Na muzikantskej dráhe sú ešte len tri roky, ale už majú diáre plné na rok dopredu. Zábavy, plesy, svadby v regióne Šariša, ale i Spiša, Zemplína, vzdialená nie je ani Bratislava. Samoukovia, ktorých spojil vzťah k hudbe. A výsledkom ich zanietenia je i nové CD Serus ľudze. Skupina Akordic z okolia Giraltoviec.
GIRALTOVCE. Definovať skupinu Akordic len ako spojenie štyroch muzikantov a jednej speváčky by bolo príliš skreslené.
Ide o partiu, ktorá má lásku k hudbe jednoducho v sebe. Tá ich stmeľuje, keďže zloženie kapely je rôznorodé vekovo i geograficky, každý je z inej obce.
Počiatky Akordicu siahajú do roku 2012. „Bol to pre mňa taký môj sen, vždy som chcel kapelu,“ za zaspomínal si Vladislav Švec (spev, basgitara, saxofón).
Jeho kamarát Adam Jurč (spev, klávesy, akordeón) hral na akordeóne, spojili teda svoje sily. Do partie vzali Dávida Kundru (spev, bicie, akordeón) a zostavu doplnil Ján Vaško (spev, gitara). Ozdobou kapely sa pri mužskom osadenstve stala Mária Labudová (spev).
Neľahké počiatky
Mladí muzikanti nemali v začiatkoch hrania všetko ideálne, ako študenti veľa peňazí nemali. V tých chvíľach boli neoceniteľnou pomocou rodičia. Postupne si kupovali aparatúru, nie vždy sa kúpa vydarila, no napriek tomu to nevzdávali.
„Na začiatku sme mali ako mikrofónové stojany metly, na ktoré sme pripevnili mikrofóny,“ smejú sa muzikanti.
Postupne sa však vypracovávali po muzikantskej i technickej stránke. Nácviky zvykli mávať i trikrát týždenne, teraz je to ťažšie, keďže sú medzi nimi študenti i pracujúci.
Za tri roky vystriedali skúšobne v Železníku, Giraltovciach, zakotvili v Dukovciach.
Príznačný šarišský temperament
Debutový album Serus ľudze, podľa rovnomennej prvej piesne, prináša sedemnásť ľudových piesní, najmä z regiónu Šariša, objaví sa aj slovenčina a rusínčina.
Popri známych i menej známych piesňach ako sú Pitala śe pani, Už ja znam, Javore javore či Poniže Raslavic sa pod pieseň Karta hudobne i textársky podpísal Adam Jurč spolu s bratom Rastislavom.
Skladby vyberali vraj „podľa chuti“. „Nechceli sme opakovať piesne, ktoré sú už nahrané na iných CD, naším cieľom bolo originálne a pestré CD,“ zhodnotil Adam. Popri valčíkoch a polkách dáva viacero čardášov cédečku punc nosiča s originálnym šarišským temperamentom.
Cédečko bolo oficiálne pokrstené počas posledného júnového víkendu v Dukovciach (okr. Svidník), detským šampanským. Krstnými sa stali otcovia a bratia muzikantskej zostavy, najväčší fanúšikovia a podporovatelia.
Veľmi zriedkavé spojenie
Pri počúvaní CD nepochybne zaujme spojenie mužských a ženského hlasu. Tie sú štandardne inak výškovo položené.
Kapela je netypická a má svoje plus v tom, že v tejto partii spieva speváčka Majka „dvojky“, čiže druhé hlasy k mužským, čo nie je časté. Postupne už nacvičujú aj tretí, spodný hlas.
„Kapela musí ísť dopredu, nemôžeme si povedať, že stačí, potom by nás to nebavilo,“ zhodujú sa muzikanti.
Ani Majka si spoluprácu nesťažuje. Vraj, ktorá žena sa môže pochváliť, že má pri sebe štyroch mládencov?
Akordic majú ešte jednu zaujímavosť. Až na jedného sú všetci bez hudobného vzdelania, učia sa hrať podľa sluchu.
„Najlepšie je to bez papiera, lebo vtedy hrá človek od srdca,“ hovorí s úsmevom Dávid. A ako súhlasne dodal Adam, keď „je tam srdce, tak to má grády a ide to samo“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári