Po náraze do elektrického vedenia uhynie každoročne viac ako dvetisíc vtákov. Aby sa ich počet priblížil k nule, je nutné označiť kilometre elektrických rozvodov odkloňovačmi. V Lemešanoch sa testovalo, ako to urobiť vďaka dronu.
LEMEŠANY. Divadlo, ktoré zachráni tisíce vtákov. Vo štvrtok napoludnie sa vôbec prvýkrát testoval jedinečný spôsob umiestňovania odkloňovačov na elektrické vedenie.
Spojili sa energetici a šikovní chlapci zo súkromnej spoločnosti, ktorí navrhli špeciálny dron. Ten dokáže na vytvorených ramenách odniesť päť odkloňovačov zacvaknúť ich na vedenie pod napätím.
„Je to zatiaľ iba prototyp, ktorý by mal výrazne uľahčiť prácu a eliminovať škody. Obyčajne musí byť vedenie vypnuté, do niektorých terénov je problém dostať sa, nehovoriac o škodách napríklad na úrode, ak vedenie vedie ponad pole. Tento spôsob je jedinečný,“ vysvetlil Michal Učník, ktorý je teoretický autor riešenia.
[content type="avizo-clanok" id="7939452" url-type="sme-article" title="Prinášame aj fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/5/56/5663785/5663785.jpeg?rev=2"][/content]
Test nevyšiel
Skúšky v laboratórnych podmienkach, aj na vypnutom vedení počas ostatných týždňov prebehli bez problémov.
Prvá prevádzka pred zrakmi divákov však bola problematickejšia. Dron, teda zo zeme pilotovaný stroj, sa pri umiestňovaní prvého odkloňovača zrútil na zem.
„Nič sa nedeje, stále sme v testovacej fáze a vďaka takýmto situáciám eliminujeme problémy. Odkloňovač visí, dron teraz musíme opraviť a ideme ďalej,“ vysvetlil Václav, ktorý dron riadil.
Najväčšiu radosť z jedinečnej novinky majú ochrancovia vtákov.
„Elektrické vedenie by malo byť pre vtáky bezpečné. Práve takéto riešenia môžu zabrániť masívnym úhynom. Odkloňovače majú na sebe reflexné a fosforeskujúce nálepky, vďaka ktorým sa vták vedeniu vyhne,“ uzavrela Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári