Vodiči vo všeobecnosti na cestách neradi vidia policajtov. Myslia si, že je ich už priveľa a nerobia nič iné, len vyberajú pokuty. Podľa niektorých hľadajú chyby aj tam, kde nie sú. Niekedy sú postrehy šoférov ešte kritickejšie. Potvrdzuje to aj skúsenosť, na ktorú nás upozornil jeden z našich čitateľov. Konkrétne išlo o hliadku, ktorá kontrolovala vozidlá koncom mája v Župčanoch (okres Prešov). Policajti tam podľa nášho čitateľa stáli priamo na frekventovanej križovatke.
PREŠOV. Táto situácia sa vraj v Župčanoch opakovala už viackrát. Naposledy v nedeľu 31. mája okolo obeda.
„Nemám nič proti, je to ich práca, ale myslím si, že policajné auto, ktoré zastavovalo vodičov, ktorí spáchali priestupok, nemalo stáť na autobusovej zastávke a nemali zastavovať autá priamo na križovatke. Je to prinajmenšom zaujímavé, keď policajt vyberá pokuty za dopravné priestupky a pritom sám porušuje minimálne dve ustanovenia dopravnej vyhlášky,“ povedal nám o svojej skúsenosti vodič Jozef.
Myslí si, že pokiaľ nešlo o mimoriadnu udalosť alebo dopravnú nehodu, mala aj hliadka dodržať dopravné predpisy.
Postupovali správne?
Zisťovali sme teda, aké sú pravidlá.
Ako nám potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Migaľová, pri zastavovaní vozidla policajt prihliada na stav cesty, poveternostné podmienky, situáciu v cestnej premávke a zaistenie bezpečnosti vlastnej, ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky.
Miesto na zastavovanie vozidiel určí veliteľ hliadky tak, aby nedošlo k ohrozeniu bezpečnosti alebo plynulosti cestnej premávky.
V noci veliteľ zvolí vždy také miesto na zastavovanie vozidla a vykonanie kontroly, ktoré je osvetlené alebo sa nachádza v zastavanej obci.
„Zastavené a kontrolované vozidlo nesmie tvoriť prekážku v cestnej premávke. Ak policajti pri kontrole vodiča, ktorý sa dopustil priestupku zvolili na výkon kontroly autobusovú zastávku, urobili podľa môjho názoru správne a zodpovedne,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová.
Ako ďalej zdôraznila, Policajný zbor len prejednáva priestupky a keby sa ich vodiči nedopúšťali, neboli by potrebné. Ani pokuty.
„Disciplína vodičov je chabá a aj napriek ohlasovaným policajno-bezpečnostným kontrolám Policajný zbor stále zistí množstvo priestupkov, zastaví vodičov pod vplyvom alkoholu, aj vozidlá s nevyhovujúcim technickým stavom. Polícia výraznou mierou prispieva k zníženiu následkov pri dopravných nehodách ako sú úmrtia či ťažké zranenia,“ pripomenula Migaľová.
Počet nehôd klesol aj vďaka kontrolám
Podľa štatistických údajov v okresoch Prešove a Sabinov sa od začiatku tohto roka stalo 197 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku pokles o 22.
Zatiaľ na cestách zomreli dvaja ľudia, 14 utrpelo ťažké zranenia a 79 ľahké.
„Paradoxne až 65 dopravných nehôd sa stalo na parkoviskách. Hoci to boli len ťukance, škrabance, zakrivené dvere či blatníky, vodiči boli takí 'charakterní', že síce urobili inému škodu, ale z miesta nehody odišli bez oznámenia. Nemali toľko odvahy, aby sa k niečomu priznali, oľutovali svoju jazdeckú chybu, nesprávny spôsob parkovania, cúvania a pomohli poškodenému znížiť následky jeho škody,“ vysvetlila krajská policajná hovorkyňa Migaľová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári