Bonsaje ho zaujali pred viac dnes štvrťstoročím. Prešovčan RENÉ LEMPEĽ spojil prácu s koníčkom a dnes patrí medzi popredných slovenských bonsajistov. V Prešove zorganizoval medzinárodnú súťažnú výstavu Bonsai PKO Exhibition 2015, na ktorú dotiahol špičkových kórejských odborníkov.
PREŠOV. Venuje sa spoločenským tancom, záhradnej architektúre, ale jeho najväčšou vášňou sú bonsaje, za ktoré získal René Lempeľ množstvo ocenení. Práve okolo „ministromov“ sa krútila väčšia časť nášho rozhovoru.
Lákadlom nedávnej výstavy Bonsai PKO Exhibition, hlavne pre odborníkov zo Slovenska a okolitých krajín, boli hostia. Medzi nimi Kim se won, predseda Kórejskej bonsajovej asociácie. Ako sa vám podarilo ich pritiahnuť do Prešova?
Som aktívny ako vystavovateľ po celej Európe. Chodievam po veľkých súťažiach a výstavách a títo páni často pôsobia v Európe. Stretávame sa pravidelne, už sa poznáme nejaký ten rok. Keď vznikla myšlienka prešovskej výstavy, hľadali sme nejakého garanta, ktorý priláka aj dobrých bonsajistov, tak nám napadlo, že ich. A súhlasili.
Slovenská bonsajistika je na tom ako?
Keď to porovnám s Európou, tak slabo, ale zase musím povedať, že v posledných rokoch to naberá na otáčkach. V mnohých mestách vznikli síce malé kluby, ale je v nich veľké nadšenie. Je to dobré do budúcna.
Ako dlho sa tomu venujete? Vraj 25 rokov.
Začal som ešte pred revolúciou. Tých informácií bolo vtedy naozaj málo, robili sme, tak pokusne, čo sa dalo. Keď sa otvoril svet informácií, začali sme to intenzívne študovať, vystavovať, chodiť na akcie. Pravidelne som sa zúčastňoval súťaží v tvarovaní, prišli prvé ceny. Keď sa človek dostane do zahraničia, kde boli tie výstavy bežnejšie a tradícia lepšia, o to rýchlejšie dokáže pochopiť, o čo vlastne ide.
Ktoré z vašich ocenení by ste vypichli?
Ani neviem. V čerstvej pamäti mám vlaňajšiu cenu za Strom roka z najväčšej poľskej výstavy. Ocenená bola borovica, ktorú pestujem už dlhé roky. Organizátor tejto akcie Piotr Czerniachowski teraz recipročne vystavoval u nás. Nedávno sme boli v Taliansku s Milanom Roskošom, ako dvaja zástupcovia Slovenska, na výstave s tradíciou niekoľko desiatok rokov. Milan tam tvaroval môj strom, s ktorým sme zvíťazili. Veľmi si to ceníme.
Prečo vám učarovali práve bonsaje?
Inklinujem k prírode, a keď to prepojíme s umením, lebo pri vytváraní bonsajov nemožno vynechať umeleckú časť, tak asi preto.
Kde ich máte, bývate v paneláku?
Áno, ale mám aj záhradu. V menšom množstve sa dajú bonsaje pestovať aj v paneláku, na balkóne. Záhrada má výhodu, lebo keď má človek niekoľko stoviek bonsajov, tak ich má kam dať a priestor s nimi pracovať. Mám ich asi tristo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári