Nedeľa, 20. august, 2017 | Meniny má Anabela

Futsalisti Prešova vydržali len polčas

Úvodný zápas finálovej série najvyššej futsalovej súťaže zvládol lepšie favorit – Slov-Matic.

Tréner Richard Bačo.(Zdroj: kuz)

Podľa očakávania úvodný zápas finálovej série najvyššej futsalovej súťaže zvládol lepšie favorit – Slov-Matic, ktorý doma vysoko porazil Prešovčanov 12:3. Ešte do prestávky hostia udržiavali primeraný stav a neboli celkom bez šance, ale po zmene strán ich rútiaci sa uragán obhajcu titulu zmietol z palubovky.

PREŠOV. Splnilo sa to, čo predpokladali odborníci, že Bratislavčania si budú chcieť čím skôr zabezpečiť psychickú výhodu pred ďalším pokračovaním série.

Ani tentoraz tím FK nebol kompletný. Šarapatila skôr maródka ako pracovné či iné povinnosti. Na poslednú chvíľu sa zranil Harčár aj Kuhajdík, choroba skolila Adama a navyše dištanc zabránil v štarte kapitánovi M. Biľovi (naši požiadajú o odpustenie zvyšku trestu, aby mohol v ďalšom zápase už hrať). Aby maródov nebolo dosť, v priebehu merania síl musel odstúpiť brankár Chovan (nahradil ho Kaprál).

Kým hostia mali na prípravu len týždeň, FOFO mohol už v predstihu kuť taktické plány, lebo semifinále zvládol v najkratšom možnom čase.

„Napriek tomu sa mi nezdalo, že by sme pôsobili unaveným dojmom,“ konštatoval tréner Richard Bačo.

Podľa jeho názoru prvý polčas bol sľubný. Síce v úvodných minútach bol stav na ukazovateli 2:0, ale stratu naši stiahli. „Tým sme trošku hostiteľov zaskočili, s tým nerátali. Hrali sme dobre, rozumne a snaživo.“

Do pätnástej minúty jeho zverenci boli vyrovnaným súperom, za stavu 2:2 mali dokonca dve veľké šance. Nedali však, neskôr potom prišlo prečíslenie a hostia inkasovali ďalšie dva zásahy.

Cez prestávku kormidelník nabádal zverencov, aby pokračovali vo vysokom napádaní, ktoré sa približovalo k tomu, čo zvykne Prešov uplatňovať doma proti majstrovi Slovenska. „Iba to, že súperovi komplikujeme kombináciu a musí hrať pod tlakom, je účelné. Tak sa môžeme držať nad vodou.“

Tento zámer stroskotal však hneď na začiatku druhej časti stretnutia, keď východniari dva razy inkasovali.

„Namiesto toho, aby sme sa vzchopili a snažili sa držať krok s rivalom, chlapci dali hlavy dolu a bolo len otázkou skóre, ako prehráme. Bolo to katastrofálne.“

Maximálna efektivita

Kormidelník Slov-Maticu Ján Janík pre zväzový web riekol, že takúto taktiku Prešovčanov očakával, pričom aktívny vysunutý presing je však náročný na kondíciu a taktickú disciplínu. Hladké víťazstvo pripísal tomu, že jeho hráči vedeli našich prečíslovať.

Majster Slovenska má však rôzne varianty a taktické kombinácie v malíčku, rozdiel v trénovanosti a vyspelosti jednotlivcov i celku je značný.

Iba pokiaľ Prešovčania pôjdu stále na doraz bez toho, aby sa šetrili, majú nádej sťažiť mu pozíciu. „My sme však postupne boli odovzdaní a čakali sme na to, kedy sa vystúpenie skončí. Hoci tým nechcem povedať, že po zmene strán sme boli úplne bezzubí. Avšak z niekoľkých nádejných možností sme využili len jednu.“

Z domáceho celku sa strelecky presadili Mikita, ktorý dal štyri góly, sekundoval mu Drahovský s tromi.

„Z trinástich zásahov azda desať padlo do prázdnej bránky. Bol to odraz zrýchlenia, prečíslenia, kombinačných schopností.“

Chystajú sa na domáci sviatok

Pokiaľ východniari mienia čosi uhrať v tejto sérii, budú musieť v domácej odvete tento piatok o 19.30 v hale na Baštovej ulici zahrať tak, aby otupili najväčšie zbrane rivala.

„Nemôžeme si dovoliť ľahko strácať loptu v útočnej fáze, lebo potom sa nestačíme vracať dozadu. Tak sa zrodili viaceré góly v našej bránke,“ naznačil R. Bačo, ktorému sa nepáčilo, ako ľahko sa hráči FK odovzdali do rúk osudu a nedokázali sa postaviť viac na odpor.

Doma by to však malo byť iné aj vďaka vynikajúcej atmosfére. „Kvôli divákom musíme siahnuť na dno síl a náš fanúšik si zaslúži, aby sme sa pokúsili o výhru. Hoci kvalita hry je jednoznačne na strane súpera. Tam nie je čo riešiť. Iba super výkonom môžeme hostí zaskočiť.“

Hoci kormidelník Šarišanov má prečítaný do posledného detailu spôsob hry Bratislavy, predsa pokiaľ to jeho hráči nezoberú za správny koniec po stránke mentálnej i kondičnej, tak bude ťažké zdramatizovať sériu.

„Devízou šampióna je, že dokáže zúročiť deväťdesiat percent šancí. V tomto ukazovateli sa mu nikto nevyrovná. Aj preto sú víťazstvá favorita pre ostatných také hrôzostrašné. Takáto aktivita je mimoriadne účinná a ťažko jej čeliť.“

Kouč Prešova však vytiahol zaujímavý postreh o tom, že by sa chcel v tomto týždni dostať do hláv hráčom. Väčšina z nich absolvujú svoje prvé finále, no zdá sa, ako keby si to neuvedomovali. Narážal i na to, že prehrať sa dá, ale najlepšie so cťou, čo však rozhodne nebol prípad finálovej nevydarenej ouvertúry.

Slov-Matic FOFO Bratislava - FK Prešov 12:3 (4:2) - na zápasy 1:0. Góly hostí: Serbin, Sedlák, Hudáček.

Pozrite si archieparchiálnu púť v Ľutine

Napriek nepriaznivému počasiu absolvovalo púť množstvo veriacich.

Silné kone si to rozdali na Furmanských pretekoch

V Sobranských kúpeľoch sa súťažilo v troch disciplínach.

Grófka Elizabeth Olgyay Andrássyová sa po smrti vrátila domov

Jej urnu s pozostatkami uložili do hrobu na hrade Krásna Hôrka.

Košická župa chce predať budovu v širšom centre Košíc

Sídli v nej rómske profesionálne divadlo Romathan. Bude sa sťahovať.

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.