Filmári v Prešove začali s ostrým nakrúcaním celovečerného kinodokumentu mapujúceho prešovskú hudobnú scénu od jej začiatkov po súčasnosť.
PREŠOV. Po zdĺhavých prípravách začalo cez víkend v Prešove nakrúcanie dokumentárneho filmu o prešovskej hudobnej scéne.
Pripravuje ho režisér Ján Stračina. Pracovný názov filmu je Prešovský Seattle, podľa Stračinu je však vysoko pravdepodobné, že sa ešte zmení.
Začali najstaršou etapou
Nakrúcaniu predchádzala pomerne dlhá príprava. Nejaký materiál bol natočený už skôr, priestor tiež dostanú archívne zábery. Teraz sa filmári konečne pustili do ostrého nahrávania.
„Začali sme tou najstaršou érou, počiatkami hudobného života v Prešove. Podarilo sa nám stretnúť so zaujímavými ľuďmi, pamätníkmi tejto éry,“ naznačil režisér J. Stračina, pričom zdôraznil, že k dokončeniu filmu je ešte dlhá cesta.
Natáčacie dni vyšli práve na obdobie, keď sa na Delni konal Dobrý festival.
„Na jednej stránke nám to skomplikovalo prácu, keďže veľa ľudí, s ktorými sme sa mali stretnúť, bolo na festivale a bolo ťažšie rozvrhnúť si program, na druhej strane sme urobili unikátne zábery i rozhovory priamo na podujatí, ktoré je s Prešovom späté. Určite sa tu však ešte vrátime,“ povedal režisér.
Dlhá cesta k výsledku
Spolu s ním sa nakrúcania zúčastnil popradský filmár a fotograf Robo Kočan, ktorý stál za kamerou.
Pred ňou sa vystriedalo niekoľko respondentov, najmä tých skôr narodených.
Filmári okrem Delne navštívili aj miesta, v ktorých sa písala história prešovského kultúrneho života. Podrobnosti o kinodokumente neprezradili, lebo od námetu po premietanie vedie dlhá cesta.
„Je to náročné, časovo i finančne. Podporil nás Audiovizuálny fond a jedna súkromná očná klinika, ale stále je to málo. Som však pevne rozhodnutý film dokončiť, pretože ide o pozoruhodný fenomén,“ dodal režisér.
Filmárske zaujímavosti
Ján Stračina pochádza zo Zvolena, ale k prešovskej hudobnej scéne má blízky vzťah.
Nielen preto, že kedysi dávno nakrúcal video legendárny Ali Ibn Rachid, ale pracovne sa v metropole Šariša ocitol viackrát.
K tunajšej hudobnej scéne pričuchol napríklad počas nakrúcania dokumentu Každý s každým, v rámci cyklu Nezvyčajné príbehy na slovenských sídliskách. V Prešove natáčal aj hodinový dokument Svojsky mladí.
Kameraman Robo Kočan bol pri prvom televíznom účinkovaní IMT Smile, v relácii RG Tip (1996).
Táslerovci vtedy zháňali textárov a Kočan im odporučil svojho spolužiaka Vlada Krausza.
Vtedy ani netušil, že tým vznikne autorský tandem, ktorý natrvalo zmení tvár slovenskej hudobnej scény.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári