V nedeľu zomrel v prešovskej nemocnici vo veku 94 rokov Ján Jágerský, evanjelický farár prenasledovaný komunistickým režimom.
PREŠOV. Posledná rozlúčka s ThMgr. Jánom Jágerským bude v stredu (17. 6.) o 14.30 v Evanjelickom chráme Sv. Trojice v Prešove.
Ján Jágerský sa narodil 31. mája 1921 v Sokolčiach, dnes už neexistujúcej obci v oblasti Liptovskej Mary. Po maturite v Liptovskom Mikuláši študoval v Bratislave evanjelickú teológiu. Aktívne sa zapojil do Slovenského národného povstania. V roku 1945 bol ordinovaný za evanjelického kňaza.
Pôsobil v Liptovskom Mikuláši a neskôr v Prešove, kde aj učil. Istý čas bol námestným farárom aj v Chminianskych Jakubovanich. Oženil sa v roku 1948 s učiteľkou Magdalénou.
Mal problémy s ŠtB
Jágerského meno sa skloňuje najmä s jeho dlhoročným pôsobením v novoutvorenom liptovskom zbore v Závažnej Porube.
Prvé problémy so Štátnou bezpečnosťou začali pre stavbe fary. Povolenie nedostali, začali stavať načierno a viacerí zainteresovaní sa ocitli pred súdom.
Režim ho poslal v roku 1953 na prevýchovu do pomocných technických práporov. Napokon sa mu v roku 1960 podarilo faru dokončiť.
Ostal na nej do roku 1986. Následne mal na starosti cirkevný zbor v Lopúchove v Šarišsko-zemplínskom senioráte Evanjelickej cirkvi, a. v.
Písala o ňom študentka
Ústav pamäti národa ho zaradil do cyklu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom 1945 - 1967. A to vďaka študentskej práci.
Písala o ňom Veronika Sabolová z prešovského evanjelického gymnázia.
„Komunistický režim zanechal po sebe nepríjemné stopy vo všetkých sférach ľudského života. Nebolo tomu inak ani v prípade farára Jána Jágerského. Obdivuhodné je, že si dokázal aj v čase nepriazne a útlaku zachovať vieru a nádej. Nevzdal sa a aj po nepríjemných skúsenostiach nezanechal svoje poslanie a naďalej kázal evanjelium Kristovo,“ píše o Jánovi Jágerskom študentka, ktorá objavila pre verejnosť jeho príbeh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári