Už dve desaťročia uplynuli od vzácnej a historickej chvíle, keď Prešov hostil pápeža Jána Pavla II.
PREŠOV. Druhý júl 1995 patrí v kronike Prešova k významným dňom. Práve vtedy prišiel pápež Ján Pavol II. v rámci svojej druhej apoštolskej návštevy Slovenska (prvej v samostatnej republike) do metropoly Šariša.
V prvú júlovú nedeľu toho roku sa naplnil vďaka vzácnemu hosťovi priestor pred Mestskou halou množstvom ľudí, z toho 200-tisíc bolo len gréckokatolíkov.
Pápeža privítal vtedajší biskup Ján Hirka. Ako spomenul v príhovore, išlo o stretnutie prežívané ako zázračné, lebo v ňom bol citeľný dotyk Božej lásky.
„Cítime to ako pohladenie láskavou rukou milovaného otca, po ktorom sme toľko rokov túžili,“ povedal Hirka.
Spoločná modlitba Akatistu
Nezabudnuteľným bola vtedy modlitba Akatistu k Presvätej Bohorodičke.
„O nej sme vedeli, že sa Jánovi Pavlovi II. veľmi páčila ako hlboká modlitba Východu. Môžeme povedať, že od tejto pamätnej chvíle sa táto modlitba s hodnotným textom a nádhernou melódiou stala živou súčasťou duchovného života veriacich v gréckokatolíckych farnostiach,“ zaspomínal si hovorca arcibiskupského úradu Ľubomír Petrík.
Pri návšteve pápeža Akatist spieval takmer 300-členný spevácky zbor štvorhlasne, pripojil sa aj samotný Svätý Otec.
Povzbudzoval gréckokatolíkov
Svoj príhovor začal Ján Pavol II. gréckokatolíckym pozdravom Slava Isusu Christu. Jeho nasledujúce slová boli prerušené búrlivým potleskom takmer tridsaťkrát a zvolávaním „Je to tak“.
Pápež ocenil hrdinstvo Gréckokatolíckej cirkvi, jej krásu, hĺbku i hodnotu, pripomenul mariánsku úctu i dôležité miesto v budovaní jednoty Cirkvi.
Vo svojich slovách prítomným zdôrazňoval, že svedectvo o tom, ako byť po stáročia aj napriek ťažkostiam verní pôvodnému odkazu sv. Cyrila a Metoda – spájania rozdielnosti tradícií s požiadavkou jednoty – je prítomnosť Gréckokatolíckej cirkvi.
Počas návštevy sa pápež zastavil tiež v gréckokatolíckej Katedrále sv. Jána Krstiteľa, kde sa modlil pri telesných ostatok biskupa-mučeníka P. P. Gojdiča.
Zreteľnými duchovnými plodmi vtedajšej návštevy bolo Gojdičovo blahorečenie v roku 2001 a o dva roky neskôr blahorečenie Vasiľa Hopka.
V ekumenickom duchu
Pápež, známy svojou snahou o pokoj a jednotu medzi jednotlivými cirkvami, dokazoval toto snaženie i počas návštevy Prešova.
Pred príchodom na miesto slávenia sa Ján Pavol II. neočakávane a na osobnú žiadosť zastavil a modlil Otče náš pri pamätníku 24 obetí evanjelických veriacich, zavraždených v Prešove za Caraffovho krvavého súdu v roku 1687.
Rovnako počas Akatistu sa prihováral pravoslávnym veriacim.
„Modlím sa za odstránenie všetkých napätí, ktoré vznikli z historických dôvodov, aby sme mohli kráčať vo vzájomnom porozumení k plnej jednote.“
Ulica i socha pápeža
Aj po dvadsiatich rokoch je odkaz Jána Pavla II. stále silný. A v Prešove i hmatateľný. Jeho návštevu pripomína Ulica Jána Pavla II. pri Mestskej hale, socha v nadživotnej veľkosti pri Konkatedrále sv. Mikuláša a pamätné tabule v Katedrále sv. Jána Krstiteľa a pri pomníku obetí Prešovských jatiek.
Spomienkou na túto významnú udalosť bude už onedlho konferencia, ktorú pripravuje Prešovská archieparchia a Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity na jeseň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári