Mesto sa zaplnilo hudbou rôznych žánrov, ktoré uspokojili aj tých najnáročnejších.
LIPANY. Atmosféru na Pohodičke je len ťažké opisovať, to treba skrátka zažiť. Už počas prvého koncertu sa priestor za mestským úradom bohato zapĺňal stovkami hostí.
Počasie vydržalo, pivo sa čapovalo, všetci sa zvítavali. Najvýraznejším znakom, popri skvelej hudbe, bola určite rodinná atmosféra, ktorá na akcii vládla.
Pohodička Lipany? To už je pojem
Deväť ročníkov má za sebou toto podujatie, už je teda postupne čo bilancovať. Pohodička začínala „na kolene“. Snahou bolo urobiť festival, ktorý v regióne chýbal.
„Všade v okolí boli folklórne záležitosti, napríklad tradičný festival v Krivanoch, nemali sme teda ambíciu robiť niečo rovnaké, čo by sa nemuselo ujať,“ zaspomínala si duša programu, muzikant Pali Pintér.
Prvé ročníky boli v menšom, komornejšom prostredí, pri symbolickom rozpočte, hrať chodievali najmä kamaráti. Z roka na rok však úroveň stúpa.
„Pohodička už má trošku svoje meno, dostali sme sa do povedomia, aj medzi muzikantmi. Keď si povedia - aha, Lipany, Pohodička, tam som bol a bolo tam super, tak vtedy vieme, že to, čo robíme, má zmysel, že festival žije a bude to mať budúcnosť,“ zhodnotil Pintér.
Vďačiť úspechu môžu určite i vďaka pestrosti. „Prišli sme na to, že keď sme v začiatkoch chceli džez, blues, tak by to bolo len pre menšinu, bolo treba hrať aj rock, či napríklad aj folklór. Je to teda skutočne multižánrový festival.“
Foto k článku: Mária Pihuličová
Panteráci i Salanci vo Violin show
Piatkový program otvorila skupina Midnight band, po nich pódium patrilo domácemu Ružovému Panteru spolu s Stanom Salancim.
Kým Ružový Panter je na podujatí stálicou, pre Salanciho to bola na Pohodičke premiéra.
Husľový virtuóz koncertuje samostatne 15 rokov, posledný rok svoje sily spojil s „panterákmi“ v rámci projektu Violin show.
„Hral som množstvo akcií sám, ale štvrtú päťročnicu som chcel už aj s kapelou, keďže dosiaľ mi letné festivaly unikali, skôr to bolo po akciách a svadbách. Teraz sme skúsili tento nový projekt, je to skutočné oživenie a spestrenie,“ zhodnotil Salanci, ktorý na husliach hráva už 36 rokov.
Ondria ako Armstrong či Presley?
Premiérovým hosťom na Pohodičke bol i známy Peter Armstrong Ondria.
„Robili sme na námestí vianočný koncert, zapáčilo sa, a tak som vďačný Palimu, že ma sem dnes pozval,“ tešil sa Ondria.
Počet hostí ho potešil. Aj vrúcne prijatie. „Tí naši počarovnejší sú tiež moji fanúšikovia. Volajú ma Elvis Presley. To vy spievate toho Presleyeho, nie? Dobre to spievate. A ja im vravím – ja spievam Armstronga. A oni - hej? Aj toho spievate?“ prezradil so smiechom Peter, pre ktorého je, podľa jeho slov, najlepšou cenou potlesk.
Unikátny hosť – zbor z Filipín
Že je Pohodička multižánrový festival, potvrdil aj jeden zo vzácnych hostí, zbor Manila Chorale z Filipín.
Tí v rámci svojho dvojtýždňového pobytu na Slovensku zavítali aj do Lipian. Išlo zo strany organizátorov o pokus, ktorý sa však medzi návštevníkmi, súdiac podľa aplauzu, ujal.
„Keby to bolo v kostole, bolo by to viac uzavreté a tak sme chceli, aby nám prišli zaspievať priamo na festival. Jednoducho, čo to urobí,“ zhodnotil Pali Pintér.
Tento kúsok sa podaril vďaka kontaktom známeho lipianskeho zboru Septemthillis. Dirigent Igor Dohovič z Košíc sa spojil s Gabrielou Pintérovou, zbormajsterkou zboru a riaditeľkou ZUŠ v Lipanoch, a v rámci spolupráce Lipancov prizval do spoločného koncertu, ktorý sa konal v pondelok v rámci Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov Šengenský poludník v Košiciach. A to nebolo všetko.
„Pán Dohovič ma tiež poprosil, či by som nemohla zorganizovať pre hostí koncert v rámci ich turné. Zavítali teda na Pohodičku. Veľmi sa teším, že sa to podarilo a v Lipanoch môžeme ukázať, že niečo také funguje a máme takéto kontakty,“ tešila sa krátko pred vystúpením zboru Pintérová.
Ako sme sa dozvedeli od zboristov, premiérovému vystúpeniu v Lipanoch prispôsobili aj repertoár.
„Vystupujeme nielen v kostoloch, ale tiež máme aj predstavenia pre širokú verejnosť. Klasickú hudbu či Beatles a keďže nepoznáme slovenskú hudbu, prinesieme z tej našej,“ prezradil dirigent. Slovensko je jednou zo zastávok ich turné po Európe.
Budúci ročník vo veľkom štýle
Tento rok sa Pohodička, vrátane nultého ročníka, konala po deviatykrát.
Zábava gradovala postupne, na pódiu to roztočili aj Abba stars revival z Čiech, Gappa a Mečiar Blues Band Connection či Heľenine oči. Kto zavítal, určite neoľutoval.
Budúci, jubilejný rok má byť podľa plánov organizátorov aj v patričnom veľkom štýle. „Popozývame všetkých, ktorí tu začínali, medzi prvými bola napríklad hviezda Tina, Peter Lipa, Chiki liki tu-a či Komajota, plus regionálne kapely,“ vysvetlil Pintér.
Jeho víziou je, aby sa konal budúci ročník počas dvoch dní. „Chceli by sme sem dotiahnuť aj napríklad IMT Smile a Adama Ďuricu a dať tomu trošku nadregionálny rámec.“
Uvažuje sa aj nad zmenou priestorov, napríklad na priestranstve blízko Troje či Odevy, aby bola aj možnosť stanovania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári