Sabinovské Gymnázium Antona Prídavka má v meste už 69-ročnú tradíciu, vychovalo stovky študentov. Teraz je však čoraz ťažšie udržať ho pri živote. Žiakov z roka na rok ubúda, visí nad ním Damoklov meč. Riaditeľ i mesto však nechcú myslieť na to najhoršie. Pripravili novinky v koncepcii vzdelávania.
SABINOV. Nepriaznivá situácia v školstve, postupné rušenie či spájanie škôl. Aj také sú aktuálne trendy v slovenskom školstve.
Výnimkou nie je ani Sabinov. Na poslednom mestskom zastupiteľstve poslanci diskutovali o aktuálnom stave.
Mesto napriek tomu, že nie je zriaďovateľom stredných škôl, chce ich v meste udržať. S problémami sa pasuje aj Gymnázium Antona Prídavka.
Napriek výborným výsledkom a uplatneniu jeho absolventom má dlhodobo klesajúcu tendenciu počtu žiakov.
Láka viac Prešov
V školskom roku 2003/2004 tu mali v 17 triedach 480 žiakov. V školskom roku 2009/2010 to bolo v 12 triedach 361 žiakov. Dnes je to v siedmich triedach 174 žiakov.
Riaditeľ gymnázia, ktoré v meste vzdeláva už 69 rokov, Andrej Zubrický, sám bývalý študent, osobne chodieva po školách a robí gymku osvetu.
Hľadať dôvody, prečo majú žiakov čoraz menej, by bolo ako hľadať ihlu v kope sena. Len ťažko odhadnuteľné.
„Tie dôvody sú rôzne – možno väčšie mesto, obchodné domy, najnovšie aj cestovanie. Vždy sme argumentovali vynaloženými nákladmi na cestovanie a teraz... Ale my argumentujeme aj veľkou stratou času, ktorý by mohli využiť na krúžky, nielen na učenie,“ vymenúva riaditeľ.
Najviac ohrozujúce sú však objektívne príčiny, dva faktory, ktoré nevedia na pôde školy ovplyvniť.
„Ide o počty žiakov, ktoré stále klesajú, demografia nepustí. A potom je tu aj zvýšenie konkurencie. Vzniklo množstvo cirkevných či súkromných škôl. Iba v Prešove je deväť gymnázií,“ vyratúva riaditeľ.
Podľa jeho slov je tam približne jedna celá trieda potenciálnych žiakov.
Neplánujú sa len nečinne prizerať
Andreja Zubrického však mrzí, že študenti sa nehlásia aj napriek porovnateľnej kvalite. Tú potvrdzuje aj percento prijatia na vysoké školy, ktoré je stále približne na úrovni 90 % a to napríklad aj na Karlovu univerzitu či na školy v Anglicku.
Relevantným ukazovateľom kvality je tiež maturita, výsledky z nej nezaostávajú za priemerom.
Riaditeľ ani mesto však nechcú stagnovať a čakať na najhorší možný scenár. Pustili sa do boja o žiaka vytvorením nových možností.
„Hoci nás k tomu situácia núti, aby sme brali čo najviac žiakov, predsa len, sme gymnázium a nemôžeme podliezať latku,“ hodnotí riaditeľ.
Ako správny smer vidia v tom, že prehĺbia ponuku štúdia a viac sa špecifikujú.
„Rozhodli sme sa ísť do posilnenia prírodovednej vetvy, so zameraním na informatiku a biológiu a chémiu,“ vysvetlil riaditeľ.
Reagujú tak na fakt, že veľa ich žiakov sa hlási na medicínu a farmáciu, tiež majú k dispozícii blízko aj polikliniku. Na základe konzultácií s jej riaditeľom je perspektíva, aby nadviazali bližšiu spoluprácu.
Každým rokom prepúšťajú
Gymnáziu sa v dôsledku klesajúcej tendencie nevyhlo ani prepúšťanie.
„Ako klesá počet tried a niet práce pre učiteľov, postupne posledné 4 roky prepúšťame,“ konštatuje riaditeľ nelichotivé štatistiky.
Končí im osemročné gymnázium, už budú fungovať len ako 4-ročné. Aktuálne evidujú 50 prihlášok na gymnázium.
Koľko ich v septembri do školy reálne nastúpi, je v tejto chvíli otázne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári