Ministerstvo vnútra vie o patovej situácii v obci Ondavka v okrese Bardejov. Obec od minulého týždňa nemá starostu, jeho zástupcu ani obecných poslancov. Všetci sa postupne vzdali svojich funkcií. Zároveň sa tu opakovane nekonali obecné voľby.
ONDAVKA. "Čo sa vzniknutej situácie týka - zákon nepredvída situáciu, keď sú nefunkčné obidva orgány obce. Nefunkčná je tým i obec ako samostatný územný samosprávny a správny celok," uviedla v reakcii na situáciu v Ondavke Dana Pohlodová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra.
Situácia v malej obci ležiacej neďaleko hraníc Poľska, v ktorej žije iba 17 obyvateľov, podľa ministerstva vnútra "predstavuje nevyužitie ústavného práva obyvateľov zúčastňovať sa na správe vecí verejných". Pričom územná samospráva je postavená práve na tomto ústavnom práve.
"Pokiaľ ide o prenesený výkon štátnej správy, existuje náhradný mechanizmus - vo forme prebratia agendy okresným úradom," uviedla ďalej Pohlodová.
Túto agendu už Okresný úrad v Bardejove prevzal. Ako dodala Pohlodová, výkon samosprávy je v aktuálnej situácii v Ondavke "v podstate nemožný, keďže za obec nemá kto konať, ako ani rozhodovať o použití podielových daní".
Nikto nechce kandidovať
V obci Ondavka sa opakovane neuskutočnili voľby do orgánov obecnej samosprávy.
Nekonali sa opakovane, ani vlani v novembri, ani tento rok v marci, keď boli nové (tzv. doplňujúce voľby).
Problémom je, že nik nechcel kandidovať na starostu a poslancov obce.
Podľa predbežných informácií z ministerstva vnútra v obci Ondavka ani pre nové obecné voľby naplánované na 13. jún nikto nepodal kandidačné listiny.
Svoje funkcie v Ondavke zložil starosta obce Andrej Marčišin (Smer-SD) a postupne aj všetci poslanci obecného zastupiteľstva.
Obec tak ostala bez akéhokoľvek riadenia.
Zápisnicu z posledného zastupiteľstva, ktoré sa konalo v stredu 15. apríla, a celú agendu obce odovzdal starosta v ten istý deň na podateľňu Okresného úradu v Bardejove.
Viacero exekúcií
Andreja Marčišina zvolili za starostu 9. marca 2013 a ako povedal, jeho snahou bolo rozbehnúť stagnujúcu obec a naštartovať ju na riadny chod.
Hoci sám nepoberal plat a úradoval vo svojom dome, lebo Ondavka už nemá ani obecný úrad, skonsolidovať financovanie obce sa mu nepodarilo.
Už pri jeho nástupe bola obec bez majetku s dlhom 27 500 eur, ktorý sa ďalej prehlboval.
V súčasnosti je na majetok obce uvalených viacero exekúcií.
Exekútor dal zablokovať účet obce, kam ešte dostávali približne 270 eur mesačne z podielových daní.
Tie samospráva čerpala na nevyhnutný chod obce.
V Ondavke reálne žije 17 obyvateľov.
Obec trpí vysťahovalectvom už od konca druhej svetovej vojny.
Ide o hraničnú obec, z ktorej je do Poľska vzdušnou čiarou 1,5 kilometra, po ceste päť kilometrov.
Marčišin nevie odhadnúť jej ďalší vývoj.
Podľa jeho slov by sa obec mohla pričleniť k niektorej zo susedných obcí, ale problémom je, že žiadna samospráva ich nechce s dlhom.
Toto by mal ošetriť zákon, myslí si exstarosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári