V samotnom závere doliny Sopotnice, vytvárajúcej hlbokú zníženinu v tvare kotla, leží obec Klenov (okres Prešov). Malebná, vysoko položená dedina je takmer zo všetkých strán obkolesená pohoriami, no napriek tomu bola v tomto nehostinnom prostredí založená už na prelome 13. a 14. storočia. Hneď potom vznikol aj miestny kostol, ktorý tam s menšími obmenami stojí dodnes.
KLENOV. Chrám bol vybudovaný na miernom návrší (543 m n. m.) v centre stredovekej obce Klemberg.
Tá vznikla v rámci šoltýskej kolonizácie, keď tam prvých osadníkov priviedol šoltýs zrejme nemeckého pôvodu.
Svedčí o tom názov obce, odvodený od niektorého z blízkych vrchov (berg) s prívlastkom malý (klem/klein), z čoho vyplýva, že prvým obyvateľom sa okolité vrchy zdali asi nízke.
Zaujímavé je pritom, že prví Klenovčania boli hlavne Rusíni, pastiersky ľud z prevažne rovinatej Haliče (dnešný juhovýchod Poľska a severozápad Ukrajiny).
Sú to zároveň najstarší známi kolonisti východného rítu v Šariši, keď už roku 1340 ich v spise medzi svojimi poddanými uviedol majiteľ daného panstva Mikuláš Perényi.
Prvé stavebné zásahy urobili v 17. storočí
Chrám si ľud postavil hneď, ako to dovoľovali okolnosti, na základe architektúry súdiac na začiatok 14. storočia.
„Ranogotická stavba pozostávala zo štvorcového presbytéria, sakristie a jednej lode. Interiér bol zaklenutý krížovou rebrovou klenbou vo svätyni, rovným stropom v lodi a osvetlený úzkymi gotickými oknami s hrotitým záklenkom bez kružby. Do chrámu sa vstupovalo mohutným gotickým portálom od juhu. V 17. stor. sa klenba svätyne zrejme poškodila a bola nanovo zaklenutá s použitím pôvodného stavebného materiálu,“ popísal pamiatku odborný radca Krajského pamiatkového úradu v Prešove Dominik Sabol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári