Piatym hradom v rámci letného putovania a tretím na Prešovskej hradnej ceste je hrad, ktorý je viditeľný už zďaleka. Stojí na strategickom mieste, na hlavnom ťahu ciest. Výhľad z neho siaha doďaleka, stále je majestátnou dominantou na ceste z Prešova smerom na Bardejov či Vranov. Kapušiansky hrad.
KAPUŠANY. Nájsť hrad nad obcou Kapušany nie je problém, jednak ho je krásne vidieť už z hlavnej cesty, jednak je po Šarišskom hrade druhým najväčším i hojne navštevovaným miestom.
Vyšplhať sa naň dá z dvoch strán - strmšej a kratšej alebo pohodlnejšej, ale podstatne dlhšej.
Kapušiansky hrad bol symbolickou šarišskou bránou, nachádzal sa na významnej obchodnej ceste, strážil a kontroloval dôležitú obchodnú cestu
Jeho vtedajší majitelia do neho neváhali investovať, takže sa postupne rozpínal.
Cesta z obce na hrad je vyznačená.
Dokumenty o stredovekých trestoch
Poznatky o histórii hradu i jeho vizualizáciu ponúka informačná tabuľa. Presný popis podoby hradu nie je známy.
„V roku 2013 sme vyslali dvoch našich robotníkov, historika a archeológa, do archívu v Budapešti, ale nenašli opis objektov hradu, skôr len mnoho listín týkajúcich sa kapušianskeho panstva,“ vysvetlil Martin Sárossy, koordinátor prác na hrade.
Takto napríklad natrafili na prísahu vernosti hradnému pánovi, písanej v slovanskom jazyku s výrazným šarišským zafarbením, či súpis trestov, napríklad koľko rán lopatou dostane po chrbte ten, kto fajčí na hrade.
„Pýtal som sa mojich robotníkov, či to môžeme uplatňovať, ale zatrhli mi to,“ povedal so smiechom Sárossy.
Robotníci na hrade. Túto sezónu ich je dvadsať.
Z cesty neprehliadnuteľný
Na Kapušianskom hrade sa tento rok pracuje štvrtú sezónu, maká tu 20 robotníkov. A je to už poznať.
Začiatky neboli jednoduché, na základe projektu sa však podarilo i počas prvého roka získať 20 pracovných miest.
Robotníci vtedy začínali jednoduchým murovaním výpadku v severnej hradbe, kde sa postupne učili umeniu riadkovania a murovaniu.
Vďaka tomu je z cesty vidieť na hradbách oblúk hradieb s bielym pásom, ktorý predstavuje doplnené murivo.
O okolie hradu sa tiež poctivo starajú, kosí sa, udržiava sa to. Hrad stojí a v 5. stupni ochrany prírody, v Národnej prírodnej rezervácii Kapušiansky hradný vrch.
Kapušiansky hrad.
Čím mladšie, tým menej kvality
Podľa štruktúry a spôsobu hradného stavania je možné určiť napríklad čas výstavby. Zväčša sa obnovovalo z vonkajšej aj vnútornej strany, pôvodná hradba teda bola obnovená „ako sendvič“.
Na Kapušianskom hrade je zaujímavosťou, že sa staršie jadro posilnilo len z vnútornej strany. Tak sa teda zachovala z vonkajšej strany originálna štruktúra stredovekého murovania.
„Je to rarita, čo oko laika nepostrehne,“ vysvetlil Sárossy. Ako dodal, stredoveké riadkovanie je charakteristické precíznym vyberaním veľkých kameňov.
„Čím mladšie obdobie hradu, tým menej kvalitnejšia práca. Rýchlejšie sa rozpadávajú mladé objekty, prejavilo sa to na kvalite.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári