Neďaleko centra dedinky Klenov, okres Prešov, stojí stará škola - budova, ktorú v minulosti využívali na kultúrne akcie. Napríklad v období medzi dvomi svetovými vojnami boli Klenovčania známi ako nadšení divadelníci a svoje predstavenia hrávali práve v tejto budove.
KLENOV. Pri jednej z osláv prvej písomnej zmienky v roku 1997 na jej priečelí umiestnili obyvatelia pamätnú tabuľu, ktorá pripomína, že v tejto budove v rokoch 1918-1919 pripravoval s ochotníkmi prvé divadelné predstavenie jeden zo zakladateľov slovenského profesionálneho divadla Janko Borodáč.
"Ľudia na neho radi spomínali, hoci tu nežil, ale pôsobil ako učiteľ v neďalekých Kvačanoch. Asi sa mu zanietenie našich starých rodičov zapáčilo, keď si ich vybral," hovorí Mária Michalková, ktorá ako žiačka základnej školy rovnako hrávala divadlo a neskôr hry režírovala.
Predpokladá, že práve vplyv tohto významného slovenského dejateľa sa nepochybne podpísal pod divadelnú tradíciu, ktorá sa roky v Klenove udržiavala.
Hrali hry z dedinského prostredia
"Neskôr nás ako deti viedol pán učiteľ Jozef Remák rodák zo Suchého. Pamätám si, že najradšej sme hrali hry z dedinského prostredia. Obľúbené boli Statky-zmätky, Ženský zákon a Ulička," spomína pani Maria.
Dodáva, že s predstaveniami chodili po celom okolí a keď hrali doma, nestačila miestnosť, pretože na divadlo prichádzala skoro celá dedina.
S kulisami problémy nemali, všetko si vyrábali sami a kostýmami boli kroje, šaty a rôzne oblečenie, ktoré pozháňali od starých rodičov.
"Keď som bola žiačka herečka, nejako som nevenovala pozornosť, že tu pôsobil Borodáč. Až neskôr, keď človek dospeje, uvedomuje si, že vďaka nemu aj náš Klenov zanechal akú-takú stopu v histórii slovenského divadelníctva. Dnes nám to pripomína pamätná tabuľa a sme na to veľmi hrdí," hovorí bývalá ochotníčka.
Kronika sa stratila
V súvislosti s divadlom a konkrétne Borodáčom sa obec Klenov spomína aj v dvoch filmoch Divadlo ľudu a V službách divadla, ktoré sa venujú dielu spomínaného herca a režiséra.
"My sme mali perfektnú klenovskú kroniku, ale kdesi sa stratila v Bratislave. Zobrali ju do televízie a teraz kroniky niet. Možno by po nej bolo treba ešte pátrať, lebo tam bolo určite viac napísané o Borodáčovi," hovorí Michalková.
Práve spomínaná kronika by možno pomohla pri snahách vedenia obce zrekonštruovať starú školu a areál, ktorý by sa mohol zmeniť na krajší kultúrny stánok.
Starostka Kamila Bogáňová by si v týchto priestoroch vedela predstaviť aj malú pamätnú izbu, ktorá by pripomínala kultúrne tradície Klenova.
V budove na okraji Klenova sa nachádza sála, kde sa už pred desiatkami rokov hrávalo ochotnícke divadlo. Pani Mária Michalková tu hrávala divadlo ako žiačka a potom keď sa stala učiteľkou niektoré predstavenia režírovala. Foto: TASR/Ján Lašák
Obec Klenov dostala názov pravdepodobne podľa druhu javoraČítajte
Pred rokmi vraj v okolí Klenova narátali vyše päťdesiat studničiekČítajte
Zo starej zvonice sa neozývalo len zvonenie, ale aj spevČítajte
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári