PREŠOVSKÝ KRAJ. Do národnej súťaže Dedina roka 2015 sa prihlásilo 22 obcí. Z Prešovského kraja je ich päť – Dúbrava, Hervartov, Kapušany, Miklušovce a Spišský Hrhov.
Súťaž je zhruba v polovici hlasovania. Po obciach v týchto dňoch chodí hodnotiaca komisia. Víťaz bude známy v septembri.
Starostovia súťažných obcí aj ich obyvatelia majú dostatok argumentov, prečo by mala vyhrať práve tá ich dedina.
Miklušovce
Obec Miklušovce v okrese Prešov sa môže pochváliť naj-kuchárkou Prešovského samosprávneho kraja, ktorou je Božena Kontrošová. Tento titul získala v januári tohto roku v súťaži, ktorú vyhlásil kraj.
Obec už raz získala ocenenie Dedina ako pospolitosť.
V Miklušovciach majú exteriérovú galériu a Rozprávkový chodník škriatka Mikluša.
Občania sú aktívni, majú tu dobrovoľných hasičov, folklórny súbor Jalinka aj snaživých futbalistov.
Spoločne sa stretávajú pri pravidelných akciách Stretnutie rodákov, Deň tradícií, občianske združenie Sapio organizuje detské tábory na chate Potok a spoločenské predstavenia.
Kapušany
V Kapušanoch v okrese Prešov ľudí zomklo nešťastie, keď tu v roku 2010 po intenzívnych dažďoch došlo k zosuvu hradného kopca a poškodeniu viacerých rodinných domov.
Mária Majirská z referátu strategického rozvoja obce spočítala, že za posledných šesť rokov tu zrealizovali 48 projektov.
K najrozsiahlejším patrili sanácia hradného vrchu po zosuve pôdy, vybudovanie nájomných bytov, regenerácia Kapušianskeho potoka, rekonštrukcia Základnej školy s materskou školou, regenerácia centra obce.
Ľudia tu tvoria aktívne spoločenstvo, založili tri folklórne skupiny, cirkevný zbor Aleluja, rockovú kapelu Sabaka, pôsobia vo viacerých spolkoch ako je dobrovoľnícky hasičský zbor, hrajú amatérske divadlo, funguje tu turistický klub, skupina historického šermu Sarus, Fatima - orientálne tance, pôsobia tu umeleckí remeselníci.
Hodnotiaca komisia v Kapušanoch. Foto: Mária Pihuličová
Spišský Hrhov
Spišský Hrhov už v minulosti získal mimoriadnu cenu v súťaži Dedina roka. Tiež sa môže pochváliť Cenou svetovej banky za komplexné riešenie problému minorít, Cenou EU za rómsku inklúziu, Cenou Gypsy Spirit a Cenou European Enterprise Awards - víťaz národného kola.
Ako uviedla Zuzana Kučerová z obecného úradu, svojím sociálnym podnikom s 53 ľuďmi môžu byť dobrým príkladom riešenia nezamestnanosti. Podnik zahŕňa drevovýrobu, stavebné práce, výrobu peletiek, drevoštiepky. Pestujú tu byliny, z ktorých sa mieša a balí čaj.
V obci sa nachádza 16 národných kultúrnych pamiatok. O zachovanie pôvodnej architektúry sa obec snaží predovšetkým rekonštrukciami obecných historických budov.
V katastri majú evidovaných deväť archeologických lokalít, historický chránený park, pôvodný vodojem.
Obec žije aj spoločensky, každoročne sa tu koná festival Harhovske čuda a zabaviska (vľavo, foto TASR). Rozbehli aj projekt Úľ do každej rodiny.
Hervartov
O titul sa uchádza aj Hervartov v okrese Bardejov. Obec je známa najmä vďaka drevenému gotickému kostolíku sv. Františka z Assisi, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Kolorit ľudovej architektúry dotvárajú aj sýpky - sypance a vyše storočný mlyn. Nad obcou postavili novú rozhľadňu.
V obci je informačné centrum, ktoré slúži aj na ubytovanie návštevníkov.
Foto: Ing. Mgr. Jozef Kotulič, wikipedia.org
Dúbrava
Dedinou roka chce byť aj malá obec Dúbrava v okrese Levoča, kde boli komisári hneď na začiatku súťaže. Jej starosta Ondrej Hovančík uviedol, že v ich malej obci s krásnym panoramatickým pohľadom na Spišský hrad a Vysoké Tatry žijú dobrí a pohostinní ľudia.
Vďaka nim majú upravenú dedinu s dobrou infraštruktúrou.
Medzi pamätihodnosti patrí kostol so zvonmi zo 16.storočia, kaplnky a kríže.
„Sme dobrí hospodári, výborní hostitelia a dôveryhodní partneri,” uviedol starosta.
Obec má oddychovú zónu s obecným rybníkom a je tu aj Štátna prírodná rezervácia Rajtopiky. Združenia a spolky v obci vzájomne spolupracujú. Organizujú tu Dúbravské pirohy, turistický pochod Dúbrava – Rajtopiky.
"Aj keď malé dedinky majú ťažšiu úlohu získať hlasy oproti veľkým a známym obciam, súťaž Dedina roka im pomôže lepšie sa zviditeľniť a možno inšpiruje verejnosť, aby ju navštívili," uviedol starosta.
Víťaz súťaže získa okrem prestížneho titulu Dedina roka 2015 aj právo reprezentovať Slovenskú republiku v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári