PREŠOV. Zostatok disponibilných zdrojov bol necelých 235-tis. eur, väčšinu tejto sumy mesto použilo na zaplatenie starých faktúr. Do rezervného fondu presunie 7 697 eur. Vyplýva to z materiálu o záverečnom účte mesta Prešov za rok 2014 a návrhu finančného usporiadania, ktorým sa zaoberali prešovskí mestskí poslanci na pondelkovom zastupiteľstve.
Napriek plusovému výsledku zaznelo v rozprave niekoľko kritických príspevkov k hospodáreniu mesta a kritikou nešetril ani hlavný kontrolór mesta Alexander Ernst.
Poslanec Stanislav Kahanec (KDH) uviedol, že na bežné príjmy sa použili kapitálové zdroje, čo sa dialo za bývalého vedenia mesta.
Navyše, dlhy v minulosti sa bežne platili z peňazí v nasledujúcom roku bez schválenia v rozpočte.
Dialo sa tak nekoordinovane, čo malo negatívny vplyv na hospodárenie mesta.
Mesto nemalo systém
Ernst konkretizoval, že v hradení faktúr nemalo mesto žiadny systém.
Pri objeme príjmov (daňových aj nedaňových) a predaji pozemkov pod cesty, keď Národná diaľničná spoločnosť vlani vyplatila prešovskej radnici 8,5 mil. eur, mesto skončilo vlaňajší rok dosť úboho.
Do rezervného fondu mohlo presunúť iba necelých 7 700 eur, čo porovnal s menším mestečkom či obcou. Za najväčší problém mesta do budúcna považuje zlú úverovú politiku.
“Čaká nás časovaná bomba. V roku 2018 by malo mesto zaplatiť v splátkach 5 miliónov eur. Prešov má úvery vo výške približne 23 mil. eur, čo pri zadlženosti 36 percent nie je také zlé. V poriadku však nie je, ako to má rozložené na splátky,” povedal Ernst.
Mestu odporúča zlepšiť finančnú disciplínu a reštrukturalizovať úverové splátky.
Prijali štyri opatrenia
Poslanci zobrali na vedomie záverečný účet mesta a k predloženému materiálu prijali aj štyri opatrenia.
Mestské zastupiteľstvo schválilo aj zmenu rozpočtu na tento rok, poslanci zvýšili rozpočet v príjmovej aj výdavkovej časti o približne 1,1 mil. eur.
Rozpočet sa navýši o prostriedky z daní, nenávratný finančný príspevok na projekty z eurofondov a štátneho rozpočtu a o refundácie výdavkov za povodne a veternú smršť v minulom roku.
Rozpočet sa zvyšuje o sumu 750-tis. eur na modernizáciu verejného osvetlenia LED technológiou, projekt by mal byť financovaný z eurofondov a štátneho rozpočtu, pričom 40-tis. eur bude spoluúčasť mesta.
Na kosenie a čistenie verejných priestranstiev poslanci zvýšili rozpočet o 170-tis. eur. Havarijný stav strechy ABC centra voľného času vyjde mesto na 45-tis. eur.
Rekonštrukcia nákupného strediska Opál má stáť 99-tis. eur. V priemyselnom parku IPZ Záborské za 105-tis. eur kúpi mesto inžinierske siete, aby ich neskôr mohlo predať aj s pozemkom nádejnému investorovi.
Záverečný účet: Mesto pred sebou tlačí dlh
Záverečný účet je schválený, hlavný kontrolór Ernst a bývalý primátor Hagyari sa znovu pustili do seba.
PREŠOV. Mestské zastupiteľstvo v Prešove schválilo záverečný účet za rok 2014 a návrh finančného usporiadania. Minuloročné hospodárenie mesta, teda ešte za bývalého vedenia, kritizoval hlavný kontrolór Alexander Ernst.
Ernst: Hospodárime zle
„Hospodárenie mesta považujem za zlé,“ zdôraznil Ernst a doplnil: „Išli sme poctivo do skontrolovania všetkých procesov, aj dlhodobo, aby poslanci videli, akým spôsobom sa v meste hospodári.“
Podľa jeho slov ostali samospráve reálne disponibilné zdroje len vo výške asi sedemtisíc eur. Upozornil aj na „časovanú bombu pre rok 2018“, ako označil splátku 4,8 milióna eur z úverov.
„Mesto má 23–miliónový dlh, je na úrovni 36 percent, čo je v poriadku, len nie je v poriadku, ako má rozdelené splátky,“ uviedol a naznačil, že splácanie na tento rok, pri konci volebného obdobia, mohlo byť takto nastavené zámerne.
Hagyari: Zadlženosť Prešova je nízka
„Opäť je to blud,“ komentoval jeho vyjadrenia bývalý primátor Pavel Hagyari (nez.). Podľa jeho slov malo mesto Prešov v čase jeho odchodu 28-percentnú zadlženosť, „jednu z najnižších spomedzi krajských miest“.
Podľa Hagyariho Prešov nemá vysoké úvery, išlo len o posunutie splátok. „Bolo to v čase, keď sa pravica s ľavicou spojili a bol taký zlý rozpočet, že sme nemali na splácanie dlhov, tak sa posunula ich splatnosť,“ argumentoval exprimátor.
Doplnil, že nie je problém rozložiť splátky na iné obdobie. V tejto súvislosti podotkol, že mestské zastupiteľstvo je „nepružné“.
Výsledok rozpočtového hospodárenia mesta Prešov za rok 2014 je prebytok vo výške 1,78 milióna eur.
Zostatok disponibilných zdrojov je účtovne 242-tisíc (podľa hlavného kontrolóra je táto suma reálne 7 700 eur, po odrátaní účelových dotácií). Celkové výdavky mesta v minulom roku presiahli 65 miliónov eur.
Michal Frank

Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári