Okrem notoricky známych, upravených a často turistami navštevovaných, sa tam nachádzajú aj ďalšie, mladšie, ktoré sú však vybudované v duchu tej istej tradície a podľa takmer nezmenených stavebných postupov.
MEDVEDIE. V úzkej malebnej doline potoka Hrišov leží jedna z najmenších obcí na Slovensku - Medvedie (okres Svidník).
Na vyvýšenine, východnom okraji dediny, sa zachoval drevený pravoslávny chrám zasvätený sv. Demeterovi. No ešte donedávna by ho asi nikto nepovažoval za turisticky vyhľadávaný objekt, keďže vzbudzoval skôr dojem plechového skladu než chrámu.
Sakrálny objekt vznikol do roku 1903 ako drevená trojdielna, trojpriestorová, trojvežová stavba. Nebol to však prvý chrám, už v roku 1746 sa spomína v dedine kostol, ktorý už dožíval, bol teda s najväčšou pravdepodobnosťou drevený.
Farský kostol stál v obci aj v roku 1814. Začiatkom 20. storočia bol tak postavený nový, aj na novom mieste.
Po 2. svetovej vojne bol objekt poškodený a následne v období rokov 1946-47 opravovaný. Okolo roku 1980 prešiel nenáročnou úpravou, ktorá však výrazne pozmenila jeho celkový výzor.
Fasády objektu boli totiž z dôvodu zlepšenia tepelno-izolačných vlastností jednotlivých stien pokryté obkladom z pozinkovaného plechu. Steny interiéru boli zase pokryté plastovým obkladom.
„V osemdesiatych rokoch bolo ešte pred objekt zo západnej strany predstavané strechou kryté rozmerné betónové schodisko. V roku 2009 sa začalo s obnovou stavby, zámerom bolo prinavrátenie pôvodného stavu. Do roku 2010 boli odstránené plastové obklady interiéru a zreštaurované drevené doskové obklady. V rokoch 2012-13 obnovili exteriérový plášť. Odstránený bol nevhodný plechový obklad, obnovil sa doskový obklad a zreštaurované boli drevené ozdobné šambrány okolo okien,“ popísal zmeny, ktorými prešiel chrám odborný radca Krajského pamiatkového úradu v Prešove Dominik Sabol.
Ako ďalej dodal, odstránilo sa vtedy aj rozmerné zastrešenie pred vstupom do chrámu a obnovili aj podmurovku kostola. Obnovou prešla aj plechová strecha objektu a obvodový plášť bol ošetrený ochranným náterom.
Chrám sa tak dostal do približne takej podoby ako v čase vzniku, až na betónové schodisko pred západným vstupom.
Podľa Dominika Sabola nie je možné zistiť, či už v čase výstavby mal chrám plechovú strechu alebo tam bol ešte drevený šindeľ.
V rokoch 2012-2013 obnovili celý plášť chrámu. Foto: Dominik Sabol
Veža chrámu má dve podlažia
„Pravoslávny chrám predstavuje drevený doskový trojdielny objekt s najvyššou vežou nad loďou, rovno uzavretou svätyňou a vstupnou sieňou na západe. Objekt je orientovaný v smere východ–západ, so svätyňou na východe a vstupnou sieňou na západnej strane. Loď má pôdorys v tvare obdĺžnika. Konštrukcia stavby lode, rovnako ako zvyšok stavby, je postavená na vyvýšenej kamennej podmurovke. Kamenný základ, vysoký v západnej časti lode až 1,5 m, vyrovnáva sklon terénu, ktorý značne klesá západným smerom. Loď je krytá drevenou kupolou s nezvyklo zaoblenými stranami, kupola tak budí dojem klenby v tvare koryta. So svätyňou je loď prepojená víťazným oblúkom s rovným nadpražím a so skosenými hranami. Prechod vypĺňa do troch štvrtín výšky ikonostas, v ktorom sú tri vstupné otvory vedúce do svätyne. Tá je taktiež krytá kupolou,“ popísal pamiatku odborný radca Sabol.
Upozornil tiež na nezvyčajnú zaujímavosť. Veža má totiž dve podlažia a zvláštne je na nej aj to, že je podpivničená.
Stropy sú len drevené trámové. Vežu ukončuje ihlanová strecha, na ktorú je napojená štvorboká laterna, na každej strane s pravouhlými ozvučnicovými otvormi s kovovými zarážkami.
Nad laternou je cibuľa s makovicou, ukončenou kovovým trojramenným krížom so šikmým spodným ramenom. Podobne, ale v nižšej úrovni, sú ukončené aj strechy lode a svätyne.
Okná tvoria trojuholník
Fasády zrubu sú pokryté doskovým plášťom. Keďže stavba je dosť vysoká, okná vyšli nezvyčajne až do dvoch radov (jeden v jednej úrovni a druhý v druhej), usporiadaním tvoria tak trojuholník.
Pravouhlé okenné otvory sú ešte kryté malou sedlovou strieškou, pričom plocha medzi oknami a strieškami je zdobená vyrezávanými oválnymi a kosoštvorcovými ornamentmi.
„Chrám je hodnotným dokladom sakrálnej architektúry na východnom Slovensku, predstavujúci jednu z mála novších drevených architektúr (z 20. storočia) u nás. Po obnove nadobudol takmer pôvodný výraz a môže sa stať jednou z ďalších zastávok turistov po Karpatskej drevenej ceste,“ zhodnotil chrám zasvätený sv. Demeterovi Dominik Sabol.
Prvá zmienka o obci je z roku 1 572
Prvá priama písomná zmienka o obci Medvedie je z roku 1572, kedy bola novou dedinou na panstve Makovica.
Vtedy stál v obci iba dom šoltýsa, teda Medvedie bolo mladou, ešte len vznikajúcou dedinou. Obec založili usadlíci podľa zákupného práva so šoltýsom neznámeho mena.
Podľa správy z roku 1600 tam bývala rodina šoltýsa a v obci boli štyri domy poddaných.
V roku 1787 mala obec už 19 domov a 131 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom, chovom dobytka a v zime šindliarstvom, pričom využívali borovicové drevo z okolitých lesov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári