Po mediálnom tlaku a kritike najdlhšej slovenskej obchádzky na severovýchode Slovenska by po súhlase poľskej strany mohol byť pre kamióny spustený hraničný priechod Kurov - Muszynka.
BARDEJOV. Desiatky firiem a živnostníkov v Bardejovskom, Staroľubovnianskom a Svidníckom okrese živí obchod s blízkym Poľskom. V regióne s viac ako 20-percentnou nezamestnanosťou dávajú prácu niekoľkým stovkám ľudí.
Eurofondová oprava ciest medzi Smilnom (BJ) a Svidníkom a Šarišským Štiavnikom (SK) a Hunkovcami (SK) odrezala ich kamiónom dve z troch možných ciest do Poľska.
Od mája musia zachádzať až do Vranova nad Topľou a odtiaľ sa cez Stropkov a Svidník dostanú na hraničný priechod do Vyšného Komárnika. Obchádzka meria 137 kilometrov.
Likvidačná obchádzka
Konateľ bardejovských spoločností Agro-Holz a ForestWood Maroš Micenko rekonštrukcie ciest víta, kritizuje ale nedomyslenosť obchádzky.
S poľským partnerom má celoročnú generálnu zmluvu a dohodnuté ceny na odber drevnej štiepky. Predražené dopravné náklady a strata času pre obchádzku môžu jeho biznis čoskoro zlikvidovať.
„Ak sú peniaze, treba rekonštruovať cesty, s tou obchádzkou je to ale nedomyslené. Jednoducho nikoho z úradníkov nezaujímajú jej dôsledky. Tu na východe je obrovská nezamestnanosť a Poľsko so svojim 40-miliónovým trhom je pre celý severovýchod najdôležitejší obchodný partner Napriek tomu tu máme iba dva hraničné priechody pre kamióny – Vyšný Komárnik pri Svidníku a Trstenú na Orave,“ vysvetľuje podnikateľ.
Uzavretú 22-kilometrovú trasu zo Smilna do Svidníka musia vodiči obchádzať trasou dlhou 135 km.
Ak chce bardejovský podnikateľ kamiónom niečo vyviezť, musí urobiť vo finále aj s cestou naspäť 270 kilometrov navyše, čo je asi 300 eur za dopravu.
Druhý problém je čas, šoféri musia robiť o 4 – 5 hodín navyše, vodič si teda musí povinne urobiť pauzu.
Eurofondy a termíny
„V Bardejove viem o viacerých podnikateľoch a špeditéroch, ktorí majú ten istý problém. Zatiaľ ešte fungujem, ale keď sa mi náklady ďalej budú pre obchádzku takto predražovať, neviem, či vydržím,“ sťažuje sa Micenko.
„Slovenská správa ciest (SSC) nemá inú možnosť riešenia obchádzkových trás, ako v maximálnom rozsahu využiť cesty, na ktorých nie sú obmedzenia pre prejazd kamiónovej dopravy,“ zdôvodňoval mesiac po otvorení obchádzky rozhodnutie úradov hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
„Na Slovensku sa často stáva, že pri paralelných cestách namiesto intenzívnej opravy jednej a potom druhej, dochádza k súbežnej a pomalej oprave oboch komunikácií naraz. Môžu mať na to vplyv aj eurofondy, ktoré nie sú viazané na účel, ale na termín čerpania. Aby sa stihli vyčerpať, robia sa rôzne nezmysly,“ hovorí dopravný analytik Jozef Drahovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári