Najväčšia púť Košickej arcidiecézy do Gaboltova v Bardejovskom okrese pri príležitosti sviatku Karmelskej Panny Márie pripadla tento rok na 18. a 19. júla.
GABOLTOV. Sviatok tento rok pripadá na štvrtok. Už v tento deň budú v Gaboltove dve omše, jedna predpoludním a druhá popoludní.
Po oboch budú prijímať nových členov do Bratstva Škapuliarskej Panny Márie a posväcovať sa budú aj škapuliare.
Uctievanie Panny Márie Karmelskej Škapuliarskej sa rozšírilo z rehole karmelitánov. Podľa tradície sa generálnemu predstavenému Šimonovi Stockovi 16. júla 1251 zjavila Panna Mária a venovala mu škapuliar na znak jej ochrany a pomoci.
Hlavná púť sa začne v sobotu popoludní rôznymi pobožnosťami, o 18:00 bude omša, ktorú bude celebrovať košický arcibiskup Berndard Bober.
Po nej bude posvätenie škapuliarov. O 21:00 budú omšu slúžiť košickí novokňazi. Modlitby budú pokračovať celú noc, na polnoc a na 6:00 a 8:00 v nedeľu ráno sú plánované omše.
Slávnosť vyvrcholí v nedeľu záverečnou omšou, ktorú bude o 10:30 slúžiť pomocný spišský biskup Andrej Imrich.
Na kopci bol pôvodne kláštor
Na gaboltovskom kopci, kde postavili kostol, stál pôvodne karmelitánsky kláštor. Príslušníci tohto rádu tu založili Bratstvo Škapuliarskej Panny Márie.
Gaboltov je známy aj tým, že sa tu od roku 1993 koná celoslovenská púť Rómov.
Podľa svätovojtešskej tradície cez Gaboltov prechádzal koncom 10. storočia svätý Vojtech. S družinou sa občerstvil pri studničke, nad ktorou bola v roku 997 postavená kaplnka.
Jej dnešná podoba je umocnená klasicistickým obrazom, predstavujúcim sv. Vojtecha, ako požehnáva gaboltovský prameň vody v prítomnosti dvoch benediktínskych mníchov.
Starobylej svätovojtešskej tradícii zodpovedá aj gotický kostol sv. Vojtecha z druhej polovice 14. storočia, ktorý bol v roku 1715 barokovo upravený.
Pútnici sa do tohto kostola chodia modliť predovšetkým k bočným oltárom, kde sú obrazy čenstochovskej Panny Márie a Panny Márie Karmelskej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári