce.
Vypísali nové voľby
Podľa vedúcej všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu v Bardejove Galiny Lacovej Ščerbákovej v obci Ondavka sú vypísané ďalšie doplňovacie voľby na 13. júna 2015, záujemcovia môžu kandidačné listiny doručovať obci do nedeľnej (19. 4.) polnoci.
O post vo vedení obce sa neuchádzal nikto ani v marci, ani počas vlaňajších novembrových volieb.
Podľa nej je situácia v Ondavke komplikovaná a riešenie neponúka ani zákon, pretože takúto možnosť nerieši.
„Ak by sa svojho mandátu starosta aj všetci poslanci vzdali, nastala by patová situácia, a potom by zrejme muselo zaujať stanovisko ministerstvo vnútra. Jedno z riešení je spojenie s inou obcou, avšak hlavný problém je, že obec nie je schopná splatiť dlhy,“ komentoval situáciu v Ondavke ešte pred minuloročnými komunálnymi voľbami prednosta Okresného úradu v Bardejove Miroslav Bujda.
Ministerstvo: Legislatíva to neupravuje
Dana Pohlodová z tlačového odboru ministerstva vnútra nám povedala, že legislatíva výslovne neupravuje riešenie situácie, ktorá vznikne v dôsledku nefunkčnosti oboch orgánov územnej samosprávy.
„Zmysel celého systému územnej samosprávy je taký, že ide o subjekt, ktorý sám seba spravuje. V duálnom systéme verejnej správy teda ani nie je možné, aby štát zasahoval do niečoho, čo je výslovne samosprávne a čo nie je upravené zákonom,“ uviedla Pohlodová.
ZOMOS: Jedine zmena zákona
„Situácia v Ondavke je príkladom, ktorý, bohužiaľ, zákon uspokojivo nerieši a preto si myslím, že je to otázka na príslušné ministerstvá a konečné riešenie by muselo byť zmenou zákona,“ vyjadril sa k situácii Vladimír Špánik zo Združenia občanov miest a obcí Slovenska, ktoré sa zaoberá aktívnym riešením problémov obcí a miest a ich občanov.
Podľa Špánika v prípade, ak starosta aj poslanci funkcie zložia, neprichádzajú do úvahy žiadne štandardné možnosti a celá situácia zrejme donúti štát venovať tejto situácii pozornosť a hľadať riešenia.
„V stave, keď obec nemá štatutára ani žiadne orgány, nie je možné riešiť ani štandardné vzťahy, vymáhanie pohľadávok a plnenie záväzkov. Je to skutočne patová situácia,“ myslí si Špánik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári