Rezbárčeniu sa Miroslav Janič z Brežian (okres Prešov) venuje už 17 rokov. Pôvodne bol sústružníkom, ale vôňa dreva mu učarovala ešte ako chlapcovi a mohutné kmene stromov vnímal ako výzvu. Začínal s menšími plastikami, ale postupne začal tvoriť nadrozmerné sochy. Na konte ich má najmenej sto a takmer polovica z nich je v Poľsku. Len čo zvládol prácu s dlátami aj motorovou pílou, jeho novou výzvou sa stali hudobné nástroje. Vyrobil ich už 17, ale k dokonalosti im vraj stále niečo chýba.
PREŠOV. Miroslav Janič má k muzike veľmi blízko. Ako mládenec hral s kamarátmi z Kojatíc (okres Prešov) v kapele Rock na bicie.
Po 15 rokoch sa však kapela rozpadla a keďže miluje folklór, jeho vernou spoločníčkou sa stala harmonika. Hrá na nej pravidelne na rôznych akciách a dokonca aj sprevádza novozaložený súbor v zariadení pre seniorov v Cemjate. Keď však zbadal korýtkové husle dlabané z jedného kusa dreva, bola to preňho nová výzva.
Kúpil iba struny
„Dlho som si ich obzeral a špekuloval, ako boli vyrobené, hľadal som na internete všetky dostupné informácie o postupe výroby a rozhodol som sa, že aj ja si také urobím. Urobil som ich sedem a potom som skúšal urobiť aj klasické husle. Okrem strún som nekupoval nič, všetky komponenty som vyrobil sám a možno aj preto majú ešte chybičky krásy, ale nie zvuku,“ prezradil rezbár.
Dokonca ich dal otestovať hudobníkom z Podduklianskeho ukrajinského ľudového súboru. Vraj mu povedali, že nie sú zlé, ale majú ešte „muchy“, ktoré by mal vychytať. Husle vyrába z javorového a smrekového dreva a hoci výroba jedného nástroja mu trvá zhruba mesiac, kým nájde a vysuší potrebné drevo, trvá to asi dva roky.
„Zatiaľ sú to skôr také výstavné kusy. Robím to pre svoje potešenie, ale zdokonaľujem sa. Verím, že raz urobím dokonalé husle s dobrým tvarom aj zvukom. Jeden kus som dal na skúšku do jedných prešovských hudobnín a ako som sa dozvedel, kúpil ich akýsi diplomat z Ázie ako pamiatku na Slovensko. Potešilo ma to,“ dodal Janič.
Do kostola vytvorí originálnu krížovú cestu
V Brežanoch je známy gréckokatolícky drevený Kostol sv. Lukáša z roku 1727, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, ale v súčasnosti sa stavia aj nový.
Hrubá stavba je už hotová, dokonca je aj zastrešený a tamojšia cirkev vyzvala rezbára, aby do nového kostola vyrobil 14 zastavení krížovej cesty.
„Drevo je už pripravené. Bude to dub a lipa a už by som mal na reliéfoch začať pomaly pracovať. Do konca roka musia byť hotové. V rovnakom čase by som mal vyrobiť aj nový betlehem,“ povedal nám o svojich plánoch rezbár Janič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári