BARDEJOV. V utorok bardejovský okresný súd pokračoval v pojednávaní prípadu bývalej novinárky a onkologickej pacientky Marianny Meššovej, ktorá žaluje bardejovskú nemocnicu o náhradu škody na zdraví a ochranu osobnosti o 40-tisíc eur.
Pacientka tvrdí, že jej v nemocnici prepichli pľúca a spôsobili obojstranný pneumotorax.
Úrad pochybenie potvrdil, nemocnica žalobu odmieta.
Chcela iba ospravedlnenie
„Som hrdá na svoju mamu, že do toho šla, pretože nám ide hlavne o to, aby sa už takéto veci v bardejovskej nemocnici nestávali,“ povedala na záver svojej výpovede dcéra žalobkyne Barbora Meššová.
Marianna Petejová Meššová podala žalobu po tom, čo Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (UDZS) potvrdil pochybenie lekárov a riaditeľ Marián Petko sa pacientke odmietol ospravedlniť.
„Od nemocnice som nechcela nič iné iba ospravedlnenie. Ak by sa mi riaditeľ nemocnice ospravedlnil, tak by vlastne priznal, že mi ten pneumotorax spôsobili. A nemocnica si to priznať odmieta, tým pádom odmieta aj ospravedlnenie,“ odpovedala na otázku prečo sa podľa nej riaditeľ nemocnice nechce ospravedlniť napriek zisteniu úradu aj expertov z bratislavského inštitútu forensic.sk.
V januári 2012, deň pred plánovanou operáciou zhubného nádoru na hrubom čreve, nastali pri zavádzaní žilového katétra pacientke komplikácie.
Dva neúspešné pokusy zavádzania kanyly na ľavej strane hrudníka pod kľúčnou kosťou vykonal mladý lekár, tretí úspešný na pravej strane, už sám primár oddelenia anestézie a intenzívnej starostlivosti Juraj Holtman.
Hneď po zákroku pacientka pociťovala silné bolesti v chrbte. Potom, čo jej oznámili, že plánovanú operáciu z časových a organizačných dôvodov nevykonajú v bardejovskej nemocnici laparoskopicky ale klasickou metódou, to odmietla a na vlastnú žiadosť ju aj so zavedenou kanylou prepustili domov.
O dva dni sa do nemocnice vrátila aj s manželom, všeobecným lekárom Jozefom Petejom, ktorý požiadal, aby jej urobili snímky a CT vyšetrenie. To preukázalo obojstranný pneumotorax.
Pre ošetrenie a regeneráciu prepichnutých pľúc čakala onkologická pacientka na operáciu ďalšie tri mesiace. Operovali ju nakoniec v košickej Šaci. Medzitým musela absolvovať chemoterapiu a ožarovanie.
Katéter nutný nebol
„V Šaci pri laparoskopickej operácii sa nakoniec ukázalo, že zavádzanie katétra v Bardejove ani nebolo nutné, lekári pre aplikáciu liekov využili povrchové žily na ruke,“ vypovedal manžel pani Meššovej, Jozef Peteja.
„O rizikách zavádzania vnutrožilového katétra nebola manželka v bardejovskej nemocnici vôbec informovaná,“ dodal.
Ak by manželka podľa Peteju neodmietla klasickú operáciu a absolvovala ju až s neskôr zisteným pneumotoraxom a prepichnutými pľúcami, mohlo to dopadnúť fatálne.
„Dnes sme odovzdali súdu posudok znaleckej organizácie forensic.sk – Inštitútu forenzných a medicínskych expertíz z Bratislavy. Ten potvrdil, že prepichnutie pľúc bolo pacientke spôsobené v súvislosti s poskytnutím zdravotnej starostlivosti v bardejovskej nemocnici,“ povedal po pojednávaní právny zástupca žaloby Tomáš Husovský.
„Posudok potvrdil aj to, že pochybenie súviselo s celkovým manažmentom pacienta a jeho informovaním o povahe, účele, rizikách a následkoch poskytovania zdravotnej starostlivosti a poukázal na to, že niektoré úkony, najmä zavádzanie katétra, nemali byť pacientke vôbec indikované,“ doplnil Husovský.
Sudkyňa Katarína Krochtová po troch hodinách vypovedania dcéry a manžela žalobkyne, výpovede ďalších dvoch svedkov, novinárov Michala Franka a Kvety Mudríkovej odročila. Spolu s nimi bude 5. októbra súd vypočúvať aj štyroch lekárov a tri zdravotné sestry z bardejovskej nemocnice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári