VRANOV NAD TOPĽOU. Vranovský priemyselný park Ferovo sa opäť nedočká prvého investora.
Vranovskí poslanci na štvrtkovom mimoriadnom zastupiteľstve zrušili uznesenie z mája 2014 o zámere prenajať časť pozemku spoločnosti Plasma Energy, s. r. o.
Zároveň požiadali primátora mesta Jána Ragana, aby rokoval s touto firmou o zrušení zmluvy.
Informovala o tom Eva Fedorňáková z tlačového referátu Mestského úradu vo Vranove nad Topľou.
Banskobystrický investor tu plánoval spracovávať a zhodnocovať nepoužiteľné elektrické a elektronické zariadenia vyprodukované v regióne východného Slovenska.
Prácu tu malo nájsť v dvoch etapách 35 ľudí.
Poslanci sa báli o životné prostredie
Dôvodom na zahatanie príchodu investora boli obavy poslancov, že pri tejto technológii dôjde k znečisťovaniu životného prostredia.
Spoločnosť pri zhodnocovaní neželezných kovov z rozobraných počítačov či mobilných telefónov chcela využívať plazmový proces tavenia v ochrannej atmosfére dusíka bez prítomnosti kyslíka.
Okrem Slovenska je táto technológia patentovaná v USA, Japonsku, Izraeli a prevádzky sú vybudované v poľskom Rzeszowe či Prahe.
Fedorňáková uviedla, že poslanci zmenili pôvodné rozhodnutie napriek tomu, že sa mohli ísť presvedčiť na vlastné oči, ako vyzerá podobná prevádzka v poľskom závode.
Túto možnosť využilo iba niekoľko poslancov, pričom konštatovali, že závod u našich severných susedov nepredstavuje environmentálnu záťaž pre životné prostredie a nachádza sa iba 400 metrov od obytnej zóny s rodinnými domami.
Terčom kritiky poslancov bol aj relatívne malý počet zamestnancov, s ktorými investícia rátala.
"Ozaj nám to pre tých 12 pracovných miest nestojí za to," konštatoval poslanec Jozef Baran (Smer).
Štátne stimuly nechceli
Firma už svoj podnikateľský zámer predstavila na mestskom zastupiteľstve, kde odznelo, že bude pracovať s jedinečnou technológiou, ktorá spĺňa prísne certifikačné kritéria.
Začala aj proces EIA. Výrobu chcela rozbehnúť bez štátnych stimulov.
"Poslanci pred rokom súhlasili s tým, aby sem prišla takáto výroba. Teraz rozhodli o zrušení príslušných uznesení. Budeme rokovať s firmou o ukončení zmluvy," uviedol vranovský primátor Ján Ragan (nezávislý).
Obáva sa pritom nepriaznivých dosahov na mestskú pokladnicu. "Je možné, že spoločnosť bude vyvodzovať aj nejaké právne dôsledky, hrozia finančné plnenia vo vzťahu k tejto firme. Uvidíme, ako to celé dopadne," podotkol vranovský primátor.
Park ostáva prázdny
"Ak sa takto rozhodli poslanci, ak občania takto negatívne vnímajú tento zámer, jednoducho od zámeru ustúpime, nebude sa realizovať. Náš park však zostáva naďalej prázdny," zhodnotil Ragan.
Vranovský priemyselný park bol dostavaný ešte v roku 2008 na ploche 16 hektárov.
Malo tam prísť už viacero firiem, ale doteraz je prázdny.
Najviac medializovanou bola drevárska spoločnosť Grandwood, ktorá mala dostať aj štátnu pomoc 21 miliónov eur a dať prácu 390 ľuďom.
Nakoniec jej vedenie cúvlo a do Vranova neprišla.
Mesto na výstavbu priemyselného parku použilo 3,7 milióna eur z eurofondov, malo sa tu vytvoriť 560 nových pracovných miest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári