Prešovská Kalvária je jedna z najkrajších na Slovensku. Vznikla v 18. storočí a je národná kultúrna pamiatka. Pre veriacich je miesto, kam chodia na bohoslužby do kostola sv. Kríža, ale aj pietne miesto. Na tamojšom cintoríne majú mnohí svojich blízkych. Pre iných Prešovčanov je však aj miesto, kam chodia kvôli najlepšej vyhliadke na mesto, za relaxom, mladí tam zase hľadajú romantické zákutia. Žiaľ, nájdu sa aj takí, ktorí hanobia pietne miesta. Cirkev zakročila. Zaviedla návštevný poriadok.
PREŠOV. V praxi to znamená, že na Kalvárii sa môžete pohybovať len od piatej rána do deviatej večer.
V návštevnom poriadku je viac obmedzení. Uvádza sa v ňom, že na vrcholové priestranstvo Kalvárie sa zakazuje vstup osobám pod vplyvom alkoholu a drog, požívanie alkoholických nápojov vrátane piva, vodenie psov, ich cvičenie a hranie sa s nimi. Výnimku tvoria len vodiace psy.
Zakázané je tiež poškodzovať objekty kaplniek a kostola sv. Kríža a ich inventár, znečisťovať kostol a maľovať na steny, vrátane kaplniek a sôch.
Zakázané je tiež akékoľvek manipulovanie s ohňom, fajčiť a voľne odhadzovať ohorky, ležať na trávniku a opaľovať sa, chodiť tam na bicykli, motorke či iných dopravných prostriedkoch, akokoľvek poškodzovať krypty, prekračovať oplotenie, nevhodne sa správať na posvätnom mieste, umiestňovať tam reklamy vrátane politickej a fotografovať len s povolením dekana farnosti.
Tento návštevný poriadok vydal dekan farnosti sv. Mikuláša Jozef Drondzek s cieľom chrániť NKP pred poškodzovaním a znečisťovaním.
Odvoláva sa v ňom na VZN mesta, ktorým sa schvaľuje prevádzkový poriadok pohrebísk a podmienok držania psov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári