Na stránky Prešovských novín prinášame nový seriál o historických pamiatkach – Známe neznáme pamiatky Šariša. Možno dávno zabudnutých, ale takých, ktoré majú svoju hodnotu, zaslúžia si opravu a možno je na ich záchranu posledná šanca. Jednou z nich je aj murovaná židovská synagóga v Pečovskej Novej Vsi (okres Sabinov) z polovice 19. storočia. Prvá písomná zmienka o nej je z roku 1868. V súčasnosti je značne zdevastovaná, nie je k nej ani prístup, lebo okolité pozemky sú v súkromnom vlastníctve. Ani na opravu nie je šanca, hoci obec by o to mala záujem. Objekt má totiž majiteľov, ktorí však s jej obnovou nezačali.
PEČOVSKÁ NOVÁ VES. Synagóga stojí v strednej časti obce, presnejšie na konci pôvodnej parcely prízemnej kúrie pri hlavnej ceste.
V obci žila jedna z najväčších židovských komunít v regióne. Najviac Židov sa tu usadilo v 18. - 19. storočí. V tom čase mala náboženská obec len drevenú synagógu, no v polovici 19. stor. začali s výstavbou veľkého objektu z tehál, čo bolo na vidiecke pomery stredného Šariša nezvyčajné.
Podľa odborného radcu Krajského pamiatkového úradu v Prešove Dominika Sabola, v tom období v regióne medzi murovanými stavbami prevažovali kamenné stavby.
„Pôdorys mala v tvare obdĺžnika s orientáciou východ-západ, pričom na západnej a východnej fasáde mala vysoké štíty. Interiér presvetľovali veľké, segmentovo ukončené okná. Vstup viedol z južnej strany. Nárožia boli zdobené lizénami a pod strechou prebiehala profilová rímsa. Na poschodí sa nachádzala ženská galéria, na ktorú viedli schody zo západnej časti. Architekt známy nie je. Fungovala zrejme až do druhej svetovej vojny a potom bola stavebne upravená na sklady. Veľké okná zamurovali a namiesto pôvodných vznikli malé pravouhlé. S výnimkou tohto zásahu sa zachovala takmer celá stavba v pôvodnom stave,“ vysvetlil zistené fakty radca Dominik Sabol.
Východná časť sa zachovala v tejto podobe. Foto k článku: Dominik Sabol
Postupná devastácia
Objekt začal výraznejšie upadať až vtedy, keď sa postupne ničila a prepadla strecha. Pôvodne bol krytinou šindeľ, neskôr plechová strecha, ale tú po roku 2000 zub času už zdevastoval.
Prepadla sa úplne, múry aj celý interiér už nebol chránený pred poveternostnými podmienkami a objekt začal chátrať oveľa rýchlejšie.
„Pri súčasnom tempe poškodzovania z nej bude za pár rokov úplná ruina. Bola by to veľká škoda, keďže ide o jednu z mála zachovaných vidieckych synagóg v regióne Šariša a v podstate aj na celom východe Slovenska. Väčšina synagóg bola zničená počas druhej svetovej vojny a tie, ktoré aj ostali, sa nezachovali, lebo na šarišskom vidieku boli prevažne z dreva. Táto synagóga je preto raritou a zaslúži si záchranu,“ dodal Sabol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári