Pri tejto príležitosti vydali katalóg, ktorý zachytáva dekádu fungovania.
Už desať rokov ponúka priestor pre umelcov i hostí prešovská galéria Átrium. Hostila desiatky výstav, stovky umelcov. Pri tejto príležitosti vydali katalóg, ktorý zachytáva dekádu fungovania, počas ktorej sa stala galéria významným miestom nielen pre Prešov a región, ale aj v rámci medzinárodnej spolupráce. Tiež pripravili významnú výstavu desiatok autorov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
PREŠOV. Predstavovať galériu Átrium Prešovčanom zvlášť netreba. Tento kultúrny stánok v spojení s reštauračnými službami je vyhľadávaným priestorom širokej verejnosti.
Súkromná galéria sa od počiatkov profilovania zameriavala najmä na regionálnych výtvarníkov.
Ako si zaspomínal na začiatky riaditeľ galérie Stanislav Šalko, s Tomášom Klinom začali v galérii vystavovať už v roku 2004. Veľkým vizionárom bol napríklad Juraj Kresila, ktorý myšlienke fandil od počiatku a apeloval hlavne na vydržanie.
„Sme také prvé lastovičky. Dlho boli zaznávané súkromné galérie, ktoré by boli spojené s reštauráciami,“ spomínal Šalko. Vraj spočiatku boli výtvarníci skeptickí v tom, či by mali vystavovať v krčme. V dnešnej dobe je trend opačný a oni sú radi, že môžu vystavovať v priestoroch, kde si návštevníci popri káve môžu v pokoji pozrieť ich výtvory.
Dopĺňajú priestor v Prešove
Ako zhodnotil majiteľ galérie Andrej Balenčin, nikdy nemali ambíciu konfrontovať sa napríklad so Šarišskou galériou. Naopak.
„My sme chceli tento priestor doplniť, lebo jedna galéria v Prešove nie je schopná každý deň organizovať výstavy. A každému sa páči niečo iné.“
Podľa Šalka si Prešovčania častokrát ani neuvedomujú rozsah možností prezentácie, ktorý galéria dáva. Vystavujú tu od začiatočníkov, cez umelcov bez vzdelania, až po seniorov a skúsených výtvarníkov či fotografov.
Galéria v srdci Šariša počas svojho fungovania nezostala len na rodnej hrude.
Naopak, jej záber je nielen v regióne a na Slovensku, ale tiež aj vo V4, Rakúsku, Poľsku či Ukrajine.
Vydali katalóg desiatich rokov
Pri vzácnej príležitosti vydali katalóg 10 rokov Galérie Átrium.
Svojím obsahom ponúka bohatý faktografický i obrazový prierez históriou.
„Je to malý zázrak. Taký katalóg nevlastní ani Národná galéria. Tá vydáva katalógy len pri zvlášť výnimočných udalostiach,“ zhodnotil s úsmevom Stanislav Šalko.
Autorkou knižnej publikácie je Kvetka Mudríková. Podľa nej sa nerodil práve najľahšie.
„Musela som svoje vlastné tlačové správy hľadať v troch rôznych počítačoch. Bola to taká pátracia práca,“ zhodnotila s úsmevom.
Veľmi jej pomohol Ladislav Cuper so svojím archívom.
Tiež bola zdĺhavá práca s výtvarníkmi, rozdielna od tej novinárskej, pri ktorej sa zavše cítila vraj ako policajt.
Čanda: Galéria urobila veľký kus práce
Pri galérii vznikol časom i Klub priateľov Galérie. Marko Demčák zaň povedal, že ich hlavnou motiváciou založenia bol fakt, že chceli pomáhať pri inštalácii a podporiť výtvarníkov, ktorí vystavovali nielen v Prešove, ale aj mimo neho.
Spolu s galériou spoločne oslavuje aj kapela Pamätníci.
Ako povedal jej člen Milan Országh, i vďaka galérii sa dali dokopy, keďže práve tu začínali spolu so svojím prvým skúšobným koncertom.
Jedným zo známych Prešovčanov, vystavovateľov a milovníkov galérie je aj umelec Jozef Čanda.
„Pohľad na túto galériu je ojedinelý. Vždy tu bola veľká návštevnosť, bolo sa na čo pozrieť. Galéria urobila pre mesto skutočne veľký kus práce,“ zhodnotil výtvarník.
Mimochodom, Jozef Čanda je bývalým riaditeľom na ZUŠ, ktorú navštevoval Stanislav Šalko.
Láska k umeniu je teda skutočne silná a bohato sa rozširuje.
Pri príležitosti jubilea sa v Átriu koná výstava, na ktorej sa predstavuje tvorba približne 70 umelcov zo Slovenska i ďalších európskych štátov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári