Predstavili sa na ňom domáce, ale aj pre región netypické súbory.
GIRALTOVCE. História usporadúvania Foklórneho festivalu Topľanskej doliny v Giraltovciach (okres Svidník) trvá takmer štvrťstoročie.
Na 24. ročníku sa predstavili detský folklórny súbor Giraltovčan, Rusínsky holosy, Detva, Vargovčan a domáci Topľan. Priaznivé počasie prilákalo vyše tisíc divákov.
„Prišlo okolo 1 300 ľudí vrátane účastníkov, hostí i účinkujúcich. Sme spokojní s programom aj účasťou, festival dopadol nad naše očakávania. Atmosféra bola výborná,“ zhodnotila podujatie vedúca odboru kultúry Mestského úradu v Giraltovciach Marika Osifová.
Bez JožkaJožku
Najväčší úspech mal domáci súbor Topľan spolu s Vargovčanom z Hanušoviec nad Topľou. Spojili sa dokopy v hudobnej aj tanečnej zložke.
„Bolo to krásne pripravené, súbory sa nacvičovali tri mesiace a výsledok bol skvelý.“ Cvičili pod vedením giraltovského vedúceho Pavla Švača a hanušovského Jozefa Vargu, ktorý mal prísť aj ako ľudový zabávač JožkoJožka.
Pre chorobu ho vystriedala nemenej známa Mária Triščová (Araňa z Jarovníc). Hudobne obidva súbory „dolaďoval“ riaditeľ giraltovskej ZUŠ Peter Zajac.
Zaujali inakosťou
Podľa Osifovej publikum do veľkej miery zaujal aj súbor Detva práve tým, že je iný.
Odlišuje sa od šarišských či rusínskych iným druhom tanca aj inými zvyklosťami. Kolektív pozostáva zo ženskej a mužskej tanečnej zložky, speváckej skupiny, ľudovej hudby a sólistov spevákov a inštrumentalistov.
Okrem toho v programe hrali aj na fujare. Pre giraltovské publikum vystúpili prvýkrát.
„Súbor bol milo prijatý a diváci boli príjemní, ale srdcu milší je predsa len domáci región. Repertoár súboru je čerpaný predovšetkým z domáceho regiónu Podpoľanie, ale ponúkame aj tance z Horehronia a Hontu. Charakteristický je mužským odevom - holé pupky a široké gety (nohavice), malý klobúčik s retiazkou a kabanica. Typické sú temperamentné tance,“ prezradila vedúca súboru Emília Sekerešová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári