HANUŠOVCE NAD TOPĽOU. Prvá písomná zmienka o mestečku je z roku 1332. Rozlohou je síce menšie, avšak na pamiatky bohaté.
Jeden z miestnych kostolov tu stojí od 13. storočia. Ide o rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie.
Zaujímavý je svojím úctyhodným vekom, stavebnými prvkami i pôvodnými vlastníkmi. Dali si ho údajne postaviť rytieri johaniti.
Podľa historika Petra Šafranka zdobia štíty triumfálneho oblúka kostola práve znaky križiakov. Táto ranogotická stavba s množstvom kamenných prvkov je najstaršou architektonickou pamiatkou na území Hanušoviec.
Veriacim slúži dodnes.
Hrad nad blízkymi Medziankami
V súvislosti s johanitským rádom sa spomína aj niekdajší hrad nad blízkymi Medziankami.
"Križiaci tu plnili vojensko-strážnu funkciu. Hrad im nepochybne slúžil v rokoch 1212 až 1313," ozrejmuje Šafranko.
V Hanušovciach mali johaniti aj svoj kláštor, údajne tu prevádzkovali i "špitál".
"Vo Svätej zemi sa pri križiackych výpravách dostali do kontaktu s liečiteľstvom. Boli veľmi dobrí felčiari," približuje Mária Kotorová Jenčová (vpravo) z Vlastivedného múzea (VM) v Hanušovciach.
Johaniti možno prispeli aj k samotnému názvu Hanušoviec, ktoré sa latinsky označovali Johannesfalva či Johanesfalu. Tento názor však naráža na teóriu o pomenovaní Hanušoviec po prvom šoltýsovi Hanušovi.
Historici sa zatiaľ nedohodli, ktorý z týchto pohľadov je definitívne správny.
Dva kaštiele
Vzácny hanušovský kostol nie je jediný, ktorý láka na návštevu.
V jeho susedstve stojí renesančno-barokový kaštieľ postavený na prelome 17. a 18. storočia. V minulosti patril rodu Dessewffyovcov, dnes v ňom sídli Vlastivedné múzeum.
Neďaleko stojí ešte jeden kaštieľ, oveľa starší, z roku 1564. Toto reprezentatívne šľachtické sídlo kedysi patrilo rodine Soósovcov. Jeho zašlú krásu sa mu snaží prinavrátiť prebiehajúca rekonštrukcia.
Uvedené stavby sú súčasťou pamiatkovej zóny historického jadra Hanušoviec, ktorú vyhlásili úrady v roku 1991.
Jej súčasťou je aj renesančná zvonica postavená v 17. storočí a múzejný park. Návštevníci mesta sa zároveň zaujímajú o neďalekú hospodársku budovu. Je v nej umiestnená expozícia VM s názvom Duch národa.
Viadukt.
Zaujímavé stavby
Hanušovčania sa pýšia aj ďalšími stavbami. Na Komenského ulici stojí pôvodný objekt sušiarne liečivých rastlín z 30. rokov minulého storočia.
Ide o ojedinelý pozostatok špecifickej hospodárskej stavby z minulosti.
Obdiv návštevníkov vzbudzuje aj technická pamiatka nad mestom, majestátny železničný viadukt.
Ozdobou širšieho centra je evanjelický kostol z roku 1783, postavený v klasicistickom slohu.
K najznámejším predstaviteľom tunajšej evanjelickej cirkvi patril farár Andrej Čorba.
V Hanušovciach pôsobil v prvej polovici 19. storočia. Je autorom známej veršovanej kroniky. Jeho verše v nárečí môžu byť pozvánkou do Hanušoviec aj dnes: "Vabi toto mesco ku sebe každeho, bo v svim položeňu ma veľo pekneho."
Interiér ranogotického rímskokatolíckeho kostola
Foto k článku: TASR/Milan Kapusta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári