Prešovskí volejbalisti sa po desiatich rokoch stali majstrami Slovenska

(Autor: TASR/Milan Drozd)
Sportnet|19. apr 2015 o 17:29

Volejbalisti VK MIRAD PU Prešov získali svoj druhý titul v mužskej extralige.

KOMÁRNO, PREŠOV. V štvrtom finálovom zápase vyhrali na palubovke Spartak VKP Komárno 3:0, v celej sérii triumfovali suverénne 4:0 na zápasy a stali sa majstrami Slovenska prvýkrát od roku 2005.

Komárno aj napriek prehre dosiahlo svoj najväčší úspech a teší sa zo striebra a do klubovej vitríny získalo vo februári aj Slovenský pohár.

Komárno v slušne zaplnenej hale hralo o všetko, pretože si už nemohlo dovoliť ďalšie zaváhanie. V drese domácich nenastúpil blokár Demčák, ktorý sa zranil v sobotňajšom zápase.

Priebeh stretnutia

Komárno začalo dobre a po ese A. Patúca viedlo 5:2. Prešov však pritlačil na servise, Sopko ulievkou vyrovnal na 6:6 a po útočnej chybe Horníka bolo 10:8 pre hostí.

Spartak VKP však blokom A. Patúca vyrovnal na 11:11 a išlo sa odznova. Na druhom technickom timeoute mali navrch hostia a viedli 16:13, domácich však dostal do hry dvomi parádnymi esami Horník a vyrovnal na 16:16.

V koncovke sa však presadili hostia a postupne si vybudovali štvorbodový náskok 22:18. Prešov vyhral prvý set 25:21.

V druhom sete viedol Prešov pri servise Sopka 4:2, ale na druhej strane kontroval esom Horník a vyrovnal na 4:4. Komárno zlepšilo obranu na sieti, na prvom technickom timeoute viedlo 8:6 a po ese kapitána Hollého a bloku Horník 11:7.

Prešov však zásluhou Sopkovho servisu náskok rýchlo zmazal a otočil na 13:12. Na druhom technickom timeoute vyhrávali domáci 16:15 a potom po vytlčenom útoku skúseného Demetera získalo brejk - 17:15.

Obrat však priviedol Drobňák a dvomi esami za sebou dostal Prešov do vedenia 18:17.

V koncovke sa z kontry presadil opäť Drobňák a hostia boli bližšie k zisku setu - 20:18. Komárno sa však nezvdávalo a vyrovnalo na 22:22.

Potom však zatlačil servisom Sopko, výborným blokom sa prezentoval Lux a hostia mali setbal za stavu 24:22.

Prvý Komárno zásluhou Kišša odvrátilo, ale druhý už nie a Prešov viedol 2:0.

Komárno sa ešte snažilo o zvrat, vpred ho hnalo aj výborné publikum a domáci v úvode tretieho setu viedli 6:4.

Potom však Prešov zabral a postupne si vypracoval náskok 11:7. Hostia išli tvrdo za svojím cieľom a za stavu 9:13 sa ich domáci tréner Oravec snažil zastaviť timeoutom. Na druhom technickom timeoute však viedol Prešov 16:10 a blížil sa k titulu.

Koncovka bola jasne v réžii Prešova, ktorý vyhral tretí set 25:14 a tešil sa zaslúžene z titulu.

Hlasy po zápase

Daniel Oravec, tréner Komárna: "Prvé dva sety sme hrali volejbal, ale potom sa na chlapoch, ktorí mali zranenia a choroby, že im to nejde a dal som šancu aj lavičke. Myslím, že Prešov vyhral zaslúžene a gratulujem mu k titulu. Pre nás bol maximum už postup do finále extraligy. V tejto sezóne sme získali zlato v Slovenskom pohári, striebro v extralige a sme spokokní. Bola tu skvelá atmosféra, som rád, že sme ľudí naučili chodiť na volejbal a dúfam, že budú chodiť stále vo väčšom množstve."

Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: "Na tomto úspechu sme pracovali päť rokov a toto je vrchol nášho snaženia. Korene treba hľadať v minulých sezónach, keď sme to postupne začali stavať na nohy a v tejto sezóne naša snaha vyvrcholila. Pomohol nám príchod skúsených hráčov, ktorí prinieslo do tímu skúsenosť, poriadok, rozvahu a rozhodnosť v koncovkách. Ich prínos do tímu bol veľký. Od začiatku sme boli pasovaní za kandidáta na titul a som rád, že sme to dokázali. V celej sezóne sme podávali dobré výkony, vyhrali sme základnú aj nadstavbovú časť a v celej extralige sme prehrali len dva zápasy. Jediné čo nás mrzí je prehra vo finále Slovenského pohára. Na play off sme sa však veľmi dobre pripravili a odplatili sme Komárnu prehru z finále pohára."

Martin Sopko, kapitán a smečiar Prešova: "Dnes sme dokázali, že sme najlepší volejbalový kolektív na Slovensku. Mali sme vysoké ciele a hoci nám nevyšiel pohár, dnes sme to Komárnu vrátili aj s úrokami. Sme nesmierne šťastní, že po desiatich rokoch máme titul v Prešove. Poskladali sme dobré družstvo, nemali sme také individuality, ale ako kolektív sme boli super. To rozhodlo."

Extraliga mužov, finále - 4. zápas (na 4 víťazstvá):

Spartak VKP Komárno - VK Mirad PU Prešov 0:3 (-21, -23, -14)

- na zápasy 0:4, víťazom extraligy Prešov

80 minút, rozhodovali: Mokrý a Daruľa, 750 divákov

Komárno: Hollý, A. Patúc, Kišš, Horník, Pělucha, Hinduliak, libero Ľ. Nemec (Demeter, Z. Németh, P. Šmahel)

Prešov: Lux, Feňo, Macko, M. Sopko st., Drobňák, Červeň, libero T. Lampart (Faron, Závacký, Rajduga)