Poslanci Prešova odsúhlasili, že zvukové záznamy zo zasadnutia mestskej rady sa archivovať nebudú, ale sa zmažú. Schválené boli aj zásady odmeňovania, pokus o viazanie odmien na počet hlasovaní nevyšiel.
PREŠOV. „Pre vnútorné potreby mestského úradu sa z celého zasadnutia mestskej rady vyhotovuje zvukový záznam, ktorý sa po uplynutí desiatich dní od skončenia zasadnutia mestskej rady, vyhotovenia zápisnice a uznesení vymaže.“
Tento bod schválilo prešovské mestské zastupiteľstvo (MsZ) v rámci dodatku k rokovaciemu poriadku mestskej rady.
Za zmazanie zvukových záznamov boli všetci prítomní poslanci, proti bol len Richard Drutarovský (Nova).
Proti bol len jeden
„Záznamy sa archivujú v súlade s platným registratúrnym poriadkom. Som za to, aby sa nelikvidovali. Nie je to správna myšlienka... Súčasná úprava je postačujúca a netreba ju meniť,“ dôvodil poslanec Drutarovský,
Podotkol, že záznamy môžu súžiť aj justičným orgánom.
Jeho názor vypočutý nebol. Poslanecký zbor bol za to, aby sa záznamy zmazali.
Vehementne sa k podpore tejto myšlienky prihlásil predseda väčšinového poslaneckého klubu Stanislav Kahanec (KDH).
Podľa neho slúži na verejné záznamy plénum mestského zastupiteľstva, z ktorého rokovania sa „kedysi robil doslovný prepis“.
Opozícia s návrhom radnice súhlasila
„Za poslanecký klub Smer-SD, nezávislí sa s návrhom stotožňujeme. Pani primátorka tiež verejne vyhlásila, že ho podporuje. Podotýkam pritom, že sme opozícia,“ konštatoval Juraj Hudáč zo Smeru.
Návrh mestského úradu obhajoval aj jeho prednosta Jozef Smetana.
„Mestská rada nemá rozhodovací charakter. Zvukový záznam slúži pre internú potrebu zapisovateľky. Za pätnásť rokov, čo pracujem na úrade, sa nestalo, aby si polícia alebo prokuratúra vyžiadala záznam. Vždy si vyžiadali oficiálnu zápisnicu,“ povedal.
Návrh prešiel, podobne ako dodatok k rokovaciemu poriadku MsZ a zásady odmeňovania poslancov.
Tento bod nemenil výšku doterajších odmien, ale tiež priniesol vášnivú diskusiu.
Odmeny nebudú závislé od počtu hlasovaní
Poslanec Martin Ďurišin (Sieť) dal pozmeňujúci návrh, aby sa znížili odmeny pre neprítomných a nehlasujúcich poslancov a ich výška sa odvíjala od hlasovaní.
„Je to snaha o objektívnejšie prerozdelenie odmien poslancov. Samosprávy odpovedajú na otázku, ako objektívne merať a hodnotiť výkon poslancov, rôzne... Vychádzal som z predkladaného návrhu, nechcel som ho zásadne meniť,“ povedal Ďurišin a dodal, že ho predkladá s rizikom, že ho kolegovia označia za populistu.
Jeho vystúpenie vyvolalo lavínu faktických poznámok.
Podporil ho R. Drutarovský, ostatní sa s ním nestotožnili.
„Kto, kedy a ako to bude skúmať, monitorovať a vyhodnocovať?,“ pýtala sa Štefánia Andraščíková (nez.).
Šéf jej klubu Juraj Hudáč doplnil, že by sa týmto návrhom zaoberali na klube, ale dostali ho až v deň zasadnutia MsZ.
Ďurišin napokon svoj návrh stiahol. V platností ostáva, že pri ospravedlnenej neúčasti na zasadnutí MsZ prináleží poslancovi polovica odmeny.
Na účasť sa stačí prezentovať, nie je obmedzená počtom hlasovaní v daný rokovací deň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári