Pondelkové poludnie bolo na vojenskej základni v Prešove zahalené tichom a plné spomienok. Rodina, priatelia, známi sa lúčili s Richardom Sépim, ktorý zahynul pri páde vojenského vrtuľníka. Išlo o jedného z top letcov.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PREŠOV. Dážď, čierna zástava na budove Vrtuľníkového krídla Jána Ambruša v Prešove, desiatky áut a smútiacich.
Takú podobu mala posledná rozlúčka s obeťou leteckého nešťastia, zosnulým pilotom kapitánom Richardom Sépim. Ten neprežil minulotýždňový pád vrtuľníka Mi-17.
Posledná rozlúčka s ním bola spojená so všetkými vojenskými poctami.
In memoriam zlatá vojenská medaila
Počas smútočného obradu rakvu zahalili vlajkou Slovenskej republiky, znela štátna hymna.
Manželka zosnulého pilota dostala od náčelníka Generálneho štábu OS SR Milana Maxima slovenskú vlajku.
Ten zároveň udelil za zodpovedné plnenie úloh počas služby nebohému pilotovi Richardovu Sépimu In memoriam zlatú vojenskú medailu Za vernosť ozbrojeným silám Slovenskej republiky I. stupňa.
Pohrebný obrad celebroval ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. František Rábek.
Počas oficiálnej časti sa stovky prítomných v spomienkach vracali k osobe skvelého leteckého pilota.
Na rozlúčke sa zúčastnili aj najvyšší predstavitelia, na čele s ministrom obrany. Súčasťou bol aj prelet stíhačiek vzdušným priestorom nad leteckou základňou.
Jeden z top letcov, chystal sa na nové zaškolenie
Do reči nebolo nikomu.
„Toto sú tie najhoršie chvíle ministrovania, ísť na pohreb príslušníka ozbrojených síl, ktorý zahynie či už na misiách, ako to bolo v roku 2013 pri výcviku, či ako tento týždeň. Je to vždy veľmi, veľmi smutná udalosť a ťažko sa hľadajú slová, ktoré sa majú povedať pozostalým a rodinám,“ povedal minister obrany Martin Glváč.
Na zosnulého pilota spomínali ako na skvelého človeka, odznelo to aj v nekrológu, v ktorom predstavili celý jeho vojenský život.
„Stal sa vojenským pilotom, bol pilotom vrtuľníka, slúžil dlho tu v Prešove na základni, už aj za vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Bol aj v operácii v Kosove, bol veľmi dobrým pilotom, skúsený z medzinárodného prostredia, ovládal anglický jazyk, bol obľúbený v kolektíve,“ zhodnotil náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim.
Dokonca bol vybraný do užšieho výberu a pripravovaný už o pár mesiacov na školenie na nové americké vrtuľníky. „Bude nám veľmi chýbať,“ vzdychol si Maxim.
Otázniky stále ostávajú
Prečo sa stalo to, čo sa stalo, kde sa stala chyba, zlyhala technika, alebo ľudský faktor? Na tieto otázky stále odpovede známe nie sú. Vyšetrovanie príčin pádu vrtuľníka stále prebieha.
„Nie som tu od toho, aby som špekuloval. Treba, aby kompetentné orgány zaujali stanovisko, to znamená aj k technickému stavu, aj k príčinám,“ povedal minister.
Vyjadril vieru v skoré uzdravenie aj ďalších dvoch účastníkov letu.
„Dúfam, že zdravotný stav ďalších dvoch zranených bude dobrý. Nechcel by som o tom špekulovať, treba len držať päste, aby rekonvalescencia bola taká, ako si prajeme,“ vyjadril sa minister.
Poctivý, skromný, skvelý pilot
Atmosféra na základni bola ponurá. Samotného pohrebu sa zúčastnili desiatky vojakov.
„Prežívame ťažký deň a to je aj dôvod, prečo sa v rámci vzdušných síl každému umožnilo zúčastniť poslednej rozlúčky. Spolužiaci alebo kolegovia, každý, kto chcel, mal priestor prísť na pohreb,“ zhodnotil Miroslav Korba, veliteľ vzdušných síl.
Ten Sépiho poznal osobne, keďže v Prešove lietal 20 rokov, z toho sedem rokov robil veliteľa a s nebohým pilotom lietal aj ako inštruktor.
„Bol to veľmi poctivý, skromný, ale seriózny a skvelý pilot. No hlavne skvelý pilot,“ zaspomínal si Korba.
Stále sa nelieta
Aj naďalej platí zákaz lietania.
„Je to bežné, akonáhle dôjde k poruche, skúma sa príčina. Až keď je zistená, odstráni sa chyba a prijmeme opatrenia, až potom sa lieta. Je to hlavne pre bezpečnosť letov,“ vysvetlil Korba.
Richar Sépi pôsobil v ozbrojených silách takmer 22 rokov. Ostala po ňom manželka a šesťročný syn.
Foto k článku: Mária Pihuličová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári