V obci Pečovská Nová Ves v okrese Sabinov sa vo štvrtok koná konferencia na tému "Rómska osada a samospráva: dobrá prax sen či realita".
PEČOVSKÁ NOVÁ VES. "Jej cieľom je ukázať pozitívne príklady praxe s rómskou komunitou, keďže v súčasnosti sme skôr svedkami negatívnych informácií v súvislosti s rómskou problematikou. Preto sme chceli ukázať, že obec ako najnižší samosprávny orgán má aj pozitívne príklady, že to ide, keď je vôľa a chcenie na oboch stranách. Zároveň chceme prepojiť akademickú obec, samosprávu a tretí sektor, aby sa vzájomne počúvali, lebo býva bežné, že teoretické východiská sú v praxi nerealizovateľné a ich cieľ sa míňa, teda cieľom je prepojiť teóriu a prax," uviedol zástupca starostu obce Pečovská Nová Ves Slavomír Karabinoš.
Ocenia dvoch lekárov
Súčasťou konferencie bolo aj ocenenie dvoch lekárov - Slavomíra Straku a Ivana Perečinského.
Tí operáciou a komplexným prístupom k malému rómskemu chlapcovi Marekovi Červeňákovi, ktorý mal problémy s dýchaním, pomohli k jeho vyliečeniu a návratu do plnohodnotného života.
Chlapcova mama má mesačný príjem 40 eur a aj pre to nemohla zabezpečiť pre chlapca dostatočnú liečbu.
Po tom, ako sa o jeho problém začala zaujímať pedagogická asistentka v miestnej základnej škole Oľga Dujavová a zoznámila s ním jedného z ocenených lekárov, začal sa dlhodobý proces vyšetrení a liečebného procesu, ktorý zavŕšila operácia.
Po nej môže Marek nielen lepšie dýchať, ale aj spať, dokonca aj športuje a začlenil sa medzi rovesníkov.
Prišiel aj splnomocnenec vlády
Na konferencii sa zúčastnil aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák, ktorý poukázal na to, že Pečovská Nová Ves je jednou z obcí s pozitívnym príkladom bezproblémového života medzi Rómami a ostatnými obyvateľmi.
Na Slovensku podľa neho ešte stále existuje asi 20 až 30 percent obcí, ktoré sa nechcú zapájať do projektov a nechcú riešiť problémy tejto skupiny obyvateľov.
Štát má podľa Polláka k dispozícii na riešenie problémov Rómov v obciach a mestách z eurofondov 380 miliónov eur a v najbližších rokoch by sa mali použiť na výstavbu infraštruktúry, usporiadanie pozemkov v osadách, terénnu sociálnu prácu, komunitné centrá a aktivity, svojpomocnú výstavbu prestupného bývania a iné projekty.
Tiež poďakoval lekárom, ktorí pomohli chlapcovi z miestnej osady, pretože stále sa podľa neho Rómovia stretávajú s odlišným prístupom nielen v službách, ale aj v zdravotníctve.
Riešenie je podľa neho v zlepšení životných podmienok Rómov.
Stavajú komunitné centrum
Pečovská Nová Ves stavia v súčasnosti neďaleko rómskej osady nové komunitné centrum.
Podľa zástupcu starostu táto obec je prvá na Slovensku, ktorá mala rómsky kostolík a desiatky obyvateľov osady sa v rámci malých obecných služieb či iných foriem zamestnávania podieľajú na prácach na zveľaďovaní obce.
Karabinoš však pripustil, že aj táto osada má problémy.
Najväčším sú nevyrovnané pozemky a tiež zosúvajúci sa svah nad osadou, kde už od povodne v roku 2010 stále platí tretí stupeň ohrozenia.
Okrem vedeckej konferencie sa dnes v obci uskutoční aj sprievodný program. Vyplní ho napríklad Trh tolerancie, ktorý je prezentáciou činnosti komunitných centier z celého okolia.
Záštitu nad konferenciou prevzal prezident SR Andrej Kiska.
Pečovská Nová Ves má približne 2250 obyvateľov, z ktorých je asi 600 Rómov.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári