Prešov prevalcoval súpera aj v Hlohovci

Sportnet|18. máj 2015 o 00:00

Slovenský hádzanársky suverén ostatných rokov má na dosah už jedenásty titul majstra republiky v ére samostatnosti.

Slovenský hádzanársky suverén ostatných rokov má na dosah už jedenásty titul majstra republiky v ére samostatnosti, z toho deviaty v rade. Tatran Prešov vyhral aj v druhom finálovom diele play–off nad Hlohovcom a v sérii hranej na tri výhry vedie 2:0 na zápasy.

HLOHOVEC. Prvé finále v Tatran handball arene sa skončilo pätnásťgólovým víťazstvom obhajcu titulu. Pred odvetou v Hlohovci mnohí avizovali, že v domovskom stánku HC Sporta to bude už celkom iný zápas.

To veru bol, opäť však sa skončil presvedčivou výhrou hosťujúceho Prešova.

Tatran si to kontroloval

Tesne pred odchodom do Hlohovca prišli Prešovčania o nemocného brankára Krupu. Verkičovi tak istil chrbát Vernarský.

HC Sporta ani v druhom finále favorita nepotrápil. Väčšinu prvého polčasu viedol, avšak hosťujúci Tatran si vývoj skóre kontroloval a do väčšieho náskoku súpera nepustil.

Tesný náskok Hlohovca, najviac dvojgólový, Prešov 25 minút doťahoval. Keď potom strelecky disponovaný Rábek upravil na 12:13, karta sa začala obracať.

Hostia ešte do prestávky stihli získať trojgólové vedenie. Po prestávke dobrou hrou postupne gólový účet zvyšovali. Napokon zaslúžene rozdielom deviatich gólov vyhrali.

Pred tretím zápasom série, ktorý je v Tatran handball arene na programe pozajtra so začiatkom o 18. hodine, má Tatran jedenásty titul už na dosah.

Základ vychádzal z kvalitnej obrany

Majster ťažil z kvalitnej práce obrany, za ktorou sa k veľmi dobrému výkonu postupne vypracoval gólman Verkič.

V prvom polčase strelecky vynikal Rábek, v druhom to potiahol Antl. Pekár sa síce do listiny strelcov nezapísal, zato ho však na ihrisku, predovšetkým v obrane, bolo vidieť.

„Základ nášho úspechu sme naozaj stavali na kvalitnej obrane,“ potvrdil R. Pekár.

„V prvom polčase sme sa ešte ťahali so Sportou „gól na gól“. Dôležité pre ďalší vývoj ale bolo, že sme tesne pred prestávkou šli do trojgólového vedenia. Nad súperom sme mali nielen hernú, ale aj mentálnu prevahu. Do Hlohovca sme prišli s vizitkou pätnásťgólovej domácej výhry. Už tým sme mali riadne navrch. Sporta možno veľmi chcela, ale reálne na nás nemala. V útoku si domáci príliš neverili, respektívne zase sme ich k máločomu pustili. Otázkou času bolo, kedy navyše odpadnú aj fyzicky. Predsa len, v semifinále mali o jeden ťažký zápas v nohách viac ako my. My sme hrali svoju disciplinovanú, trpezlivú hru. Zachytal nám brankár, strelecky sa darilo Rábekovi, Antlovi i T. Urbanovi. Napokon, znovu si zahrali všetci nominovaní hráči.“

Niektorí gólom zabraňujú, iní ich dávajú

Do streleckej listiny sa síce R. Pekár nezapísal, no zronený z toho byť vôbec nemusel. Na ihrisku odviedol kvalitnú poctivú prácu.

„Iste, nejaký ten gól by ma potešil. V zápase mám ale konkrétne úlohy, ktoré sa snažím splniť na sto percent. Rovnakú radosť ako z prípadného dosiahnutého gólu mám však z každej získanej lopty, ubránenej akcie, po ktorej nasleduje naša rýchla útočná kontra zakončená gólom. Ten pocit je potom skoro rovnaký, ako keby som gól dal ja sám. V mužstve je to tak, že niektorí gólom zabraňujú, iní ich dávajú. Myslím si, že v tom našom je to takto vyvážené.“

Tatran má pozajtra doma majstrovský mečbal. „Vraví sa, že posledný krok býva najťažší. Verím, že ho zvládneme a spoločne s našimi fanúšikmi si titul vychutnáme.“

Fakty

HC Sporta Hlohovec – Tatran Prešov 22:31 (12:15) – na zápasy 0:2

Najviac gólov za Hlohovec: Takáč 4, F. Zaťko 4/2, Laho 4/3.

Zostava a góly Prešova: Verkič, Vernarský – Rábek 7, Kopčo 2, Hrstka, Krok, Sadovyi, Ľ. Šárpataky 1/1, Radčenko 1, L. Urban 2, Furlan 3, Pekár, T. Urban 5/1, Číp, Antl 7/2, Petro 2.

Pokutové hody: 6/5 – 4/4. Vylúčení: 4 – 4. Rozhodovali: Mandák a Rudinský. Divákov: 1 400.