V obci známej kúpeľmi a liečivým prameňom, či ostrými serpentínami, stál hodnotný drevený sakrálny objekt východného rítu. Chrám s množstvom architektonických detailov v Šarišskom Štiavniku (okres Svidník) by dnes určite patril do súboru pamiatok UNESCO, ale zachoval sa iba na fotografiách známeho nadšenca pre pamiatky, fotografa Kornela Divalda.
ŠARIŠSKÝ ŠTIAVNIK. Obec vznikla začiatkom 15. storočia na panstve Makovica. Prvou písomnou zmienkou o obci je listina z roku 1414 („possessio Sawch“), podľa ktorej patrila Cudarovcom.
Jej názov bol odvodený od šarišského slova ščavica, čo svedčí o slovenskom pôvode prvých obyvateľov.
Koncom 15. storočia bola dedina opustená a koncom 16. storočia dosídlená v rámci valašskej kolonizácie prevažne rusínskym etnikom. Preto tu bol roku 1773 vybudovaný drevený chrám východného obradu.
Chrám stál na južnom úpätí vrchu s dnešným názvom Krúžky, severne od doliny riečky Radomky.
Vznikol ako trojpriestorová, trojvežová zrubová stavba s orientáciou východ-západ. Zrubová konštrukcia bola postavená na vyvýšenej kamennej podmurovke. Kamenný základ vysoký približne 0,5 m vyrovnával sklon terénu, ktorý klesal západným smerom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári