Za šampióna spomedzi prihlásených vzoriek ocenili v Giraltovciach slivovicu Štefana Dulíka.
GIRALTOVCE. V zrekonštruovanom parku v Giraltovciach (okres Svidník) sa zišli najlepší slovenskí páleničiari a degustátori zo všetkých oblastí.
Na súťaži bolo vystavených 276 vzoriek z 36 miest a obcí Slovenska i z obce Radějov na Morave. Za šampióna si degustačná komisia zvolila slivovicu z Radimova, ktorú robí Štefan Dulík.
„Za to, že ju vyhodnotili za víťaznú, neviem, či poďakovať prírode, počasiu či priateľom, ktorí to ochutnávali. Človeka to poteší, aj keď je to i o šťastí,“ myslí si absolútny víťaz, ktorý v hodnotení tesne predbehol Bardejovčana Dušana Hlavinku.
Degustácia v kruhu priateľov
V prvej fáze hodnotenia sa body rovnomerne vyvážili medzi nich, on v ďalšom zvíťazil a Bardejovčan sa stal víťazom odrody so slivovicou aj jablkovicou.
Radosť z prvenstva prejavil víťaz „koštovkou“. Štamprlík nalial predsedovi Združenia páleníc a liehovarov na destiláty na Slovensku Pavlovi Lechmanovi a giraltovskému primátorovi Jánovi Rubisovi (Smer–SD), aby si zapamätali, ako chutí víťazná pálenka a akú ma mať chuť i vôňu.
„Teším sa, že je to taká súťaž, dá sa povedať, že medzi východom a západom. Je to o to krajšie, keď sa aj zabavíme, aj si zaspievame. Vždy sa stretávame v priateľskom duchu a poznáme sa navzájom,“ vraví Dulík, ktorý má doma zozbieranú už takmer stovku ocenení.
„Súťaž má na Slovensku vyše dvadsaťročnú tradíciu. Je to prvá akcia svojho druhu v našom kraji,“ hovorí organizátor Lechman, ktorý má pestovateľskú pálenicu.
„Každý destilát sa robí rovnako, základom je dobrý kvas. Ovocie nesmie byť zhnité, ani nahnité, musí byť zrelé až prezreté, bez lístia, dreva či stopky. Vtedy je kvalitný destilát.“
Radimovské sa míňali najrýchlejšie
Cieľom nie je opiť sa, ale naučiť sa správne piť. Čašníci zo Súkromnej strednej odbornej školy podávali alkohol na degustáciu podľa čísel. Prezradili nám, ktoré druhy sa najrýchlejšie vyprázdňovali.
Okrem víťaznej slivky to bola kračúnovská hruškovica Daniela Lechmana, radimovská hruškovica Ľuboša Mikiča či radimovská marhuľovica Jána Lukáča.
Na dračku však išli aj likéry, dokonca i u mužov. Prešovčan Ondrej Šintal súťažil druhýkrát, mal zlatú medailu za slivovicu odrody Stanley (ročník 2014) a vlani štyri vzorky - dve slivovice, hrušku i čučoriedku, ktoré boli tiež vysoko ocenené.
„Slivovicu mám najradšej, ale každý kvalitný destilát je dobrý a piteľný. Začínal som červeným vínom ako mladík, dostal som sa k ovocnému destilátu a od neho už nechcem odísť,“ vraví O. Šintal.
Do tejto záľuby sa v jeho rodine zapájajú viacerí. „U nás sa iný ako ovocný destilát pije málokedy alebo nikdy.“
Všetko s mierou
„Zapojil som sa už tretíkrát, tento rok mám štyri zlaté ocenenia za hroznovicu a jablkovicu. U nás doma ide slivovica a hroznovica, jablko, hruška a slivka,“ tvrdí lekárnik Rudolf Hric z Okrúhleho.
Odporúča degustovať s mierou. „Nič v malom množstve nemôže škodiť, no tak ako s liekmi, ani s alkoholom sa nemôže preháňať.“
Na akciu zlákal aj svojich známych.
„Len sme degustovali ako hostia, mali sme osem druhov. Najlepšie sú vždy len slivovica a hruškovica, no malinovica a iné príchute sú príliš aromatické. Ťažko sa to hodnotí, výber nechávame na odborníkov,“ hovoria Ján Stoličný z Ružomberka a Štefan Bažík z Liptova.
Liek na dlhovekosť
„Starí ľudia vedia dobrý destilát najlepšie oceniť. Moja babka, ktorá zomrela pred desiatimi rokmi, od 90. rokov do 105. nebrala lieky. Trikrát denne som jej priniesol štamperlík a babka už nemala žiadne zdravotné problémy,“ s úspevom dodáva Pavel Lechmann.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári