Korzár logo Korzár Prešov
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

V pohorí Čergov spadol vojenský vrtuľník, pilot zomrel

Na palube boli traja ľudia, dvaja sú ťažko zranení. Stroj vzlietal z prešovskej základne.

Miesto nešťastia.Miesto nešťastia. (Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

Na palube boli traja ľudia, dvaja sú ťažko zranení. Stroj vzlietal z prešovskej základne, krátko po štarte stratil spojenie.

GERALTOV. Pár dní po havárii záchranárskeho vrtuľníka v Slovenskom raji došlo v utorok po druhej popoludní na východnom Slovensku k podobnej udalosti.

V okrese Prešov spadol vojenský vrtuľník. Na palube boli traja ľudia.

Vrtuľník sa zrútil na svahoch pohoria Čergov, medzi vyhľadávanou chalupárskou osadou Hradisko (miestna časť obce Terňa) a malou horskou obcou Závadka, ktorá administratívne patrí pod blízky Geraltov.

Stroj vzlietal z prešovskej základne, krátko po štarte stratil spojenie. Ako na brífingu informovalo ministerstvo obrany, vrtuľník typu MI-17 nacvičoval pristávanie v neznámom teréne.

Minister obrany Martin Glváč zrušil po incidente dovolenku a náčelník generálneho štábu pracovnú cestu na Cypre. Obaja sa vrátili na Slovensko.

Nehodu vyšetrí komisia, ktorú zriadilo ministerstvo obrany. Rezort až do odvolania pozastavil lety vrtuľníkov MI-17.

Kliknutím zväčšite.

Pilot neprežil

Podľa prvých informácií z miesta pádu vrtuľníka všetci traja členovia posádky utrpeli ťažké zranenia. Záchranári ich odviezli do nemocnice.

"Vrtuľník privolaný zo strediska Poprad previezol do prešovskej nemocnice jedného zraneného muža s polytraumou. Košickí leteckí záchranári ošetrili a previezli do nemocnice v Košiciach druhého, 38-ročného raneného muža. Na pomoc bol vyslaný aj vrtuľník VZZS ATE z Banskej Bystrice. Tretí člen, ktorý sa nachádzal na palube havarovaného vrtuľníka, žiaľ, nehodu neprežil," uviedla horvkyňa ATE Zuzana Turočeková.

To, že 40-ročný pilot pri pokuse o oživovanie zomrel, potvrdil na brífingu aj zástupca náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl SR Peter Gajdoš (vpravo, foto SITA/Ján Slovák).

Vojenský vrtuľník podľa Gajdoša vzlietol zo základne o 13:30 a mal pristáť v neznámom teréne. O 14:02 však stratili s vrtuľníkom spojenie.

Následne o 14:13 vyslal veliteľ vzdušných síl vrtuľník leteckej pátracej záchrannej služby, ktorý zabezpečil vyslobodenie posádky spadnutého vrtuľníka a prvú pomoc.

Na palube bol prvý a druhý pilot a palubný technik.

Na mieste zasahovali hasiči zo Sabinova, Prešova a Raslavíc, ktorí hasili vrtuľník, i ďalšie záchranné zložky.

Jeden má operáciu za sebou, druhý ju podstúpi v stredu

Dvaja muži z havarovaného vojenského vrtuľníka sú hospitalizovaní a ich stav si vyžiadal operácie. Jeden je vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, druhý v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach.

Podľa hovorkyne prešovskej nemocnice Renáty Cenkovej je 36-ročný pacient hospitalizovaný na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, má združené poranenia brucha, panvy a dolných končatín. Jeho stav si vyžadoval urgentný operačný zákrok, ktorý v podvečer podstúpil.

Hovorkyňa UN v Košiciach Ladislava Šustová popoludní informovala, že ich pacient utrpel ťažký úraz a bude operovaný. Predbežne bol v stabilizovanom stave. Podľa záchranárov má pacient 38 rokov.

Foto: RTVS

Glváč: Otázky o prípade budú klásť komisie

Minister obrany Martin Glváč dorazil večer na miesto nešťastia, odtiaľ mal namierené do Košíc.

Presne o polnoci z utorka na stredu prišiel do košickej nemocnice. Rovno ho zaviedli do izby k hospitalizovanému členovi posádky.

Podľa Glváča pacient v prešovskej nemocnici je po operácii pri vedomí a komunikuje. On s ním však nehovoril, lebo bol krátko po operácii.

Pacienta v košickej nemocnici čaká operácia až v stredu, utrpel viaceré zranenia trupu, chrbtice a dolných končatín.

Podľa lekára operácia potrvá možno tri až štyri hodiny, ale pacient nie je podľa neho v život ohrozujúcom stave. Je tiež pri vedomí a komunikuje.

Na otázku, či pri rozhovore s pacientom odzneli nejaké informácie, ktoré by vniesli svetlo do prípadu, Glváč odpovedal, že to nebola téma rozhovoru.

"Teraz je dôležité, aby sa zotavili zo zranení. Otázky o prípade budú klásť príslušné komisie, nie ja," dodal.

Minister poznamenal, že vrtuľník, ktorý havaroval, bol jedným z modernejších, vyrobený v roku 1985. V roku 2011 prešiel generálnou opravou a jeho životnosť bola do roku 2020 a resus do roku 2018, čo predstavuje ešte okolo 350 letových hodín.

„Nechcem špekulovať o tom, že to bola technická závada. Bude to predmetom skúmania,” zdôraznil Glváč.

"Chcel by som vyjadriť úprimnú sústrasť rodine pilota, ktorý zahynul, a veľa zdravia dvom zraneným vojakom. Ide o dvoch najskúsenejších pilotov a palubného technika, ktorí sa zúčastnili operácií v zahraničí," dodal Glváč.

"Celú posádku veľmi dobre poznám. S každým z nich som lietal, takže je to vec, s ktorou sa nedá vyrovnať. Ja sám teraz nedokážem odhadnúť, čo sa mohlo stať, tých možností je veľmi veľa," uviedol veliteľ Vzdušných síl OS SR Miroslav Korba.

Foto: Judita Čermáková

Nehodu videli piloti prešovského Aeroklubu

Piloti z prešovského Aeroklubu nehodu vojenského vrtuľníka Mi-17 videli zo vzduchu, keď sa vracali na letisko v Ražňanoch (okres Sabinov). Nevedeli však popísať, čo sa konkrétne stalo.

Videli len pád a hustý dym zo zeme tesne nad Hradiskom pri Geraltove v okrese Prešov.

Už o niekoľko minút sa podľa jedného z pilotov Ľubomíra Beluška k havarovanému vrtuľníku začali zlietavať záchranárske vrtuľníky z Košíc, Popradu aj z Banskej Bystrice.

„Počuli sem len, že posádka je na tom zle, ale nič konkrétne nevieme,“ povedal nám Ľubomír Beluško.

O nešťastí sa už dopočuli aj v najbližších obciach. Miestnymi správa otriasla, ešte stále v regióne rezonuje pád záchranárskeho vrtuľníka v Slovenskom raji a už po pár dňoch došlo k podobnému nešťastiu.

Ťažký pohľad...

Miesto bolo opáskované, strážili ho vojaci, bližšie k miestu nepustili ani novinárov.

Stretli sme tam mladé dievčatá, ktoré počuli veľkú ranu. Vrtuľník zazreli ešte počas letu, vraj letel veľmi nízko.

Ich sesternica z blízkeho Geraltova vraj videla, ako sa lietadlo krútilo, krútilo až nakoniec spadlo.

Jej manžel hneď vyrazil so sanitkou na miesto.

„Hneď sme vybehli hore, aby sme zistili, čo sa stalo. Boli sme z toho v šoku,“ povedali Alexandra a Jana Bašistové (15).

Tie bývajú dole, pod kopcom, kde sa to stalo. Cesta na miesto však nie je najkratšia, kým prišli hore, boli tam už i záchranné zložky.

Oheň už nevideli. „Nehorelo to, keď sme sem dorazili. Boli tu však už záchranári a nepustili nás bližšie,“ vysvetlila Jana.

Po lietadle ostalo zhorenisko. Aj z diaľky bolo vidieť tmavú jazvu uprostred lúky.

„Stretli sme sa s jedným pánom, ktorý je odtiaľto a povedal, že môžeme sa ísť pozrieť, ale len po prvý kopec. On to všetko videl a povedal, že to by nebol pohľad pre nás,“ povedala Alexandra.

Na mieste, obľúbenom pre turistov, bylinkárov, hubárov či chatárov tak po utorkovej tragédii pribudne jeden kríž...

Prezident vyjadril sústrasť

Prezident Andrej Kiska vyjadril úprimnú sústrasť rodine pilota, ktorý zahynul po páde vojenského vrtuľníka.

Prezidenta o tragickej nehode informoval minister obrany Martin Glváč.

„Tak ako pred pár dňami pri havárii záchranárov, aj teraz ostáva veľa otázok, prečo sa to muselo stať. Ale žiadna odpoveď nevráti dieťaťu otca a manželke muža,“ povedal Andrej Kiska.

((lokacia))

Foto k článku: Mária Pihuličová, TASR/Milan Kapusta

Výberová chronológia havárií vrtuľníkov na území SR

20. októbra 1977 - Pri havárii vrtuľníka na bratislavskom letisku zahynula manželka vtedajšieho československého prezidenta Viera Husáková. Vrtuľník ju prevážal po zranení, ktoré utrpela v Bardejovských kúpeľoch, do nemocnice v Bratislave. Pri zlom počasí a hmle nezvládol pilot Milan Fabík pristávací manéver a havaroval. Spolu s Vierou Husákovou neprežila pád lietadla celá štvorčlenná posádka, vrátane pilota.

25. júna 1979 - Počas záchrannej akcie v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách havaroval vrtuľník letky Federálneho ministerstva vnútra Mi-8. Priamo na mieste prišli o život prvý pilot Vladimír Bačák, palubný mechanik Václav Dvořák a záchranári Bernard Jamnický, Štefan Estočko, Martin Hudák a Pavol Húska. V popradskej nemocnici o niekoľko dní neskôr zomrel na následky zranení aj záchranár Milan Kriššák. Z deviatich členov posádky prežili výbuch helikoptéry dvaja - druhý pilot Svätopluk Nitsch a záchranár Ladislav Janiga.

16. mája 1997 - V priestore Vysokých Tatier spadol vrtuľník Alouette, patriaci Leteckej záchrannej službe. K usmrteniu osôb nedošlo, iba k stredne ťažkým zraneniam.

1. januára 1998 - V Bratislave medzi Poliankami a Karlovou Vsou sa zrútil vrtuľník Leteckej záchrannej služby. Medzi piatimi obeťami boli aj pilot, ošetrujúca sestra a lekár, ako aj dvojdňové dievčatko, ktoré prevážali z nemocnice v Dolnom Kubíne na operáciu na bratislavské Kramáre.

24. decembra 2002 - V Bosne havaroval slovenský vojenský vrtuľník Mi-17 z mierovej misie SFOR. Príčinou bolo zlé počasie a nízky let. Dvaja piloti sa vážne zranili, tretí ľahšie.

9. októbra 2003 - Pri cvičnom lete približne o 12.30 h havaroval v priestore obce Pušovce pri Prešove vrtuľník Mi-17 z 3. leteckej vojenskej základne Prešov. Všetci štyria členovia posádky zahynuli. Vrtuľník, ktorý vykonával cvičný let, spadol do lesného porastu.

16. januára 2004 - Vrtuľník leteckej záchrannej služby ATE so sídlom v Poprade havaroval na Donovaloch v okrese Banská Bystrica. Vrtuľník údajne letel do tohto strediska zimných športov z banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice pre zraneného lyžiara. Jeden z trojčlennej posádky utrpel otras mozgu a pomliaždenie hrudnej chrbtice.

2. januára 2006 - Vrtuľník Leteckej zdravotnej záchrannej služby (LZZS) Air-Transport Europe (ATE) typu Augusta A-109K2 havaroval neďaleko Janovej Lehoty v okrese Žiar nad Hronom. Vrtuľník letel na sekundárny let do Žiliny. Obeťami boli pilot, lekár a záchranár.

3. júla 2008 - V Sopotnickej doline pri horehronskom kúpeľnom meste Brusno havaroval vrtuľník ruskej výroby M 17, ktorý približoval pre Štátne lesy, a.s., Banská Bystrica drevo napadnuté podkôrnym hmyzom - lykožrútom. Z trojčlennej posádky dvaja členovia zahynuli, tretieho previezli z ťažkými zraneniami do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

23. septembra 2010 - Na Ružínskej priehrade neďaleko Košíc núdzovo pristál vrtuľník OM-IKM. Stroj, ktorý letel zo západného Slovenska, mal pravdepodobne problémy so smerovou vrtuľou a havaroval. Posádke havarovanej helikoptéry sa nič nestalo, ale podľa technikov sa ľudia na palube druhýkrát narodili.

3. marca 2013 Výletný vrtuľník so štyrmi pasažiermi na palube spadol o 17.13 h do rieky Váh v katastri slovenskej obce Šintava v okrese Galanta. Troch pasažierov vyslobodili, jedna osoba zostala zakliesnená vo vnútri. Pri nehode utrpel smrteľné zranenie 14-ročný mladík, syn pilota. Stroj sa pri páde rozlomil na dve polovice. Prvú, ktorá zostala v strede toku, hasiči pritiahli k brehu. Druhú časť silný prúd vody odniesol ďalej a tam ju vytiahli.

21. apríla 2013 Neďaleko trnavského letiska Aero klubu spadol vrtuľník. Jedna osoba pri nehode zahynula, druhá utrpela ťažké zranenia. Vrtuľník spadol v katastri mesta Trnava približne o 10.40 h. Dvojmiestny vrtuľník pilotoval 56-ročný muž z Hlohovca, ktorý pád stroja neprežil. Ďalší pasažier, 53-ročný muž zo Senca, bol vrtuľníkom prevezený do bratislavskej nemocnice.

11. októbra 2014 Na súkromnom heliporte pri Tatralandii v okrese Liptovský Mikuláš sa popoludní stala nehoda malého vrtuľníka. Zranila sa pri nej jedna osoba. Pád menšieho vrtuľníka nahlásili o 16.50 h. K havárii vrtuľníka typu Ch-7 kompress došlo pri štarte alebo pri pristávaní.

17. júla 2015 V Slovenskom raji sa zrútil záchranársky vrtuľník. Nehoda si vyžiadala štyroch mŕtvych, zahynuli pilot, lekár, záchranár a člen Horskej záchrannej služby. Počas letu sa vrtuľník zachytil o drôty a spadol do rieky Hornád. Stroj patril spoločnosti ATE. Chlapec, ktorého šla posádka vrtuľníka zachraňovať, spadol dole z chodníka smerom k Hornádu, mal zlomeninu dolnej končatiny. Hneď, keď sa stalo nešťastie, vyslali ďalšiu skupinu, ktorá ho z terénu vyslobodila.

tasr

Pred desiatimi rokmi došlo k podobnej tragédii

Vojenský vrtuľník Mi-24 sa zrútil v máji 2005 aj pri Ražňanoch v okrese Sabinov. Pri cvičnom lete spadol do poľa, zahynuli v ňom traja vojaci.

V pšeničnom poli v lokalite Hliník padol pred desiatimi rokmi vojenský vrtuľník. Všetci členovia posádky zraneniam na mieste podľahli.

Vojaci nacvičovali let podľa prístrojov, so zakrytou kabínou. Išlo o dvojmotorový vrtuľník sovietskeho typu.

„Bol som neďaleko na kopci a sledoval som ho. Lietal tu asi tri hodiny. Odrazu mu rotor vyskočil, prestal rotovať. Začalo ho zadrhávať. Po chvíli mu rotor úplne odišiel. Signalizačné svetlá vrtuľníka doslova 'tancovali' na oblohe a videl som, ako padá k zemi za kopcom. Potom bolo počuť už iba silný tlmený náraz. Nevidel som, že by vybuchol vo vzduchu,“ opísal náraz očitý svedok, ktorý okamžite zalarmoval políciu.

Posádku tvorili prvý pilot, 39-ročný major Imrich Gonda, druhý pilot, 37-ročný major Vladimír Rišian a 24-ročný palubný technik rotmajster Mikuláš Ragáň. Všetci traja boli príslušníkmi Leteckej základne generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove - Nižnej Šebastovej.

K podobným tragédiám dochádzalo aj v minulosti. V októbri 2003 sa zrútila vojenská helikoptéra Mi-17 pri Pušovciach v okrese Prešov. Zahynuli štyria vojaci.

frk, sita


Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 8. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 1. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 2. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 3. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 7. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 8. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 709
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 828
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 417
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 9 124
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 187
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 830
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 827
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 043

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Nedelné minizamyslenie sa
 2. Ján Komrska: Decalibron, Kolorádo
 3. Štefan Vidlár: Puťin´s dron
 4. Anna Miľanová: Moja tvorba dotváraním škvŕn... 2022
 5. Martin Plesch: Dobrovoľníkom nedobrovoľne
 6. Ľubomír Maretta: Trauer
 7. Ján Slosiarik: Čo nové vedenie ministerstva školstva, to nová reforma
 8. Anna Miľanová: Matrioška a zmätok... 2022
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 21 580
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 584
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 022
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 9 475
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 945
 6. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 3 735
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 102
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 890
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Nedelné minizamyslenie sa
 2. Ján Komrska: Decalibron, Kolorádo
 3. Štefan Vidlár: Puťin´s dron
 4. Anna Miľanová: Moja tvorba dotváraním škvŕn... 2022
 5. Martin Plesch: Dobrovoľníkom nedobrovoľne
 6. Ľubomír Maretta: Trauer
 7. Ján Slosiarik: Čo nové vedenie ministerstva školstva, to nová reforma
 8. Anna Miľanová: Matrioška a zmätok... 2022
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 21 580
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 584
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 022
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 9 475
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 945
 6. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 3 735
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 102
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 890
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu